Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama 2019, kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama e devlet, ziraat bankası kira yardımı sorgulama, kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı, kentsel dönüşüm kira yardımı ne zaman ödenecek

Anasayfa > Genel > Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama
15 Şubat 2019
355 okunma
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama
Okuma süresi: < 1 dakika

Kentsel dönüşüm kira yardımı ücreti miktarı her sene açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranına göre belirlenir. Ayrıca bu ücretler illere göre de farklılık gösterebilir. Ancak illerde verilmesi gereken en yüksek ve en düşük kira yardımları bedeli vardır. En düşük bedelin altına inmek mümkün değildir. Yapılacak kira yardımı miktarları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir. Yaşanılan şehre göre de sahip olduğu evi kentsel dönüşüme giren kişilerin ne kadar kira ücreti alacağı belirlenir. Kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama yapabilmenin de yolları vardır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilmenin en önemli şartlarından bir tanesi binanın risk altına olduğunun tespit edilmesi ve kentsel dönüşüme dahil edilmesidir. Kentsel dönüşüm kapsamanda yapılmayan binalar için kira yardımı da ödenmez. Bir diğer önemli nokta ise gerekli evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesidir. Bu evraklardan bazıları ise şunlardır:

  • Başvuru dilekçesi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Riskli yapı tespit raporu,
  • Tapu belgesi ve taşınmaza ait güncel tapu kaydı.

Kira Yardımı Alıp Almadığımı Nerden Öğrenebilir?

Gerekli evraklarını teslim ederek kira yardımı almak için başvuruda bulunan kişiler başvuru sonuçlarını öğrenebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesini ziyaret etmelidir. Bu internet sitesinde bulunan kira yardımı sayfasında başvuru sonuçlarına dair bilgiler yer alıyor. Kira yardımı almaya hak kazananların ya da eksik evrak verdiği tespit edilenlerin listesine bu internet sitesinden kolayca ulaşılabilir.

Kira Yardımları Ücretleri Ne Kadardır?

Sahip olduğu daire kentsel dönüşüme giren kişiler kira yardımı alır. Bu yardımın tutarı da belli başlı faktörlere göre değişir. Ancak ödenmesi gereken en yüksek ve en düşük kira yardımı bedelleri vardır. Son belirlenen ve İstanbul, Ankara ve İzmir için geçerli olan en yüksek kira yardımı bedeli 960 TL olarak açıklandı. En düşük kira yardımı ise 595 TL olarak belirlendi. İllere göre kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama ve daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyen kişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesini ziyaret edebilir.