Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Kredi kartı asgari ödeme hesaplama 2019, kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama, kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama

Anasayfa > Genel > Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?
24 Şubat 2019
221 okunma
Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?
Okuma süresi: 2 dakika

Asgari kart ödemesihakkında hayatı kolay hale getiren bir sistem olan kredi kartı ödemelerinden bahsedeceğiz.

Kredi kartı kullanımı her zaman nakit yokken ihtiyaç duyduğumuz ya da taksit için ihtiyaç duyduğumuz ödeme yöntemidir. Her ay düzenli olarak kredi kartı ödemesi veya asgari ödemesi kullanıcı tarafından yapılmak durumundadır. Bu makalede Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir? Konusuna ilişkin sizleri bilgilendireceğiz.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Ne Demektir?

Kredi kartı kullanan her birey, her ay düzenli olarak kart ödemesi yapmak zorundadır. Bu ödemeler kredi kartı borcunun tamamı ya da asgari miktarıdır. Asgari miktar nedir konusuna gelecek olursak kartınızın son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken tutarın en düşük tutarını ifade eden kavramdır.

Dönem borcunuzun asgarisini ödediğiniz zaman kalan tutar faizli olarak bir sonraki ay borcuna devredilir. Sürekli asgari ödemeniz de kredi kartı borcunuz her daim artar demektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Nelerdir?

Kredi kartı asgari borç ödeme oranları olarak kart limitlerine göre değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Limit arttıkça ödeme oranı da artmaktadır diyebiliriz. Fakat hesaplama limiti üzerinden değil de ödemeniz gereken borcunuz üzerinden yapılmaktadır. Ödeme oranlarından ve limitlerinden bahsedecek olursak maddeler halinde sıralayabiliriz.

  • Örneğin 15.000 TL’ye kadar olan limitlerde %30,
  • 000 TL ve 20.000 TL arası limit için %35,
  • 000 TL ve üzeri limit için ise %40 olarak sayabiliriz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Konusunda durumu örnekleyecek olursak hesap kesim tarihi yani ekstre kesim tarihi 10 Ocak 2019 ve son ödeme tarihi 20 Ocak 2019 olan 1000 TL tutarında kredi kartı borcu olan biri bu borcun asgarisi için 300 TL ödemek durumundadır. Son ödeme tarihine Kadar 300 TL ödeme işlemi sonrasında kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kalan 700 TL’ye akdi faiz denilen günlük faiz işlemektedir.

Eğer asgari tutarı ödemezseniz hesap kesim tarihinizden itibaren gecikme faizi uygulanır. 90 gün boyunca yani 3 dönem üst üste ödeme yapmazsanız gecikme faizi işlemeye devam eder. Ödemeniz gereken tutarsa sürekli olarak artar. Aynı zamanda kartınız kullanım dışı olur.