E Devlet Geçici Mezuniyet Belgesi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 1 dakika E devlet mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi, ortaokul mezuniyet belgesi, e devlet mezun bilgisi bulunamamıştır, e devlet ortaokul diploma sorgulama, geçici mezuniyet belgesi örneği, e devlet öğrenci belgesi.

Anasayfa > Genel > E Devlet Geçici Mezuniyet Belgesi
10 Şubat 2019
150 okunma
E Devlet Geçici Mezuniyet Belgesi
Okuma süresi: 1 dakika

Geçici mezuniyet belgesi için e devlet başvurulabilecek bir adrestir. Geçici mezuniyet belgesi almak eskiden olduğu gibi zor değildir. Bu belge e devletten üzerinden kolayca alınabilir. Bunun için de yapılması gereken e devlete giriş yapmaktır. Bu girişin ardından mezuniyet belgeleri sorgulanabilir, ayrıca geçici mezuniyet belgesi de çıkartılabilir. Yani e devlet geçici mezuniyet belgesi almak oldukça basittir.

E Devlet Nedir?

Vatandaşlara devlet tarafından sağlanan hizmetlere ulaşabilmek eskinden çok zordu. Bu işlemler için kişiler fazla zaman ve çaba harcamaktaydı. Fakat günümüzde bu işlemlerin pek çoğu elektronik ortamlardan yürütülmeye başlandı. Devlet vatandaşların kolay bir şekilde işlemlerini halledebilmeleri için e devlet hizmetini vermeye başladı.

E devlete şifre, mobil imza, TC kimlik kartı, internet bankacılığı gibi herhangi bir seçenekten birisi ile giriş yapan kişiler devlet dairelerine gitmeden pek çok işlemlerini bu sistem üzerinden yapabiliyor.

E Devlet Üzerinden İşlem Yapılabilecek Kurumlar

Devlete ait pek çok kuruma dair işlemler e devlet üzerinden yapılabiliyor. Kişiler genellikle e devleti borç sorgulama gibi nedenlerden dolayı kullanıyor. E devlet üzerinden hizmet alınabilecek devlet kurumların bazıları ise şu şekildedir:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı,
  • Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü.

E Devletten Geçici Mezuniyet Belgesi Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

E devlet üzerinden ulaşılabilecek kurumlardan bir diğeri ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’dır. Liseler ve üniversiteler günümüzde elektronik ortamda işlemlerini yapıyor. Bu da bir kuruma gitmeden e devlet üzerinden geçici mezuniyet belgesi alınabilmesini olanaklı kılıyor.

Geçici mezuniyet belgesini alabilmek için atılması gereken ilk adım e devlet sistemine giriş yapmaktır. E devlet sistemine girebilmek için şifre, elektronik imza, internet bankacılığı gibi şeylerden bir tanesine sahip olmak gereklidir.

E devlet sistemine giriş yapılmasının ardından lise için lise mezuniyeti belgesi sorgulama ya da üniversite için yükseköğretim mezun belgesi sorgulama sayfalarına gidilerek geçici mezuniyet belgesine ulaşılabilir. E Devlet geçici mezuniyet belgesi almanın en kolay yollarından bir tanesidir.