Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı | Hamilelikte Kasık Ağrısı - Şartları Neler

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı | Hamilelikte Kasık Ağrısı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı | Hamilelikte Kasık Ağrısı
10 Nisan 2021
693 okunma
Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı | Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamileliğin belirli dönemlerinde karın ve kasık ağrıları meydana gelebilmektedir. Pek çok anne adayları bu konuda zaman zaman ağrılar çekse de bunlar içerisinde pek çok olumsuz neticelerin olmadığını da söylenebilir. Bunun genel sebepleri de korkulacak pek bir etmenin olduğu ifade edebilir. Çünkü hamilelik sırasında bazı gaz sıkışmalarına dayalı olarak ya da idrar yollarındaki bazı düzenliklerden dolayı, bu gibi ağrılar meydana gelebiliyor. Yine de çoğu zaman bu gibi kasık ağrıları için annelerin tedaviye ihtiyaçları yoktur. Bu yüzden de çok fazla endişe etmelerine ve bu konuda sıkılmalarına gerek olmadığını söyleyebiliriz.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı şikayetleri bazı durumlarda kontrolde ettirilmelidir. Eğer yaşanabilecek sıkıntı oldukça fazla ise ve ağrı sürekli olarak yaşanıyorsa, mutlaka doktora başvurulmalı ve bu konuda gerekli tedavi yöntemlerinin araştırılması gerekiyor. Eğer ki idrarınızı yaparken bir yanma ve acı hissi, mide bulantısında kusma ve idrardan kan gelmesi gibi durumlar yaşanıyorsa, bunlar yaşanabilecek sıkıntılar için olumsuz olan etmenlerdir. Bu gibi durumlar da mutlaka doktora başvurularak gerekli önlemler alınmalı ve neticesi aranmalıdır. Bunun yanı sıra, gebelik esnasında bazın kabızlığa bağlı nedenlerden dolayı da kasılmalar meydana gelebiliyor. Bunun sebebi, bazı hazmı kolay olmayan yiyeceklerin tüketilmesi ve düzensiz beslenmeme durumlarında artmasından kaynaklı olabileceğini de dikkate almak gerekiyor.

Gebelikte Rahmin Büyümesine Dayalı Karın Ağrısı, Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Hamileliğin süreçleri oldukça geniştir ve her bir evrede farklı tepkimeler vücut üzerinden alınabilir. Bu gibi durumların yaşanması, hareketsizlikten, tüketilen besinlere ve yeteri kadar özen göstermeme ile de paralel olabileceğini ifade edebiliriz. Yine de bazen anne adaylarının ellerinde olmadığı sebeplerden dolayı da rahmin büyümesine bağlı bir kasılmalar ve ağrılar meydana gelebilir. Bu hamileliğin en doğal süreçlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Hamileliğin ilk üç ayına girildiğinde ya da dördüncü ayının başlangıçlarına doğru rahminde bazı hareketlilikler başlar. Bu dönemde bir hamile bayanın hareketlerine bağlı olarak ani acılar ve ağrılar meydana gelebilir. Bu durumda normal olan ve rahmin gelişme süreci ile ilişkili durumlardan bazılarını oluşturmaktadır.

Hamilelikte hangi ağrılar tehlikeli?
Ağrı, bulantı, kusma, bol kanama, ateş ve titremeyle beraberse, Ağrı, istirahate rağmen kesilmiyor ve devam ediyorsa, Ağrı, yürümeyi, konuşmayı ya da soluk almayı güçleştiriyorsa tehlikelidir.
Gebelik oluşurken karın ağrısı olur mu?
Hamileliğin belli dönemlerinde karın ve kasık ağrısı yaşanır. İlk haftalardan itibaren hem fiziksel hem de hormonal değişiklere bağlı olarak anne adayları karın ve kasık ağrısı yaşarlar. Bu ağrılar çeşitli sebeplerden olabilir. Genişlemeye başlayan rahim bağırsak ve iç organlara baskı yapmaya başlar.
5 ayda kasık ağrısı normal mi?
Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı normal midir? Hamileliğin 4. ve 5. haftalarında yaşanan kasık ağrısı oldukça doğaldır ve sebebi bebeğin rahme yerleşiyor olmasıdır.
Hamileliğin ilk aylarında karın ağrısı normal mi?
Hamileliğin ilk haftalarında adet sancılarına benzeyen hafif karın ağrılarının görülmesi normaldir. İlerleyen haftalarda da çeşitli sebeplere bağlı olarak karın ağrıları yaşanabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/hamilelikte-kasik-agrisi-ne-zaman-baslar/
https://sartlari.com/hamilelikte-sol-kasik-agrisi-cinsiyet/
https://sartlari.com/bebek-erkek-mi-kiz-mi-nasil-anlasilir/
https://sartlari.com/gebelikte-okunacak-dua/
https://sartlari.com/bas-agrisi-icin-dua/