Gebelikte Okunacak Dua - Şartları Neler

Gebelikte Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gebelikte bebeğin sağlıklı olması için okunacak dua, gebelikte bebek düşmesin diye okunacak dua, gebelikte okunacak dua uzun, gebelikte okunacak dua ve sureler, gebelikte okunması gereken dualar hakkında içerikler.

Anasayfa > Genel > Gebelikte Okunacak Dua
07 Ocak 2021
982 okunma
Gebelikte Okunacak Dua

Gebeliğin ilk haftaları anne için de bebek için de zorlayıcı geçebilmektedir. Anne, vücudunda yeni bir canlının gelişiminin verdiği duygularla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bedenini bebeğin evi haline getirmek için takviye besinler, gıdalar ve başka yollarla kendini güçlendirmeye çalışmaktadır. Gebelikte okunacak dua önerileri nelerdir.

Gebelikte Okunacak Dualar Nedir?

Bebek içinse hamileliğin ilk ayları yaşama tutunma aylarıdır. Bu dönemde ve gebeliğin ilerleyen evrelerinde anne kendi sağlığını da bebeğinin sağlığını da korumak için ekstra önlemler almalıdır. Ve yine gebelik döneminde sağlıklı doğum yapabilmek, bebeğin dünyaya sağlıklı gelmesini dilemek ve ahlaklı, salih bir evlat sahibi olmak adını okunabilecek dualar vardır. Gebelikte hangi dualar okunabilir? Bebeğin sağlıklı doğması için hangi duaları etmeliyiz?

Hamile kadınlar dış dünyadan gelen etkilere daha açık durumdadır. Vücudundaki vitaminleri, mineralleri başka bir canlıyla paylaşıyor olmak bağışıklık sisteminizin daha savunmasız olmasına yol açmaktadır.

Bu sebeple hamile kadınlar muhakkak ekstra vitamin takviyeleri almalı ve aynı zamanda beslenme düzeninde değişiklikler yapmalıdır. Beslenme düzenini değiştirmek annenin beden sağlığının korunmasına; mikrop, virüs, bakteri gibi istenmeyen durumlardan onu korumasına yardımcı olacaktır. Bolca egzersiz yapmak, kendinizi zorlamadan vücudunuzun gerek duyduğu hareketi ona vermek, esneme hareketleriyle bebeğiniz için ve kendiniz için rahatlama sağlayabilirsiniz.

Gebelik aynı zamanda hormonlarınızın tamamiyle değişken olmasına, bütün duyularınızın keskinleşmesine ve tetikte olunmasına yol açacaktır. Tüm bunlar ve anne olmanın sorumluluk hissi, endişe ve tasa oluşturabilir ve annenin ruhsal sağlığı açısından olumsuz sonuçlar yaratabilir.

Anne adaylarının beden sağlığının yanı sıra ruh ve sinir sağlıklarını da korumaları gerekmektedir. Bunun için gebelikte okunacak dua nelerdir? Gebelikte bolca dua etmek, Kur’an okumak, bolca namaz kılmak ve yaratıcı ile sıkça buluşup gönlünü ona açmak anne adaylarının rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Her şeye kadir olan yüce Allah’ın huzurunda saklamadan, yargılanmaktan korkmatan tüm endişeleri, tüm sıkıntıları, tüm korkuları ve hüzünleri olduğu gibi anlatabilmek gebelikle birlikte ortaya çıkabilecek olan sıkıntılardan korunmanın anahtarıdır. Gebelikte bolca dua okumak sizi ve bebeğinizi koruyacak, hayırlı ameller işlemenizin kapısını aralayacak ve hayırlara vesile olacaktır. İşte hamilelikte okunması gereken o dua:

Gebelikte Okunacak Dua Hangisi?

Araf Suresi 189. Ayet

Huve-lleżî ḣalekakum min nefsin vâhidetin vece’ale minhâ zevcehâ liyeskune ileyhâ(s) felemmâ teġaşşâhâ hamelet hamlen ḣafîfen femerrat bih(i)(s) felemmâ eśkalet de’ava(A)llâhe rabbehumâ le-in âteytenâ sâlihan lenekûnenne mine-şşâkirîn(e) / Sizi bir tek candan (Âdem’den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva’yı) yaratan O’dur. Eşi ile (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah’a: And olsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız, diye dua ettiler.

Çoçuk için hangi Esmaül Hüsna?
En kuvvetli koruyucu dualardan biri olarak bildiğimiz Ayetel Kürsi’yi her cuma gecesinde 7 kez okuyup sonrasında da 7 kez şu dua edilebilir: “Ya Rahmân, Ya Rahîm, Ya Halim, Ya Kerim, Ya Rezzâk, Ya Hannan, Ya Deyyan, Ya Hâkim, 99 Esmaü’l Hüsna’nın hatırı için bana hayırlı bir evlat sahibi olmayı nasip et.”
Dogumun kolay olmasi icin hangi sure okunur?
Kadınların doktor kontrollerinde geçirdikleri 9 aylık süre dışında kendilerini ruhsal olarak doğuma hazır hissetmeleri ve doğumun kolay ve sorunsuz gerçekleşmesi için dualar edilir. Sürekli olarak Ayetel Kürsi, Nas ve Felak Surelerinin okunması dışında Araf Suresi 54. Ayetinin de okunması tavsiye edilmektedir.
Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olması için ne yapmalı?
Hamile kalmadan önce plan yapın. Yediklerinize önem verin. Bol su için. Doğru doktoru bulun. Çevrenizde size destek verecek insanları tutun. Sağlıklı abur cuburu ihmal etmeyin. Hareketsiz kalmayın. Tehlike işaretlerini göz ardı etmeyin.
Bebeğin güzel olması için ne yemeli?
SÜT ÜRÜNLERİ Süt en iyi kalsiyum kaynağıdır. BAKLAGİLLER. Baklagiller, vücudunuzun hamilelik esnasında ihtiyaç duyduğu mükemmel bitki bazlı lif, protein, demir, folat ve kalsiyum kaynaklarıdır. ET VE DENİZ ÜRÜNLERİ YUMURTA. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/gebelikte-beslenme-listesi/

https://sartlari.com/gebelikte-karin-ve-kasik-agrisi/

https://sartlari.com/islamin-sartlari-nelerdir/

https://sartlari.com/hamilelikte-kahve-tuketimi/

https://sartlari.com/gebelikte-sik-tuketilmesi-gereken-besinler/