Beyaz Eşyada Ötv İndirimi Ne Zamana Kadar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Beyaz eşya ötv indirimi ne zaman bitiyor, ötv indirimi ne zaman bitiyor araba, beyaz eşyada ötv indirimi ne başladı, beyaz eşya ötv indirimi 2019

Anasayfa > Genel > Beyaz Eşyada Ötv İndirimi Ne Zamana Kadar
20 Şubat 2019
303 okunma
Beyaz Eşyada Ötv İndirimi Ne Zamana Kadar
Okuma süresi: < 1 dakika

Beyaz eşya ötv indirimi nedir? Beyaz eşyada ötv indirimi ne zamana kadar geçerlidir? ÖTV; özel tüketim vergisinin kısaltılmış halidir. Belirli bir mal ya da ürün üzerinden oransal aya da maktu olarak alınmış olan bir harcama vergisi çeşididir. İlk defa Avrupa Birliği uyum çerçevesi için yapılmış olan kanun değişiklikleri ile gündeme gelmiş olup ve de aynı amaç ile 2002 senesinde 4760 sayılı kanun gereğince kabul edilmiştir. Söz konusu vergi çeşidi ile ilgili bazı durumlarda ve koşullarda indirim gerçekleşmektedir. İndirim için gerekli koşullara sahip olan bireyler özel tüketim vergisi indirimleri ile alacakları mal ya da ürünü çok daha uygunu alabiliyorlar. Beyaz eşyada da uygulanmakta olan özel tüketim vergisi ile ilgili detaylar için yazımızı okumaya devam ediniz.

Beyaz eşyada özel tüketim vergisi indirimi resmen gerçekleşti mi?

Maliye ve hazine bakanı Albayrak tarafından yapılan açıklama doğrultusunda bazı ürün ve mallara ilişkin ÖTV  ve KDV indirimleri resmi gazete üzerinden mükerrer sayısında yayımlandı ve de yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı tarafından verilen karara göre, yıl sonuna kadar mobilyalarda KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü, beyaz eşya alımlarında ile özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları sıfıra düştü. Bu doğrultuda beyaz eşya alırken artık ötv indirimi ile alınacak olan ürünlerin fiyatı da düşmüş oluyor.

Beyaz eşyada ötv indirimi ne zamana kadar geçerli olacak?

Beyaz eşyada ötv indirimi ne zamana kadar devam edecek? Beyaz eşyada ötv oranı yüzde 6.7 iken çıkan kararla birlikte sıfıra düşürüldü. Söz konusu ötv indirimi yapılan duyurular doğrultusunda yıl sonuna kadar devam edecek şeklinde yayımlandı.

Hangi beyaz eşyalarda ötv indirimi geçerlidir?

Yıl sonuna kadar sürecek olan ötv indirimi kapsamında klima, dondurucu, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürgeler, çamaşır kurutma makinesi, ev işlerinde kullanılan karıştırıcılar ve gıda öğütücülerinin özel tüketim vergisi sıfırlandı. Bu şekilde beyaz eşya satıcılarının satışı artarak, yeni evlenecek olan gençler de rahatlayacak!