Hamilelikte Saç Dökülmesi | Hamilelikte saç dökülmesine ne iyi gelir? - Şartları Neler

Hamilelikte Saç Dökülmesi | Hamilelikte saç dökülmesine ne iyi gelir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hamilelikte saç dökülmesi hangi cinsiyet, hamilelikte saç dökülmesine karşı şampuan, hamilelikte saç dökülmesi azalır mı, hamilelikte dökülen saçlar geri çıkarmı, emzirme döneminde saç dökülmesi, doğumdan sonra saç dökülmesi

Anasayfa > Genel > Hamilelikte Saç Dökülmesi | Hamilelikte saç dökülmesine ne iyi gelir?
18 Temmuz 2019
1.058 okunma
Hamilelikte Saç Dökülmesi | Hamilelikte saç dökülmesine ne iyi gelir?

Hamilelikte vücutta birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bunlardan biri de saçların zayıflaması ve dökülmesidir. Hormonal değişikliklerden ötürü saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar için dikkat edilmesi gerekenler yazımızda.

Hamilelikle Saç Dökülmesi Hangi Ayda Başlar?

Bebeği öğrendiğiniz süre zarfından itibaren gerekli mineral ve vitamin takviyesi almazsanız saç dökülmesi 10. Haftadan itibaren başlayacak ve 14. Haftaya kadar devam edecektir. Hamilelik sırasında dökülen saçlar 1 yıl sonra eski hacmine ulaşmaktadır. Eğer yeni saçlarınızın kalitesi eski saçlarınızdan farklı ise mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Hamilelikte hormonlarda ki değişiklikler kimi zaman olumlu yönde olsa da bazen anneler bu durumdan kötü etkilenmektedir. Bazı hamile kadınların saçlarında parlaklık ve gürleşme yaşanırken bazılarında da tam tersi bir durum gözükmektedir. Saçlarda seyrelme, matlaşma, cansızlık ve dökülme sorunu yaşayan kadınlarda bu süreç hamilelik boyunca geçerlidir. Doğum gerçekleştikten sonra saçlarınız eski sağlığına dönecektir.

Saçların dökülmesine neden olan sadece hormonlar değildir. Yanlış beslenme ve kansızlıkta saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Kansızlık sebebiyle saçlarınız dökülüyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorun vereceği vitaminleri kullanarak her iki sorunu da çözebilirsiniz.

Şeker hastalığı ve tiroit hastalıklardan ötürü de hamileyken saçlarınız dökülebilir. Tiroit rahatsızlığı sadece hamileyken değil daha sonra da saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Hiçbir sorun yoksa ve hormonlardan kaynaklı dökülme yaşanıyorsa korkmayın saçlarınız eski haline dönecek ve saç kaybınız olmayacaktır.

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç diplerinizden vücudunuza direk geçiş olacağından kimyasal ve katkı maddesi olan ürünleri kullanmanız tavsiye edilmez. Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku ile saçlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

  • Mineral takviyesi alın
  • Taze sebze ve meyve tüketin
  • Lifli besinleri tercih edin
  • Bol su için
  • Her gün en az 1 bardak süt için
  • Bolca et ve balık tüketin

Hamile kadınlarda saç dökülmesi psikolojiyi bozuyor ve anne adayı bundan kötü etkileniyorsa cilt uzmanına gözükebilir.

Anne Adayları İçin Saç Bakım Yöntemleri Nelerdir?

Doğal ürünler kullanmak en doğrusu olacaktır. Doğal içerikli şampuanlara bitkisel içerikli yağlar takviye edilebilir. Yahut bu yağlar ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Masaj yapmak saç derinizi canlandıracak, kan akışını hızlandıracak ve saça parlaklık katacaktır. 

Hamilelikte Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?
Hamilelikte kimyasal içeriklerden uzak durmak ve bitkisel yağlar kullanmak daha güvenlidir. Bu yağlardan badem yağı, susam yağı, zeytinyağı ve ceviz yağı gibi besleyici etkisi bulunan yağları kullanmak efektif fayda sağlar.
Hamilelikte Saçlar Neden Hızlı Uzar?
Hamilelik dönemi saçlar ve tırnaklar için aslında çok olumlu bir dönem. Artan hormonlar sayesinde saçlar daha çabuk uzar. Ayrıca dökülmesi de azalır. Bu sayede saçlar geçici olarak da olsa gürleşir.
Saç Dökülmesi Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?
Hamilelikte saç dökülmesi anormal değildir; ancak doğum sonrasında görülen dökülmelere göre daha az görülmektedir. Ancak bazı durumlarda, anne adayının genel sağlık durumuna bağlı olarak, hamilelik sırasında da dökülmeler görülebilir. Bazen, hormonal dalgalanmalar da saç dökülmesine neden olur.
Hamilelikten Sonra Saç Dökülür Mü?
Hamilelik boyunca östrojen hormonu yükseldiği için saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Doğumdan sonra ilk 2-6 ay arasındaki dönemde saç doğal olan dökülme evresini yaşayarak yenilenir. Kadınlarda doğum yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonraki dönemde görülen yoğun saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir şikâyettir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/sac-dokulmesi-hangi-hastaligin-belirtisi/

https://sartlari.com/sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir/

https://sartlari.com/sac-yaglanmasina-ne-iyi-gelir/

https://sartlari.com/hamilelikte-beslenme-nasil-olmali/

https://sartlari.com/sac-nasil-uzar/