Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Windows 10 | Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 programsız - Şartları Neler

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Windows 10 | Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 programsız

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme 2019, silinen dosyaları geri getirme 2019, silinen dosyaları geri getirme programsız, telefonda çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme, formatta silinen dosyaları geri getirme

Anasayfa > Genel > Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Windows 10 | Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 programsız
09 Şubat 2019
1.928 okunma
Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Windows 10 | Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 programsız

Silinmiş dosyaların geri dönüşüm kutusundan kurtarmak beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolan dosyalar ve yanlışlıkla silinmiş dosyalar için hayat kurtarıcı nitelikte olabilmektedir. Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 ipuçlarından faydalanarak bu talihsiz olaydan kurtulabilirsiniz.

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu

Windows bilgisayarlarda silinen bir dosya ya da klasörün kalıcı olmayarak saklandığı alandır. Geri dönüşüm kutusunda dosyaların boyutları eğer çok büyük değişse geçici olarak bu alanda depolanır. Daha sonra istediğiniz herhangi bir ögeyi kurtarabilirsiniz.

Geri dönüşüm kutusunu gerçek bir çöp kutusu olarak varsayın. Nasıl ki çöp kutusuna attığınız kağıtları daha sonradan alma olanağına sahipsiniz aynı şekilde geri dönüşüm kutusuna yolladığınız dosyaları ya da videoları da aynı şekilde kurtarmanız mümkündür. Buraya atılanlar tamamen yok olmazlar.  Windows’un tüm işletim sistemlerinde geri dönüşüm kutusu mevcuttur.

Geri Dönüşüm Kutusunun Avantajları Neler?

Diyelim ki yanlışlıkla bir dosyayı sildiniz. Paniğe kapılmanıza hiç gerek yok. Geri dönüşüm kutusunda silinen evraklar daha sonra rahatlıkla kurtarılabilir. Bunun için tek yapmanız gereken şey bilgisayarınızdaki geri dönüşüm kutusuna tıklamak. Ardından dosyayı geri yükle sekmesi üzerinden silmiş olduğunuz dosyaları geri yükleyebilirsiniz.

Geri dönüşüm kutusuna girdiğinizde sildiğiniz bütün dosyaları tamamen görüntülemeniz mümkün olacak. Ancak şunu unutmamanızda yarar var. Geri dönüşüm kutusundaki dosyalar bilgisayarınızda yer kaplamaya devam eder. Diski fazlalıklardan kurtarmak adına geri dönüşüm kutunuzu sıklıkla temizlemeniz gerekiyor.

Geri dönüşüm kutusunu boşaltmak adına sağ tıklayıp geri dönüşümü boşalt seçeneğini tercih edin. Geri dönüşüm kutusunun ne kadar dosya saklayabileceğini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bunun için geri dönüşüm kutusuna tıklayıp özellikler bölümüme erişim sağlayın. Daha sonra saklanabilecek olan alanı belirleyin.

Komut sisteminde silinen dosyalar geri dönüşüme gönderilmeden doğrudan da silinebilir. Komut satırında işlemler yapılırken dikkatli olunmalı. Peki geri dönüşüm üzerinden silinen dosyalar nereye gidiyor? Bu dosyalar bilgisayarınızdan kalıcı olarak silinmiyor. Birtakım programlar vasıtasıyla geri dönüşüm kutusunu boşalttıktan sonra da dosyalarınızı kurtarma şansına sahipsiniz. Üstelik bu sayede bilgisayarınızdaki fazlalıklardan da kurtulmuş olursunuz.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Nasıl Geri Getirebilirim?

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 için birkaç farklı şekilde yapılabilir.

 • Bilgisayardaki varsayılan yöntemi kullanarak,
 • Kapsamlı yazılım sayesinde,
 • Ücretsiz programlardan yardım alarak.

Çöp Kutusundan Dosyaları Orijinal Konumlarına Geri Yükleyin

Bu basit yöntem sayesinde birkaç tık ile sildiğiniz dosyaları orijinal konumlarına geri yükleyebilirsiniz.

 • Çöp kutusu simgesine çift tıklayın.
 • Çöp kutusunun içinde kurtarmak istediğiniz dosyayı bulun.
 • Dosyanın üzerine geldiğinizde sağ tıklayın ve karşınıza çıkan seçeneklerden geri yükle yazısını seçin.
 • Dosyanız eski konumuna geri yüklenmiş olacaktır. Eğer dosyayı nereye kayıt ettiğinizi hatırlamıyorsanız, bilgisayarın ara seçeneğini kullanarak, dosya ismini girdikten sonra konum tespiti yapabilirsiniz.

Çöp Kutusunu Tamamen Boşalttığınız Zaman Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Silinmiş olan dosyayı geri getirmek her zaman bu kadar kolay olmayabilir. O zamanlarda bilgisayar yazılımlarından destek alarak istediğiniz dosyayı geri getirebilirsiniz. Bunun için internette yer alan sayısız uygulamalardan çoğu zaman ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirerek faydalanabilirsiniz.

Geri kurtarma programlarının hemen hepsi aynı bilgileri elde ederek kurtarma işlemini yaparlar. Bu programlar ile dosyanızı geri kurtarmak için:

 • Kurtarmak istediğiniz dosya türünü seçin,
 • Select location to scan files seçeneğini tıklayn,
 • Geri dönüşüm kutusu anlamına gelen recycle bin seçeneğini tıklayın ve ileri deyin.
 • Bu işlemden sonra dosyanız otomatik olarak taranmaya başlayacaktır.
 • Tarama bittikten sonra kurtarmak istediğiniz dosyanın hangisi olduğu seçin.
 • Path ve type özelliklerinden faydalanarak aradığınız dosyaya daha çabuk ulaşabilirsiniz.
 • Hangi veriyi geri getireceğinize karar verdiyseniz recover seçeneğini tıklayarak silmiş olduğunuz herhangi bir dosyayı geri orijinal konumuna getirebilirsiniz.

BİLGİSAYARINIZA WİNDOWS 10 İNDİRMEK İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ.

Dosyalar silindikten sonra işletim sisteminden tamamen temizlenir. Dosyalar silindirin üzerine yazılmadan önce mümkün olduğunca çabuk davranmanızın sebebidir.

Geri dönüşüm kutusundan dosyaları nasıl kurtarırım diyorsanız yapmanı gerekenler oldukça basit. Çöp kutusu simgesine tıklayın ve aç seçeneğine dokunun. Daha sonra simgeye çift tıklayın ve geri dönüşüm kutusunu tekrar açın. Ardından silinen dosya ya da klasörlerin oluşturduğu listeden istediğinizi seçin. Seçtiğiniz yere sağ tıklayıp geri yükle butonuna tıklayın. Bu sayede dosyanızı önceki konumunda görüntülemeniz mümkün olacak.

Dosyanın daha önceki konumunu hatırlamayanlar ise bilgiyi kontrol etmek adına özellikler butonuna tıklamalı.

ApowerRecover İle Geri Getirme

Geri dönüşüm kutusunu tamamen boşaltanlar, daha kapsamlı bir dönüşüm kutusu için dosya kurtarma aracını kullanabilir. Bunun için ApowerRecover, bilgisayarınızdaki geri dönüşüm kutusu da dahil olmak üzere silinen dosyaların geri getirilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu programla beraber hem video, e-posta, belge, arşiv geri getirme gibi durumlarda desteklenir. Şimdi dosyalarınızı kurtarmaya çalışalım.

 • Yazılımı öncelikle PC’nize indirmeniz gerekiyor. Ardından Select Location To Scan Files ekranı karşınıza çıkınca Recyle Bin konumuna getirip Next butonuna tıklamanızda yarar var. Ardından program dosyaları otomatik olarak aramaya başlar.
 • Tarama işlemleri bittiğinde ise sonuçları görmeniz mümkün olur. Ekranın sağ bölümünde yer alan ön izleme resmini ve bilgilerini kontrol etmenizde yarar var. Bu sayede aradığınız dosyanın hangisi olduğuna karar verebileceksiniz.
 • Bunun yanı sıra Type ve Path seçimleriyle beraber öğelere kısa sürede ulaşmanızda mümkün olacak.
 • Veriyi bulduktan sonra seçim yapıp geri dönüşüm kutusundan da silinmiş dosyaları oldukça kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz.

İlk yöntemin yanı sıra Recover seçeneğine tıkladığınızda program geri getirilen ögeyi kaydetmeniz adına size konum soracak. Dosyayı daha önceden nereye koyduğunuzu hatırlamanıza gerek kalmayacağı için bu yöntem sizin işinizi kolaylaştırır.

Ücretiz Programla Silinen Dosyaları Geri Getirme!

Ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz programlarla silinen dosyaları geri getirmeniz mümkün olacak. Bazı kişiler geri kurtarma işlemleri adına tek bir dosya için ihtiyaç duyuyorlar bu nedenle de internette veri kurtarma için birçok program tercih edebilirsiniz.

Recuva: Ücretsiz ve çok kolay bir şekilde kurulabilen bir programdır. Bu programı kurduktan sonra bulmak istediğiniz dosya türünü seçip In The Recycle Bin seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra derinlemesine taramayı da etkinleştirmeniz mümkündür. Ardından yapmanız gereken star butonuna tıklamanız. Arama sonuçlarında yer alan dosyaları seçin ve recover butonuna tıklayın. Bu sayede kaydedeceğiniz yeri belirlemiş olacaksınız. Programı yükseltmek isteyenlerin ücret ödemesi gerekiyor.

FreeUndelete: Geri dönüşüm kutusundan ve Windows Geri Dönüşüm Kutusu’ndan silinen dosyaları geri getirebileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Kişisel kullanıma da uygun olduğu için tercih edilebilirliği yüksek. Bunun için Undelete butonuna tıklayın ve geri almak istediğiniz dosyaları seçin. Ancak öncelikle programı bilgisayarınıza yüklemeniz geriyor. Hiçbir ücret ödemeden programı oldukça kolay bir şekilde bilgisayarınıza yüklemeniz mümkün olacak.

Geri dönüşümden silinen dosyalar nasıl kurtarılır?
Çöp kutusu simgesine sağ tıklayıp “Aç” seçeneğiyle veya simgeye çift tıklayarak geri dönüşüm kutusunu açın. Silinen dosya ve klasörlerin oluşturduğu listeden dilediğiniz seçin. Seçiminize sağ tıklayıp “Geri Yükle” seçeneğine gidin. Bunu yaptıktan sonra dosyanızı önceki konumunda görüntüleyebilirsiniz.
Kalıcı olarak silinen dosyalar nereye gider?
Modern işletim sistemlerinin çoğunda bir dosyayı ilk defa sildiğinizde, dosya “Geri Dönüşüm Kutusu” ya da “Çöp Kutusu” olarak adlandırılan bir klasöre gönderiliyor. Geri dönüşüm kutusundaki dosya henüz silinmemiş bir halde ve diskinizde yer kaplamaya devam ediyor.
Çöp kutusundan sildiğimiz fotoğrafları nasıl geri getirebiliriz?
Android telefon veya tabletinizde Google Fotoğraflar uygulamasını açın. En altta, Kitaplık Çöp Kutusu’na. … Geri yüklemek istediğiniz fotoğraf veya videoya dokunup basılı tutun. Alt tarafta, Geri Yükle’ye dokunun.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/kentsel-donusum-kira-yardimi-sorgulama/

https://sartlari.com/windows-media-player-dosya-yuruturken-bir-sorunla-karsilasti/

https://sartlari.com/generali-sigorta-hasar-dosya-sorgulama/

https://sartlari.com/ssk-prim-geri-odemesi-hesaplama/

https://sartlari.com/ankara-sigorta-hasar-dosya-sorgulama/