Kekemelik İçin Dua - Şartları Neler

Kekemelik İçin Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Kekemelik İçin Dua
11 Ekim 2021
149 okunma
Kekemelik İçin Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Kekemelik bir perseverasyon olarak değerlendirilen rahatsızlıktır. Fiziksel olarak herhangi bir sıkıntı doğurmuyor gibi görünse de gündelik hayatta işlerini giderirken konuşmak zorunda kalan hastaların özgüvenleri ve psikolojileri etkilenmektedir.

Kekemelik bir psikolojik rahatsızlık değildir. Yalnızca konuşma problemi yaşanılan ve hızlı konuşamamaya sebep olan bir hastalık türüdür. Bu sebep ile tedavisi için terapi yöntemlerine başvurmak hastanın normal konuşmasını sağlayabilmektedir. Kekemeliğin doğuştan olduğu gibi sonradan da karşılaşılan bir hastalık olduğu bilinmektedir. Özellikle beyin loblarında yer alan konuşma işleminin görüldüğü lobta meydana gelen hasar sonucu her yaşta kekemeliğin görülmesi mümkün olacaktır.

Kekemelik düzelmeyecek bir hastalık değildir ancak tedavisini almak ve terapi yöntemlerini iyi uygulamak gerekmektedir. Aynı zamanda kekemelik için dua edilmesi ve Allah’tan hastalığı için şifa istenmesi iyileşme sürecini hızlandırabilir. Birçok sorunun cevabının bulunduğu Kuran-ı Kerim’de hastalıkları şifaya ulaştıracak sureler de bulunmaktadır.

Kekemelik için dua edecek kişilerin bakması gereken sure, Taha suresidir. Taha suresini bir kereliğine okuyup bırakmak yeterli olmayacaktır. Haftanın her günü okunmalı veya birisi tarafından besmele çektikten sonra hasta kişiye okunmalıdır. Hasta kendisi de okuyabileceği gibi bir başkasından yardım da alabilir. Ancak haftanın 7 gününde de 21 kez okunması gerekmektedir. Taha suresinde geçen sözcükler kekemelik gibi hastalıkları kapsayan konuşma bozukluklarından bahsetmektedir. Hasta, hem doktordan ve terapistten her gün tedavi almalı hem de Taha suresini okumalıdır.

“Rabbim! Göğsüme/gönlüme genişlik ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimden bağı çöz. Ki sözümü anlasınlar” [ta-ha suresi, ayetler: 25-28]

Dilin açılması için hangi dua okunur?
Bir tabağa ”Ya Evvelü Ya Âhir” isimlerinin beraber yazıldığı temiz suya konulup silinir ve üzerine de 801 defa okunup, 7 gün ya da 21 gün tüketilirse, Allah’ın izniyle, kısa zamanda dili çözülmesi ve şifa bulunması bazı kaynaklarda geçmektedir.
Geçici kekemelik ne kadar sürer?
Ayrıca bu yaş grubu çocuklarda düşünme hızı, konuşma hızına göre daha fazla olduğu için konuşurken duraksamalar ve istemsiz ses çıkarmalar olabilir, bu durum normal kabul edilir. Geçici kekemelik 6 ay içinde kendi kendine geçebilir. Eğer geçmiyor ise terapiler yardımıyla tekrar kişinin konuşması eski haline döner.
Kekemelik tedavisi için ne yapılmalı?
Kekemelik tedavisi için ne yapılmalı? ile ilgili görsel sonucu Kekemelik problemi yaşayan çocuklar ve yetişkinler konuşma akıcılığını kazanmak için konuşma terapisi, bilişsel davranışçı terapi ya da elektronik cihazların kullanıldığı yöntemlerden yararlanabilirler.
Oğlum kekelemeye başladı ne yapmalıyım?
Hızınızı azaltın. Çocuğunuzla yavaş, sakin ve telaşsız bir şekilde sık sık duraklayarak konuşun. … Konuşmasına müdahale etmeyin. … Tam dinleyin. … Çok soru sormayın. … Sırayla konuşun. … Güvenini arttırın. … Özel vakit ayırın. … Normal kuralları uygulayın.
Geç konuşan çocuk için hangi bölüme gidilmeli?
Geldik merak ettiğiniz “Geç konuşan çocuk için hangi doktora gidilir?” sorusunun cevabına. Çocuğunuz konuşma güçlüğü yaşıyorsa Çocuk Nöroloji bölümüne başvurmalısınız.

İlginizi Çekilebilir;

 

Turkcell 12 TL Konuşma Paketleri Nasıl Yapılır

Hayırlı Evlilik İçin Denenmiş Dua

E Devlet Geçici Mezuniyet Belgesi

SGKKaplıca Tedavisi Ödemeleri 2021