Ankara Sigorta Hasar Dosya Sorgulama | Anadolu Sigorta hasar dosya sorgulama - Şartları Neler

Ankara Sigorta Hasar Dosya Sorgulama | Anadolu Sigorta hasar dosya sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ankara sigorta anlaşmalı servisler, hasar dosya sorgulama sigorta, hasar dosya sorgulama sigorta ankara

Anasayfa > Genel > Ankara Sigorta Hasar Dosya Sorgulama | Anadolu Sigorta hasar dosya sorgulama
15 Şubat 2019
1.139 okunma
Ankara Sigorta Hasar Dosya Sorgulama |  Anadolu Sigorta hasar dosya sorgulama

Ankara Sigorta hasar dosyası bilgisini öğrenmek internet üzerinden oldukça basittir. Bu hasar dosyasını sorgulamanın farklı yolları vardır. Bir araçtaki hasar miktarının ne kadar olduğunun takip edilmesi günümüz şartlarında çok kolaydır. Bu takip işlemleri internet üzerinden hızlıca gerçekleştirilebilir. Kaza yapmış araçların hasar ihbarında bulunması gereklidir. Daha sonra dosyanın hangi aşamada olduğuna dair bilgi için de Ankara Sigorta hasar dosya sorgulama yapılmalıdır. Bu sorgulama da sitenin internet sayfası üzerinden yapılabilir.

Hasar Takibinin Aşamaları Nelerdir?

Aracı kazaya karışmış kişilerin hasar ihbarı yapması gerekir. Bu ihbarın yapılmadığı durumlarda kasko hasar tutarını karşılamayacaktır. İhbarın ardından yapılan ilk şey eksper atamasıdır. Atanan bu eksper hasarın ve kusurun oranını tespit eder. Eksper hasara ilişkin bir rapor hazırlar. Bu rapor da kasko şirketi tarafından incelenir.

Bu incelemede gerçekleşen hasarın kasko kapsamına girip girmediğine bakılır. İncelemenin ardından hasar kasko kapsamı dahilindeyse araç sahiplerine ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Kasko Nedir?

Araçlara yapılan iki sigorta vardır. Bunlardan bir tanesi trafik sigortası, diğeri ise kaskodur. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Bu sigorta olmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Trafik sigortası kaza anında karşı tarafın hasarını karşılanabilmesi için yapılan bir sigortadır. Ancak bu sigorta araç sahibinde oluşan hasar için herhangi bir ödeme yapmaz. Bunun için de kasko yaptırmak gerekir.

Kasko araç sahibinin hasarının karşılanabilmesi için yapılan bir sigortadır. Yaptırılması zorunlu olmayan bu sigortanın kapsamı da değişebilir. Kişiler yaptıracakları kaskonun neleri karşılamasını istiyorlarsa kapsamı ona göre belirleyebilir.

Hasar Dosyası Sorgulama

Hasar bildirimin yapılması ve eksper tarafından hasarın incelenmesi ve dosya tutulmasının ardından hasara ilişkin dosyanın sorgulaması yapılabilir. Bunun için Ankara Sigorta internet sitesine girilmesi gerekir. Bu sitede hasar dosya sorgulama sayfası bulunur. Bu sayfa açılmasının ardından da dosya numarası ya da poliçe numarası ile sorgulama yapılması mümkündür.

Dosya ya da poliçe numarasını bilmeyen kişiler de Ankara Sigorta hasar dosya sorgulama işlemlerini TC kimlik numarası ya da vergi numarası ve araç plakası ile de gerçekleştirebilir.

Sigorta hasar dosyası kaç günde sonuçlanır?
Hasar dosyasının kusur oranı komisyon tarafından üç iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Kaza tespit tutanağının doldurulmasından sonra hasar anında istenen diğer belgelerle beraber 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine ulaşarak hasar dosyasının açtırılması gerekmektedir.
Trafik sigorta aktif mi?
Zorunlu trafik sigortası sorgulaması için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama’ adresine giderek aracınızın plakasını yazmanız gerekmektedir. Sorgula butonuna tıkladığınızda ise karşınıza aracınızla alakalı tarafik poliçe detayları gelecektir.
Trafik sigortası hasarı ne zaman öder?
Zarara uğrayan kişi kazaya ait belgeleri sigorta şirketine ilettiği andan itibaren trafik sigortası tazminat ödeme süresi 8 iş günüdür. Sigorta poliçesinde yer alan teminat limitlerine uygun olarak ödeme yapılır. Araca ait hasarla birlikte yaralı olunması halinde ortaya çıkan muayene ve tedavi masrafları da karşılanır.
Trafik sigortası hasar ödemesi kime yapılır?
Trafik sigortası hasar ödemesi, sigorta poliçesinin başlatıldığı sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır. Sigorta şirketi, kazayı ve zararın boyutunu tespit edecek belgeler eline ulaştıktan sonra; ilk 8 iş günü içerisinde gereken hasar ödemesini veya tedavi giderlerini karşılamaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/generali-sigorta-hasar-dosya-sorgulama/

https://sartlari.com/ak-sigorta-hasar-dosya-sorgulama/

https://sartlari.com/en-ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama/

https://sartlari.com/trafik-kazasi-tutanak-sonucu-ogrenme/

https://sartlari.com/etimesgut-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/