Milletvekili Olma Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Milletvekili Olma Şartları
17 Aralık 2019
361 okunma
Milletvekili Olma Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Milletvekili olma şartları konusunda bilgi edinmeniz halinde, kariyerinizi farklı bir noktaya taşıma fırsatı elde edebilirsiniz. Anayasanın 76. Maddesi içerisinde de vatandaşların nasıl milletvekili olabileceğine dair tüm detaylar belirtilmiştir. Yaş, eğitim ve diğer unsurlara dikkat edilmesi halinde sorun yaşanmaz. Milletvekili olarak kendinizi siyasal anlamda en iyi şekilde ifade etmeye başlayabilirsiniz.

Anayasada Milletvekili Olma Şartları

Anayasanın 76. Maddesinde milletvekili olma şartları arasında dikkat edilecek en önemli unsurlardan bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. T.C vatandaşı değilseniz eğer milletvekili olma seçeneğinizde ortadan kalkar. 25 yaşını doldurmuş olmakta dikkat edilecek diğer unsurlardan biridir. 2017 yılında yapılan referandum ile birlikte milletvekili olabilme yaş sınırı 18’e indirilmiştir.

  • Milletvekili olma şartları 2019 yılında güncellenmemiş olsa da mecliste bazı düzenlemelerin yapıldığını belirtmek faydalı olacaktır.
  • Siyasi anlamda bir kariyer hedefliyorsanız eğer güncel gelişmeleri takip etmeniz son derece önemlidir.
  • En az ilköğretim mezunu olmak ve askerlik görevini tamamlamakta yasalar tarafından belirlenen koşullardan bazılarıdır.
  • Kısıtlı olmamak ya da herhangi bir özür durumunun bulunmaması da adaylarda aranan özelliklerden biridir.

Milletvekili Olma Şartları

Bağımsız Milletvekili Adayı Olma Şartları

Bağımsız milletvekili olma şartları yine aynı olmak ile birlikte yaş ve eğitim özelliklerine dikkat etmek faydalıdır. AKP, CHP ya da diğer partilerden biri yerine kendiniz adaylığınızı koymak istiyorsanız eğer, bağımsız milletvekili şeklinde nitelendirilirsiniz. Kamu görevlerinden kısıtlı olmamak, taksirli suç almamış olmak, herhangi bir terör eylemine katılmamak bağımsız milletvekili olabilmek için adaylarda aranan özellikler arasındadır. Belirtilen suçlar nedeniyle ceza almış ve daha sonrasında affa uğramış olsanız bile milletvekili seçilme şansınız yoktur.

Kadın Milletvekili Olma Şartları

Anayasal kurallara göre kadınlar ya da erkekler için ayrı milletvekili olma kuralları yoktur. Milletvekili olmak için ne kadar para lazım diye merak edenler için ise bir ölçüt belirlenmemiştir. Tüm kuralların yerine getirilmesi durumunda hem kadınların hem de erkeklerin vekillik başvurusu yapabilme şansları vardır.

  • Her partinin milletvekili seçimleri için belirlediği bir ücret vardır. Aday olmak istiyorsanız eğer partilerin talep ettiği tutarı yatırmanız gerekir.
  • Kadınlardan ve engelliklerden ise partiden vekil adayı olabilmek için herhangi bir ücret alınmaz.
  • Yatırılması gereken tutarın yanı sıra istenen evraklarında eksiksiz şekilde tamamlanması yararlı olacaktır.
  • Genellikle adaylar ön seçim ile belirlenir. Ancak gerekli görülmesi halinde üst yönetim ya da parti liderleri tarafından seçilen vekillerde bulunur.

Milletvekili Olma Eğitim Şartı

En az ilköğretim mezunuysanız eğer, milletvekili olabilmeniz adına herhangi bir engel yoktur. Milletvekili olma şartları net bir şekilde ifade edildiğinden dolayı deneyim kazanmak kısa sürer. Eğitim, yaş ve diğer faktörlere özen gösterildiğinde başvurunuz onaylanır. Bilgileriniz daha sonrasında ise Yüksek Seçim Kurulu’na gönderilir. Bağımsız vekillik adayı olan vatandaşların sayısı da son dönemde artmaya başlamıştır. Milletvekili olarak seçildikten sonra ise mazbata, tutanak ve rozet alındıktan sonra görevinize başlayabilirsiniz. AKP milletvekili olma şartları ya da partilerin belirledikleri kurallar birbirinden farklıdır.

Milletvekili Olma Şartları

Milletvekili Olma Yaşı Kaçtır?

2017 yılına kadar vekil olabilme yaşı 25 olarak belirlenmiştir. Ancak 2017 yılında gerçekleştirilen düzenlemeler sonrasında ise 18 yaşını doldurmuş herkesin vekillik başvurusu yapabileceği belirtmiştir. Yaş sınırının düşürülmesi her ne kadar tartışmalara neden olsa da belirlenen kurallara özen göstermek faydalıdır. Milletvekili olma şartları kolay olduğu için siyasi hayatını devam ettirmek isteyen vatandaşlara kolaylık sağlanır. Anayasalarda belirtilen kurallara özen göstermeniz halinde başvuru aşamasında sorun yaşanmaz.