Ssk Ne Zaman Emekli Olabilirim?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Tc ile ne zaman emekli olurum, ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim, ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü, ne zaman emekli olurum ssk, ssk emeklilik tablosu

Anasayfa > Genel > Ssk Ne Zaman Emekli Olabilirim?
13 Şubat 2019
287 okunma
Ssk Ne Zaman Emekli Olabilirim?
Okuma süresi: 2 dakika

Emekli olma konusu ile ilgileniyorsanız, emekli maaşınızı hesaplamak istediğiniz kişi için uygun durumu seçmek üzere emeklilik hesaplama aracını kullanın, ardından gerekli tüm bilgileri girin ve hesaplama düğmesini tıklayın. Emeklilik hesaplama aracıyla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı, 4 / a, 4 / b ve 4 / c olarak bilinen tüm statüler için SGK emeklilik hesaplama işlemlerini yapabilirsiniz. Peki SSK ne zaman emekli olabilirim?

Emeklilik Nedir?

İnsanlar için belirli yaşlar arasında belirli bir çalışma süresi vardır. Özellikle, özelde çalışanlar veya devlet çalışanları gibi ücretler için çalışan bir kişi emeklilik yaşına geldiğinde emekli aylığına hak kazanacak ve eğer isterse çalışmayacaktır. Bir emekli işinden ayrılıp emekli olunduğunda, aylık olarak bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna katılır. Bu duruma emeklilik denir. Emekliliğe hak kazandığınızda emekli olabilirsiniz. Emeklilik için en önemli şartlar emeklilik yaşının ve ödenen günlerin sayısının tamamlanmasıdır.

Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir?

Emeklilik yaşı ülkeden ülkeye değişmektedir. Ayrıca birçok ülkede kadınlar erkeklerden daha erken yaşlarda emekli olmaktadır. 1986’da İngiltere, Avustralya, Belçika ve Yunanistan’da emeklilik yaşı kadınlar için 55, erkekler için 60 idi. Türkiye’de farklı statü ve şartlara uygun olarak devletin emekli olma yaşı Türkiye’de yasalarla belirlenir. 8 Eylül 1999 tarihine kadar kadınlar 38 erkekler 43 yaşında emekli olabilirlerdi. O zamandan beri emeklilik yaşı artmış, emeklilik yaşı ve ödeme günlerinin sayısı da paralel olarak artmıştır. Günümüzde artık emeklilik yaşı 65 olmuştur. Farklı durumlar için farklı bir emeklilik yaşı olduğundan, yukarıda açıklanan emeklilik hesaplama aracını kullanarak durumunuz için emeklilik yaşını belirleyebilirsiniz.

Emeklilik İçin Gereken Gün Sayısı Nasıl Belirlenir?

Emekli maaşlarının ödeneceği gün sayısı, emeklilik durumuna ve sosyal güvenlik sistemine katıldığınız güne bağlıdır. Farklı durumlar için farklı prim günlerini doldurmanız gerektiğinden, web sitede bulunan resmi emeklilik hesaplama aracını kullanarak durumunuza özgü prim günlerini belirleyebilirsiniz.

Genellikle bir yıl, her ay 30 tam gün olarak hesaplanmaktadır. Yılda 365 gün olmasına rağmen, 1 yıl 360 gün olarak kabul edilir.

Normal E-Devlet Koşullarında Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Normal şartlar altında, ne zaman emekli olabileceğimi düşünen emekliler için Sosyal Güvenlik Enstitüsü’nün e-devlet yapısında yer alan yerleşim programını kolayca SSK ne zaman emekli olabilirim sorularına yanıt bularak öğrenebilirsiniz.