Kaç Puanla Hangi Liseye Gidilir 2019

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Kaç puanla hangi liseye gidebilirim 2019, 2018 2019 lise taban puanları, 2018-2019 lise puanları, fen lisesi taban puanı 2019

Anasayfa > Genel > Kaç Puanla Hangi Liseye Gidilir 2019
13 Şubat 2019
314 okunma
Kaç Puanla Hangi Liseye Gidilir 2019
Okuma süresi: 2 dakika

Lise taban puanları 2019 ile ilgili olarak milyonlarca öğrenci merak içindedir. LGS sistemi üzerinden belirlenen puanlar her sene açıklandıktan sonra öğrenciler tercihlerini yapabilirler. LGS, TEOG sınavı kaldırıldıktan sonra liselere kayıt için dikkate alınan bir sistemdir. Tam adıyla Lise Geçiş Sistemi olarak isimlendirilmektedir. Sınavlar öğrencilerin isteğine göre olacak ve çoğu öğrenci evinin yakınındaki bir okula kayıt olabilecek. Adrese yakın olma koşulu özel okul ve kolej gibi eğitim kurumları içinse geçerli olmayacak. Kaç puanla hangi liseye gidilir 2019 için yazıya göz atabilirsiniz.

Liseye Geçiş Sistemi Nedir?

Liseye geçiş sisteminde kullanılacak olan puanlar öğrencilerin lisedeki başarı puanlarıdır. Liseye geçiş için öğrencilerin adresleri dikkate alınacak. Öğrencilerin %90’ı adreslerine yakın bir liseye kayıt olabilecekler.

%10’luk kesim ise proje okulları da dahil olmak üzere benzeri okullara yapılacak bir sınav ile yerleştirilecek. Buna göre öğrenciler her sene Haziran’da yapılacak olan sınava kendi istekleriyle katılabilecekler. 5 tane okul seçme hakları olacak ve sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

2019 Lise Taban Puanları Nelerdir?

2019 LGS sınavı Haziran ayında gerçekleşecek. 8.sınıf öğrencileri alacakları puanlara göre 5 okul tercihinde bulunabilecekler.

Okulların lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinde açıklanmıştır. 2019 yılında liseye yerleşecek olan öğrenciler buradan hangi lise için kaç puan almaları gerektiğini öğrenebilirler.

2019 Lise Yüzdelik Dilimleri Nasıl?

Kaç puanla hangi liseye gidilir 2019 için MEB sayfasında şehir şehir tüm liselerin giriş için istedikleri puanlar verilmektedir.

MEB tarafından her sene liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimleri açıklanmaktadır. En son güncel giriş taban puanları da MEB sayfasında verilmektedir.

Liselerde hangi yabancı dilin öğretildiği, okulun türü, alınacak öğrenci kontenjanları, taban puanlar vb. bilgiler açıklanmıştır. 2018 yılında LGS ile elde edilen puanlar, 2019 LGS için öğrencilere yol göstermektedirler. Bu puanlar değerlendirilmeye alınarak 2019 yılı için lise tercihinde bulunulacaktır.

2019 LGS taban puanlarını inceleyerek öğrenciler hedeflerini belirleyebilirler. Ayrıca LGS puan hesaplama sistemi de mevcuttur. Hesaplama araçları ile kesin olmasa da en doğru biçimde hesaplama yapılabilmektedir.