Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Gece burun tıkanıklığı nedenleri, çoçuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer, tek taraflı burun tıkanıklığı, gecmeyen burun tikanikligi, burun tıkanıklığı ilaç, burun tıkanıklığını ne açar

Anasayfa > Genel > Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer
12 Nisan 2019
341 okunma
Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer
Okuma süresi: 4 dakika

Çocuklarda burun tıkanıklığı oldukça önemli. Özellikle geçmeyen burun tıkanıklığı fiziksel ve zihinsel gelişimleri olumsuz etkiliyor. Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer; eğer çocuklarınız sürekli ağzı açık bir şekilde uyuyor, yemek yerken zorlanıyor veya iştahsız ise kulak burun boğaz doktoruyla görüşmenizde yarar var.  Burun tıkanıklığı için evde deneyebileceğiniz birçok yöntemde mevcut. Tüm detaylar içerikte. 

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Alerjiler, polenler ya da ev tozları çocuklarda burun tıkanıklığı nedenleri arasında yer alır. Bu durumda bazı ilaçların alınması ile tedavi mümkündür. Bunun yanı sıra birçok ilacın yan etkisi olarak da çocuklarda burun tıkanıklığı gözlemleniyor.

 • Özellikle bebeklerde yabancı cisimlerde burnun tıkanmasına neden olur. Vücudun solunum dengesi için üst solunum yollarının açık olması son derece önemlidir.
 • Eğer doğumdan beri bebeklerde ya da çocuklarda burun tıkanıklığı gözlemleniyor ise bu duruma koanal atrezi adı verilir.
 • Çocuklar doğduğu günden itibaren kontrol altında tutulmalıdır. Doğum esnasında düşmeye bağlı olarak da burun tıkanıklığı olabilir.
 • Bunun yanı sıra bazı tümörlerde burun tıkanıklığına neden oluyor.
 • Geniz eti fazla büyük ise burundan nefes alıp verilmesi engellenir. Dolayısıyla bu durumda burun tıkanıklığına neden olur.
 • İç çeken, huzursuz uyuyan ve kısa aralıklar ile nefes alan çocuklarda bu durum gözlemlenir.
 • Uykudaki takınmalar ise diş ve yüz yapısını olumsuz etkiler. Ayrıca bademciklerin büyüklüğü de burun tıkanmalarına yol açar.

Çocuklarda alerjilere bağlı olarak gözlemlenen burun eti büyümeleri de burun tıkanıklığına neden oluyor. Çocuklarınızın avuç içleri kaşınıyor,  sürekli gözlerini ovuşturuyor ve hapşırıyor ise alerjiden kaynaklanan bir tıkanıklık söz konusu olabilir. Alerjik burun tıkanıklığı nasıl geçer;  öncelikle uzman bir doktor ile görüşme sağlanarak çocuğun neye karşı alerjisi olduğu araştırılmalı.  Yiyeceklere karşı olan bazı alerjiler solunum yollarını doğrudan etkileyebiliyor. Alerji durumu saptandıktan sonra burun tıkanıklığı da sona erecektir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığının nedenleri saptandıktan sonra doktorlar tarafından en uygun tedavi yöntemi seçilir.

 • Tıkalı olan burnun tuzlu su ile temizlenmesi çocuklarda burun tıkanıklığının geçmesi adına uygulanabilecek yöntemler arasında.
 • Tuzlu su mikropların temizlenmesine de yardımcı olacak.
 • Bunun yanı sıra kapalı alanlarda çaydanlık içerisinde su kaynatın. Suyun buharı burun tıkanıklığına iyi gelecek.
 • Ayrıca çocukların uyudukları odayı havalandırmaya özen gösterin. Toz nedeni ile burun tıkanıklığı yaşayan çocukların burnuna bir iki damla limon damlatın.
 • En sık burun tıkanıklığına yol açan halıdaki mikroplar. Halıları süpürmeniz mikropların temizlenmesini sağlayacak.

 Burun tıkanıklığını açan şeyler arasında oksijen suyu da var. Doktor kontrolünde kullanılması oldukça önemli. Oksijen suyunu tıkalı olan burna sıkın. Burun tıkanıklığı olan çocukların bol bol su içmesi gerekiyor.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığını açmak için yetişkinler lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynattıkları suyun içerisine koymalı. 10 dakika kadar demledikten sonra süzün. Günde bir kez çocuklarınıza uygulayabilirsiniz.

 • Özellikle kış aylarında çocuklarda en çok görülen sorunların başında burun tıkanıklığı geliyor.
 • Burun tıkanıklığının tedavi edilmesi için burun yıkama kitleri de kullanılabilir. Bunun için burun yıkama kitini burnun önce sağ tarafına şişenin yarısına kadar sıkın.
 • Daha sonra sol kısmına da uygulayın. Burnun içerisindeki tüm sinüslerin temizlenmesini destekler.
 • Ancak bu uygulama 3 yaştan sonraki çocuklar için uygundur. Daha küçük yaşlardaki çocuklarda ve bebeklerde boğulmalar yaşanabilir.
 • Buhar makinesi kullanmanızda son derece önemlidir. Böylelikle çocuklar daha rahat nefes almaya başlar. Hem oturma odanızda hem de çocukların yattıkları odalarda buhar makinesi çalıştırılmalı.
 • Buhar makinesinin etkisi ile burun kanalları yatışır. Çocuklar rahat bir şekilde uykuya dalar. Ayrıca burundaki kalın halde bulunan mukus tabakası da parçalanır.

Bu sebeple doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Burun bölgesindeki kıkırdak ve kemik eğrilikleri, bademciklerin gereğinden fazla büyük olması gibi durumlarda ortaya çıkan burun tıkanıklığı sıvı alımı ile tedavi edilebilir. Çocuklar burun tıkanıkları yaşadıkları dönemde bol bol su içmeli. Bunun yanı sıra meyve suyu ve sebze çorbası da burun tıkanıklığı olduğu zamanlarda daha fazla kullanılmalı. Çünkü çocukların burun kanallarındaki tahrişlere de sıvı tüketilmesi oldukça iyi geliyor.

Gece Burun Tıkanıklığı Nedenleri Neler?

Soğuk algınlığı olmak üzere burun bölgesinde olan travmalar da burun tıkanıklığına neden oluyor. Bunun yanı sıra geniz etinin büyümesi, alerjik reaksiyonlarda gece burun tıkanıklığı nedenleri arasında yer alıyor. Burun bölgesinde konka denilen etlerde burun tıkanıklığı nedenleri arasındadır. Mevsim geçişleri de geceleri burun tıkanıklarına yol açıyor.

Evde Burun Tıkanıklığına Çözüm Önerileri

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer diyorsanız buhar teneffüsü burun tıkanıklığını rahatlatmakta son derece faydalıdır. Bunun için yapmanız gereken ise tencereyi su ile doldurmak. Ardından kaynayana kadar ısıtın. Daha sonra birkaç su bardağı kadar okaliptüs yağı ilave edin. Buharı koklayarak tıkanıklığın geçmesini sağlamanız mümkün olacak.

Uyuduğunuz havayı da mutlaka havalandırmanızda yarar var. 20 dakika kadar tüm camları açın ve odayı havalandırın. Odada halı bulundurmanızda da yarar var. Çünkü burun tıkanıklığına neden olan mikroplar en çok halılara tutunuyor. Burun tıkanıklığı zeytinyağı ile açılır. Ancak çocuklara kullanırken uzman bir doktor ile görüşmenizde yarar var.

Burun Tıkalı Olduğu Dönemde Süt İçmeyin!

Burun yapılarında görülen anatomik problemlere sütün iyi gelmediği bu nedenle yetişkinlerin ve çocukların burun tıkanıklığı yaşaması durumunda süt içmekten kaçınması gerektiği uzmanlar tarafından söylenir.

Süt mukus üretimini arttırıyor. Her zamankinden az miktarda süt içmeniz hatta burnunuzun tıkalı olduğu dönemlerde süt içmemeniz gerekiyor. Tuzlu su burun temizliğinde son derece etkilidir. Burun tıkanıklığı için günde bir kez tuzlu ile burun temizlenmeli.

Yetişkinlerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı çoğunlukla kış mevsiminde görünen bir sorundur. Mevsim geçişlerinde oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Polenlere alerjiniz var ise polenlerin dökülme zamanında maske yolu ile korunabilirsiniz.

 • Yetişkinler burun tıkanıklığı için elma sirkesi yöntemini kullanabilir. Bunun için bir bardak kadar ılık suyun içerisine yaklaşık 2 çorba kaşığı elma sirkesi koyun ve içerisine birde bal ekleyin.
 • Elma sirkesi, bal karışımını günde en az 2 kez içmeniz burun tıkanıklığının geçmesini sağlayacak.
 • Ayrıca geçmeyen burun tıkanıklığı için kaynar suyun içerisine birkaç damla kadar nane ekleyin. Okaliptüs yağı da burun tıkanıklığına oldukça iyi geliyor.
 • Kaynattığınız okaliptüs yağını ve naneyi rahatça burnunuza çekebilmeniz için başınızın üzerine havlu koyun. Tencereye doğru eğilerek içerisindeki havayı burnunuza çekin.
 • Burun tıkanıklığı ilaç tedavisi için ise uzman doktorlar ile görüşme sağlamalısınız. Doktorlar tarafından verilen burun spreyleri tıkanıklığın geçmesini sağlar.

Tek taraflı burun tıkanıklığı nasıl geçer; tuzlu suyu ya da oksijen suyunu burnunuza çekerek sinüslerin temizlenmesini destekleyin. Ayrıca tek taraflı burun tıkanıklığına iyi gelen bir başka temizleme biçimi ise burun temizleme kitleridir. Burun temizleme kitleri yetişkinler tarafından oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir. Fakat çocuklar kullanırken yanınızda olmanız gerekiyor. Doktor reçetesi ile kullanılmasında yarar var