Permanent Makeupla Makyajda Devrim

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Kalıcı makyaj nedir, kalıcı makyaj nasıl yapılır, kalıcı makyaj hileleri, kalıcı makyaj ipuçları, kalıcı makyaj.

Anasayfa > Genel > Permanent Makeupla Makyajda Devrim
23 Nisan 2019
383 okunma
Permanent Makeupla Makyajda Devrim
Okuma süresi: 2 dakika

Permanent makeup dediğimiz mikropigmentasyon veya kozmetik dövme olarak bilinen kalıcı makyaj tek kullanımlık steril iğne kullanılarak cilde pigmentin implantasyonu işlemidir.

Kalıcı Makyaj Neden Yapılır?

Kalıcı makyajın amacı öncelikle parkinson, alopesi, raynaud ve artritli hastaların makyaj yapmakta yardım almak zorunda kalmamaları, aynaya bakma endişesi duymaksızın daima alımlı ve bakımlı hissetmeleri içindir.

Günümüzde insanların sosyal hayatlarında başarılı olmalarındaki en önemli psikolojik faktörlerden biride her daim alımlı ve güzel olmaktır. Kalıcı makyaj dendiği zaman insanlarda oluşan algının aksine yapılan işlem kalıcı değildir, zamanla renkler solar ve yapılan işlem kaybolur bunun süresi uygulanan bölgeye ve cilt yapısına göre kalıcılığı değişmekte olup ortalama süresi yaklaşık 2 senedir. Kalıcı makyajın boyaları bitkilerin köklerinden ve topraktan elde edilen minarelerle tamamen antialerjik olup Sağlık Bakanlığından onaylıdır, pigmentler tamamen doğal olup uygulama kişide alerjik reaksiyon göstermez. Kalıcı makyaj tamamen acısız bir işlemdir ancak bu kişinin ağrıya olan duyarlılığı ve uygulayıcının tecrübesine göre farklılıklar gösterir, kişiye uygulama öncesi lokal anestezi de uygulanacağından dolayı hissedilen ağrı minimumdur.

Kalıcı Makyaj Nasıl Uygulanır?

Kalıcı makyajın uygulama süresi çalışılacak bölgeye, kişinin hassasiyetine, cilt nemine ve cildin elastikiyetine göre değişiklik gösterir. Uygulama süresinin standardı 1,5 saat ile 3 saat arasında değişir.

Kalıcı Makyaj Sonrası Bakım

Uygulamadan sonra işlem gören bölge su, kozmetik ürünlerle (peeling, yüz temizleyiciler, sabun, makyaj ürünleri)temas ettirilmemeli kişi işlem yapılan bölgenin sterilizasyonuna, daima nemli tutulmasına ve uygulamayı yapan kişinin önerdiği pomatları düzenli kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir. Uygulamadan birkaç hafta sonra kontrol amaçlı tekrar rötuş yapmak gerekebilir.

Kalıcı Makyaj Herkese Yapılır mı?

Kalıcı makyajın cinsiyeti ve fiziksel durumu yoktur. Sporcular, kalıcı hastalığı olanlar, çalışan kadınlar/erkekler, günün her saati bakımlı ve güzel görünmek isteyenler ve makyaj yapmaya zamanı olmadığını düşünüp vakitten kazanmak isteyen bütün kişiler için ideal bir yöntemdir. Vücudunuzdaki simetrik hatalar ve estetik problemleri, vitiligo hastalarında oluşan pigment bozukluklarını dengelendirilmesi, dudaktaki renk kaybı hatta saç dökülmeleri sonucu oluşan kellik saç simülasyonuyla kapatmak için kurtarıcı bir uygulamadır. Duştan, yataktan, havuzdan çıktığında kim mükemmel uyanmak istemez ki?

Kalıcı Makyajın Tarihçesi

Gelelim kalıcı makyajın tarihçesine. Sanılanın aksine kalıcı makyaj 3-4 senedir ortaya çıkan bir uygulama değildir. Yapılan arkeolojik kazılar kalıcı makyajın buz devrinden beri var olduğunu gözler önüne serer. Kalıcı makyaj geçmişten saf halde bulunan maddelerin deriyi renklendirmek ve süslemek amacıyla kullanılmasıyla başlamış olup günümüze kadar ulaşmıştır. Bir rivayete göre Kleopatra’ya hayran olunası güzelliği katan da kalıcı makyajdı, geçmişten günümüze kalıcı makyaj her geçen gün gelişirken temel amacı olan rengi derinin altına yerleştirme prensibi baki kalmıştır.

Kalıcı makyaj hakkında bilinen ilk kitap Drs. Zweling Christensen ve Goldstein tarafından 1986 yılında yazılan “Micropigmentasyon” adlı kitaptır ve bu kitapta günümüzde kullanılan temel kalıcı makyaj kuralları ve prosedürleri anlatılır.