Çocuklarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Çocuklarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?
14 Temmuz 2019
145 okunma
Çocuklarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?
Okuma süresi: 2 dakika

Çocukluk çağında her çocuğun mutlaka başına gelen göğüs ağrısının %95’i iyi huyludur. Kas ve iskelet sisteminde ki gelişmelerden ötürü nefes alıp verirken zorlanan çocuklar ve aileleri hemen doktora koşmaktadır. Bu ağrılar genelde 10 yaşından itibaren görülmeye başlar ve gelişim tamamlandığında seyrekleşerek tekrarlanmaz. En genel tanımı buyken tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Çocukların Göğsü Neden Ağrır?

İdiyopatik nedenler

Çocuklarda ki göğüs ağrısının en çok sebebidir. Birkaç dakikalık keskin ağrılar çocuğun günlük aktivitesini olumsuz etkileyebilir. Kas gevşetici ilaçlar ile tedavi edilir.

Kas – İskelet Sistemi Nedenleri

Bıçak gibi saplanan ve yayılan bir ağrı biçimi vardır. Derin nefes alma ile ağrı artar. Şişlik veya morarma olmaz bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Yalancı Ağrı

Çocuklarınız uzanırken ağrı hisseder. Birkaç dakika sonra kendiliğinden geçer.

Kalp Sorunu

Çocukların göğüs ağrılarından korkulma sebebidir. Kusma, çarpıntı, bayılma, terleme, solukluk ve bulantı gibi şikâyetleri beraberinde getirir.

Göğüs Ağrısının Tehlikeli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  1. Morarma:

Çocuklarda dilde ve ağız içinde morluk varsa ve sürekli kalbi hızlı atıyorsa dikkat edilmelidir.

  1. Nefes alıp verirken zorluk çekmek:

Çocuğunuz istirahat ederken dahi zorla nefes alıyor ve hızlı hızlı nefes almaya devam ediyor ise doktora mutlaka görünmelisiniz.

  1. Çarpıntı:

Çarpıntı kalpteki ritim bozukluğunun sebebidir. Ancak kansızlık ve tiroid bezlerinin fazla çalışması da çarpıntı yapabilmektedir. Çocuğunuzda sürekli çarpıntı hissi varsa kardiyoloğa görünmelidir.

  1. Eklemlerde şişlik:

Kalp kapaklarında ki sorunlar ilk olarak eklemlerden belli olmaktadır.

Çocuklarda ani kalp hastalıkları sonucunda ölüm çok nadir görülmektedir.

Çocuklarda Birden Başlayan Göğüs Ağrısının Kalp Dışı Nedenleri Nelerdir?

Her zaman gelişim, kalp veya psikolojik temelli ağrılar olmayabilir. Ani göğüs ağrısı yaşan çocuk astım, bronşit gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu ağrılar gezicidir. Her zaman göğüste oluşmaz.  Mide ağrıları da göğüse vurabilmektedir. Göğüs kemiğinin ortasında ki ağrı çocuğunuzda reflü olduğunu gösterebilir. Yatarken göğüs kafesinin ağrıması da reflünün belirtilerinden biridir. Çocuklarda ki kalp krizi riski çok düşük olmasına rağmen bireysel farklılıklar ve sağlık algoritması düşünülerek ağrılar önemsenmeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.