Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama Ekranı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama, Emekli sandigi emeklilik yaşı hesaplama tablosu, emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama cetveli

Anasayfa > Genel > Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama Ekranı
10 Şubat 2019
93 okunma
Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama Ekranı

Emekli sandığı ne zaman emekli olurum hesaplama işlemi internet üzerinden yapılabilir. Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kişilerin doldurmaları gereken bir hizmet süres, ve yaş sınırı bulunur. Değişen sistemler ile beraber kaç yaşında emekli olunacağı kişilerde kafa karışıklığına yol açabilir. Bundan dolayı da emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama ekranı vardır. Bir kişi bu ekrandan emeklilik yaşını rahatlıkla hesaplayabilir.

Emeklilik Nedir?

İnsanların hayatları boyunca vermeleri gereken bir hizmet süresi vardır. Bu çalışma süresinin yanı sıra doldurulması gereken bir de yaş sınırı vardır. Kişiler tüm şartları sağladıkları zaman da dilediklerinde emekli olabilir. Emekli olan kişilere de çalışma süreleri boyunca vermiş oldukları hizmet karşılığında emekli maaşı verir. Bu emekli maaşı çalışanın kıdemine göre değişkenlik gösterir. Bu emekli maaşları da kişilerin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik tarafından temin edilir.

Sosyal Güvenlik Kurumları Nelerdir?

Yasal olarak çalışan bir kişinin Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan herhangi birisine bağlı bir şekilde çalışması gerekir. Hangi kuruma bağlı olunacağı da yapılan mesleğe göre değişir. Türkiye’de bulunan sosyal güvenlik kurumları ise şunlardır:

  • Emekli Sandığı,
  • SSK,
  • Bağkur.

Bu kurumlar sağlık hizmetlerinden yararlanılmasını sağlar. Bunun dışında da emekli olan kişilerin emeklilik maaşları da bu kurumlar aracılığıyla sağlanır. Emeklilik maaşının alınabilmesindeki en önemli faktör de gerekli olan primlerin yatırılmış olmasıdır. Primi eksik olan kişiler emekli maaşlarından yararlanamaz.

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşını Öğrenme

Emekli sandığına bağlı çalışan kişilerin hangi yaşta emekli olacaklarını öğrenebilmelerinin basit bir yolu vardır. İnsanlar bu tarz bilgelere internet üzerinden çok rahat bir şekilde ulaşabilir. Emekli olunacak yaşın öğrenilmesi için yapılması gereken şey Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesine girilmesidir. Sonrasında ise 4C emeklilik hizmet süresi ve yaş hesaplama ekranı açılmalıdır.

Emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama ekranında bazı bilgilerin doldurulması gerekir. Eksiksiz şekilde yazılması gereken bilgiler şu şekildedir:

  • Doğum tarihi,
  • Cinsiyet,
  • Hizmete başlama tarihi,
  • Hizmetin bitiş tarihi,
  • Hizmet türü.

Bu bilgiler tamamının doldurulmasının ardından hizmet süresi ve emeklilik yaşı hesaplanabilir.