Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme 2019, ev hanımlarına emeklilik başvurusu, ev hanımlarına emeklilik 2019, ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur

Anasayfa > Genel > Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme
22 Şubat 2019
287 okunma
Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme
Okuma süresi: < 1 dakika

Ev hanımlarına emeklilik nasıl olur? Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme mümkün mü? Genç yaşlardan itibaren bir şekilde, bir sebepten çalışma hayatına adım atarız. Uzun yıllar boyunca süren çalışma hayatlarının en büyük beklentisi ise şüphesiz ki emekliliktir. Emeklilik kişilerin belirli bir zaman çalıştıktan sonra hak kazandıkları; devlet tarafından ödenmekte olan maaştır. Kişiler belirli bir süre boyunca sigortalı ya da bağkurlu olarak çalışarak, gerekli şartlar ve yaş durumu yerine geldikten sonra emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Emekli maaşı kişilerin artık çalışmayı bıraktıkları dönemde dahi çalışıyormuş gibi para kazanmalarını sağlamaktadır. Emeklilik için kalan gün hesaplamalarınızı, emekli maaşı hesaplamasını ve benzeri her türlü işlemi SGK web sitesi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Çalışarak emekli olmak kaçınılmaz son, peki ev hanımları için emeklilik mümkün mü? yazımızın devamında konu ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ev hanımları emekli olabiliyor mu?

Çocuk bakımı, ev işleri derken hayatı boyunca çalışmak istese de pek çok kadın çalışamıyor. Üreten, çalışan ve bir şekilde ekonomiye katkıda bulunmakta olan ev kadınlarımız bunun karşılığı olarak emekli olabilirler. Size en yakın SGK merkezine giderek dilekçenizi verebilirsiniz. Ev kadınlarının emekli olabilmesi için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi ile ev kadınları da emekli olarak, ileride rahat edebilirler.

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?

Ev hanımlarına emeklilik hakkı için gereken şartlar şu şekildedir;

  • Bir kurumda zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor gözükmek ya da 30 günden az çalışıyor gözükmek
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kendi sigortalılığından kaynaklı bir maaş almamak
  • Türkiye’ de ikamet etmek

bu şartlara sahip olan bireyler en yakın SGK ya giderek dilekçe verebilir ve isteğe bağlı sigortalarını kendi ödeme güçleri doğrultusunda başlatarak primlerini ödeyebilir.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme nasıl yapılır?

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme imkanı tanınmamaktadır. Belirli ödemeler ile sigorta priminizi ödeyerek emekli olabilirsiniz fakat toplu ödeme yaparak emekli olmanız mümkün değil.