Teog Puanları Ne Zaman Açıklanacak?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Teog puan açıklama süresi, 2019 teog puanları ne zaman açıklanacak, 2019 lgs ne zaman

Anasayfa > Genel > Teog Puanları Ne Zaman Açıklanacak?
18 Şubat 2019
363 okunma
Teog Puanları Ne Zaman Açıklanacak?
Okuma süresi: 2 dakika

8. Sınıftaki öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” (TEOG) sınavının sonuçları son gün açıklanır. Sonuçlarını öğrenen öğrenciler için, sonrasında da tercih prosedürleri vardır. Öğrenciler tercihlerini yapmak için aylar önce açıklanan yerleştirme noktalarını (YEP) dört gözle beklerler. Teog puanları ne zaman açıklanacak?

YEP Puanları Nasıl Hesaplanır?

Sonuçları dört gözle bekleyen öğrenciler için, Değerlendirme ve Sınav Eğitim Bakanlığı (ODSGM) resmi web sitesinde YEP puanlama sistemine sahiptir. YEP puanlarınızı hesaplamak için önce https://odsgm.meb.gov.tr/ adresini girmelisiniz. Sitenin ana sayfasının en üstündeki “YEP Hesapla” sekmesine tıkladıktan sonra şunları göreceksiniz: Birinci yarıyılda yapılan genel sınavların sonuçları, 2. yarıyıldaki genel sınavların sonuçları, 6., 7. ve 8. yıl sonunda notları hesaplanacak ve YEP puanları ortaya çıkacaktır.

Ortaöğretimde eşitlik durumunda, AOSP, eşitliğin sürekliliği durumunda, sırasıyla 8., 7. ve 6. sınıflarda, YBP’nin üstünlüğü, devamsızlık gün sayısı dikkate alınarak öğrenciler okullara yerleştirilmektedir.

Yerleştirme İşleri Nasıl Yapılır?

Okuldan mezun olan ve 8. sınıf öğrencilerinin tümünü ağırlamaya yönelik ortaöğretim prosedürleri,tercihlere, okul kotalarına göre veYEP’in üstünlüğü esas alınarak uygulanmaktadır.

Tercih yapmayan ve seçimlerine karar veremeyen öğrenciler, açık ortaöğretim okullarına sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecektir. Bununla birlikte, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için yerleştirme prosedürleri, kılavuzun 7, 1.8 ve 1.9. Maddeleri uyarınca gerçekleştirilecektir.

Her yıl Ağustosayı süresince tercih başvurusu yapılır. Yerleştirme sürecinde üç (3) tercih kabul edilecek ve merkez YEP avantajına uygun olarak yerleştirme takvimine uygun olarak yapılacaktır.

Açık bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin, İl / İlçe Komisyonunun, illere / ilçelere yerleştirilmesi ve taşınması şartına göre, taşıma mevzuatına uygun olarak, kalan boşluklar için kontenjan açılır. Eylül ayı gibi de bu ek açılan kontenjanlar bünyesinde ikinci tercihler yapılmaktadır.

2019 LGS Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kurallara göre, Haziran’da başlayan ve Temmuz’da sona eren okul tercihi için yapılan başvurular, Temmuz ayının genelde son günü ilan edilir. Bakanlık, sonuçların ne zaman açıklandığını resmi olarak sitesinden açıklar. Bu şekilde herkes Teog puanları ne zaman açıklanacak sorularının yanıtlarını resmi site aracılığı ile alacaktır.