Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum | 4b emeklilik yaşı hesaplama - Şartları Neler

Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum | 4b emeklilik yaşı hesaplama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ne zaman emekli olurum bağkur, ne zaman emekli olurum 4a, ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim, ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü, tc ile ne zaman emekli olurum?

Anasayfa > Genel > Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum | 4b emeklilik yaşı hesaplama
09 Şubat 2019
1.187 okunma
Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum | 4b emeklilik yaşı hesaplama

Emekli sandığı emekli olma yaşı hesaplama için kolay bir yol vardır. Çalışan kişiler hizmet sürelerini ve yaş sınırlarını doldurmalarının ardından emekli olmaya hak kazanırlar. Emeklilere de verdikleri hizmetler karşısında bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumu tarafından emekli maaşı bağlanır. Çalışan kişilerin de en çok merak ettiği konulardan bir tanesi emekli sandığı ne zaman emekli olurum sorusunun cevabıdır. Bu konunun netlik kazanması için de internet üzerinden hesaplama yapabilmek mümkündür.

Emekli Sandığı Nedir?

Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kişiler kamu kuruluşlarında hizmet verenlerdir. Bu kamu kurumunda çalışan kişilerin sosyal güvencesini sağlamak amacıyla görevli olan kurum emekli sandığıdır. Emekli sandığı Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir kuruluştur. Bu kuruma bağlı olarak çalışan kişiler de emekli oldukları zaman emekli maaşlarını emekli sandığından alır.

Emeklilik Zamanını SGK Aracılığıyla Hesaplama

Emekli sandığı Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK’ya bağlıdır. Emekli sandığına dair bazı işlemler de SGK’nın internet sitesi üzerinden yapılabilir. Emeklilik yaşının hesaplanabilmesi için de SGK’nın internet sitesi üzerinden 4c emeklilik hizmet süresi ve yaş hesabı sayfasına girilmelidir. Bu sayfada bulunan cinsiyet, hizmete başlama süresi, hizmet türü gibi bilgiler doldurulmalıdır. Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde yazılmasının ardından tabi olunan emeklilik yaşı ve hizmeti öğrenilebilecektir.

E Devlet İle Emeklilik Yaşını Hesaplama

Ne zaman emekli olunacağının hesaplanmasının bir başka yolu ise e devlettir. Devlet kurumları ile ilgili pek çok işlemi kolay bir şekilde halledilebilmesine olanak veren e devlet emeklilik hakkında bilgi edinebilmesini de sağlıyor. Bunun için de ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E devlete giriş yapabilmek için de e devlet şifresi, mobil imza, internet bankacılığı gibi bilgilerin olması gerekir.

Giriş işleminin ardından e devlet sisteminde bulunan normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim ekranına girilmelidir. Bu ekrandaki bilgilerin de doldurulması ile emekli olunacak yaşın ne olduğu öğrenilebilir. Emekli sandığı ne zaman emekli olurum sorunun cevabını öğrenebilmek için SGK internet sitesi ya da e devlete girmek yeterlidir.

Emekli Sandığına göre ne zaman emekli olabilirim?
Bu kanun ile prim gün sayısının 2036 yılı ve sonrasında dolduranlara 60 yaşından başlayarak en fazla 65 yaş olacak şekilde kademeli bir emeklilik yaş belirleme sistemi getirildi.
Hangi memur kaç yaşında emekli olacak?
– 60 yaşını ve en az 7000 prim gününü doldurmuş olmalılar. 08.09.1999 yılı sonrası sigorta başlangıcı olanların sigortalılık süre şartı bulunmamaktadır. 7000 iş günü ve 60 yaş şart yeterlidir. 60 yaşını geçen, 25 yıl sigortalı olan ve en az 4500 gün prim ödeyen çalışanlar da emekli olabilirler.
Kaç yaşında emekli olurum Sgk?
Sigortalılık başlangıç tarihiniz 23.05.1993 tarihinden önce ise 49 yaş 5600 prim günü, 23.05.1993 tarihinden sonra ise 50 yaş 5675 prim günü şartlarına tabisiniz. 3600 Prim günüyle yaşlılık aylığı almak isterseniz 58 yaş şartını tamamlamanız gerekecektir.
2020 ne zaman emekli olabilirim?
8 Eylül 1999 tarihinden sonra ilk defa sigortalı çalışmaya başlayanlarda emeklilik yaşı, 2002 yılında son şeklini alan kademeli yaş uygulamasıyla kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2020 yılı itibarıyla ortalama 52 yaşında emekli olunabiliyor.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/sigorta-sorgulama-ne-zaman-emekli-olurum/

https://sartlari.com/emekli-sandigi-emeklilik-yasi-hesaplama-ekrani/

https://sartlari.com/emekli-sandigi-emeklilik-yasi-hesaplama/

https://sartlari.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim-e-devlet/

https://sartlari.com/en-dusuk-ssk-emekli-maasi-2021/