Çocuklarda Diyabetin İşaretleri

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Çocuklarda şeker hastalığı tedavisi, çoçuklarda şeker hastalığı geçermi, bebeklerde şeker hastalığı belirtileri, çoçuklarda şeker hastalığı kaç yaşında başlar, diyabetli çocuğun beslenmesi, çoçuklarda şeker hastalığı nasıl tedavi edilir, diyabet belirtileri kaşıntı, çoçuklarda şeker hastalığı kaç olmalı

Anasayfa > Genel > Çocuklarda Diyabetin İşaretleri
15 Temmuz 2019
250 okunma
Çocuklarda Diyabetin İşaretleri
Okuma süresi: 2 dakika

Son yıllarda çocuklarda en çok görülen hastalık obezite iken son yıllarda diyabetin görülme sıklığıda çoğaldı. Diyabet küçümsenecek bir rahatsızlık değildir. Çocuğuz da diyabet nasıl anlaşılır? Diyabeti varsa nelere dikkat etmeniz gerekir araştırdık.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde 18 yaş altında 20 bin civarı diyabet hastası çocuk bulunmaktadır. Diyabetin erken teşhisi hayati öneme sahiptir. Diyabeti olan çocuklar tedavi edilmeze erken yaşta sinir hücreleri zedelenir, böbrek yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları görülür. Şeker hastalığının ilk belirtisi çok sık idrara çıkmadır.

Hasta çok fazla su içer ve zaman zaman iştahı çok artar. Aileler çocuklarının suya doymadığını düşünüyorsa diyabet rahatsızlığından şüphelenmeye başlayabilir. Normalde çocuğunuz gece tuvaletine gitmiyorsa ve artık gitmeye başladıysa yine önemli bir belirtidir. Çocukların iştahında problem yoktur ancak kilo kaybetmeye başlar ve renklerinde solukluk oluşur.  Bazı çocuklarda ise hafif karın ağrısı ateş ve halsizlik yaptığı da görülmektedir. Uzun süre bu bulgular devam ettiğinde ise gözlerde çöküklük, solunumda sıkıntı, kusma ve bulantı başlayacaktır. Ardından ise diyabet koması gelmektedir. Bu gibi belirtiler Tip 1 diyabet rahatsızlığının belirtileridir.

 

Çocuklarda Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda şeker hastalığı tedavisi yaşam boyu sürecektir. Şeker hastalığı iyileşebilinen bir rahatsızlık değildir. Ancak bunu yaşam döngüsüne dâhil ederek olumsuz etkileri azaltılmaktadır. Ergenlik çağını geçmiş çocuklar başlangıçta günde 4 kez kan şekerine bakmalı ve normal insülin dozunu öğrenmelidir. Diyabetle uyumlu yaşayan çocukların yaşamında sıkıntı yaşanmamaktadır.

Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Besinlerde ki insülin dozlarını öğrenerek beslenmelidir. Yani çikolata ve dondurmasız bir hayat geçirmek yerine her şeyi kararında tüketerek şeker seviyesini ayarlayabilmeyi öğrenmelidir. Sporu hayatına alarak kan şekerini düşürebilir ve bu düzeni besinlerle dengeleyebilir.

Diyabet Hastaları İçin Öneriler

  • Yaşam kalitesini düşürmeden hastalığın kurallarına uyulmalıdır.
  • İdeal kilonuzu öğrenip düzenli egzersiz yaparak sağlıklı beslenmelisiniz.
  • Düzenli olarak tansiyon, kalp, kan şekeri ve kolesterol kontrolü yaptırmalısınız.
  • Ayaklar diyabetten çok etkilenir. Düzenli ayak bakımı yaptırmalısınız.
  • Diyabetten en çok böbrekler etkilenir. Böbrek sağlığınızı koruyucu ilaçlar alabilirsiniz.