Kültür turizmi için nelere gidilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Türkiye’de kültür turizmi hakkında bilgi, türkiye’de kültür turizmi yapılan yerler, ülkemizde kültür turizminin en yaygın olduğu il hangisidir, türkiye gezilecek yerler, gezilecek yerler, kültür turizmi çeşitleri, türkiye’de gezilecek yerler, kültür turizmi verileri

Anasayfa > Genel > Kültür turizmi için nelere gidilir?
02 Ağustos 2019
337 okunma
Kültür turizmi için nelere gidilir?
Okuma süresi: 2 dakika

Kültürel etkinliklerin, tarihsel kültür kalıntıları tanımak amaçlı yapılan gezilere Kültür Turizmi denmektedir. Kültür turizmi yapmak istiyor ancak nereye gideceğinize karar veremiyorsanız Kültür turizmi önerilerine göz atabilirsiniz.

Nereler Gezilebilir?

 • Tarihi katıntılar
 • Mezarlar, türbeler
 • Moda ürünleri
 • Saraylar
 • Kaleler

Örnek gösterile bilinir.

Kültür Turizmi İçin Gidilecek Yerler

Amacınız yeni yerler görmek ve tarihsel yolculuk yaparken hoş vakit geçirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz yerler:

 • Pamfilya

Antalya’dan başlayan Manavgat, Side, Kaş ve Kalkan ilçelerini gezen bir program hazırlayabilirsiniz. Yaz aylarında hem deniz ve güneşin tadını çıkarabilir hem de kültür turu yapabilirsiniz.

 • Likya

Yaz aylarında yapacaksanız tekne yolculuğu ile Antalya’nın tüm doğal güzelliklerini ve mağaralarını gezebilirsiniz. Ayrıca asırlardan beri kullanılan Likya yolunu yürüyebilir ve tarihi kalıntıları inceleyebilirsiniz.

 • Galatya

Ankara’dan başlayan yolculuğunuz Amasya’ya kadar sürecektir. Amasya’nın ünlü konakları, Hititlerden kalan Hattuşaş harabeleri ve Çorum’un köyleri ile sonlanacak bu yol tam bir kültür turu yapmanı sağlar.  Şehirlerde bolca müzede bulunmaktadır.

 • Karadeniz Turu

Karadeniz’in tüm şehirlerini tek tek gezeceğiniz yaylarına çıkabileceğiniz, Sümela manastırı Ayder yaylası gibi tarihi dokuları hissedebileceğiniz bu turu yılın her döneminde yapabilirsiniz. Dilerseniz Artvin’den Gürcistan’a da geçebilirsiniz.

 • Kapadokya

Kültür turizmi denilince akla ilk gelen yer Kapadokya’dır. Peri bacaları, Ihlara vadisi ve Göreme açık hava müzesi ve onlarca mağara görecek ve eşsiz manzarası ile güzel bir tatil yapabilirsiniz.

 • GAP

Güneydoğu Anadolu Turu çok geniş bir coğrafyayı içine almaktadır. En çok tercih edilen güzergâh Mardin- Urfa- Nemrut- Halfeti’dir. Ancak kültür gezisi yapmak istiyorsanız mutlaka Mardin’e de uğrayın. Mardin adım başı tarihi dokusuyla çok farklılık arz etmektedir. Midyat, Ulu Cami, Deyfülzeferan Manastırı gibi birçok görülecek yer vardır. Urfa’dabalıklı göl, Urfa çarşısı ve Harran evlerinden sonra Dilerseniz Nemrut’a doğru yola çıkabilirsiniz. Suşehri olan Halfeti’de kendinize göre birçok manzara bulacak ve hayal gücünüzün sınırlarınızı zorlayacaksınız.

Kültür Turizmi yalnızca tarihi dokular ve geçmişe dayanmaz aynı zamanda modern zamanın getirilerini de içerisinde almaktadır. Göreceğiniz her yeni yer bu turizmin içerisine girebilir.