Polis Olma Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Polis Olma Şartları
23 Aralık 2019
266 okunma
Polis Olma Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Polis olma şartları her yıl güncellendiği için başvuracak adayların yenilikler hakkında fikir edinmeleri önemlidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında asayişten sorumlu olmak istiyorsanız eğer polislik, son derece prestijli mesleklerden bir tanesidir. Fiziki özellikleri sağlamanız ve sınavlarda başarılı olmanız halinde ise başvurunuz kabul edilir.

4 Yıllık Fakülte Mezunu Polis Olma Şartları

Son yapan değişiklikler ile birlikte polis olma şartları arasına, 4 yıllık üniversite mezunlarının da başvurabilmesi fırsatı getirilmiştir. 26 yaşından büyük olmamanız ve lisans eğitimini tamamlamanız halinde başvuru yapabilirsiniz. Verilen 6 aylık eğitim sonrasında ise göreve başlayabilme şansınız vardır.

  • Polis olma şartları 2019 yılında güncellendiği gibi lisans mezunu olup iş bulamayanlara özel bu tarz çalışmalar yapılmaktadır.
  • Polis akademi tarafından açılan sınava girmeniz ve TYT ile belirlenen taban puanı almanız halinde başarı sağlayabilirsiniz.
  • Eğitimleriniz tamamlanıp mesleğe atanmanız halinde ise seçtiğiniz birime göre farklı şehirlerde çalışabilme şansınız vardır.

Polis Olma Şartları

Bayan Polis Olmanın Fiziki Şartları

Bayan polis olma şartları boy kilo hakkında fikir edinebilmek için her yıl güncellenen açıklamaları takip etmek faydalıdır. Kadınlar için ideal boy 1.62, kilo ise 52 olarak belirlenmiştir. Şartlara uymanız halinde başvurunuz kabul edilir ve daha sonrasında sözlü ya da yazılı mülakat aşamasına geçebilirsiniz. Kilo ya da boy sınırına uymamanız halinde ise başvurunuz kabul edilmez.

Dışarıdan Polis Olma Şartları

Lise mezunuysanız eğer, Polis Akademisi’ne başvuru yaparak en az 2 yıl boyunca eğitim alabilirsiniz. Belirtilen süre tamamlandığında göreve atanmak adına personeller arasında kura yapılır. Polis olma şartları yaş sınırı ise minimum 18 olarak karşımıza çıkar.

  • Kurallar hakkında fikir edinmeniz halinde başvuru sürecinde herhangi bir zorluk yaşanmaz.
  • Başvuru yaptığınız bölüme göre eğitimleriniz 6 ya da 12 ay olarak da değişiklik gösterebilir.
  • Polis okulundan polis memuru olarak mezun olduktan sonra, göreviniz hemen başlar.
  • KPSS sınavına girmiş olmak, alımlar sırasında adaylar arasından doğru bir seçim yapılabilmesi açısından önemlidir.

Polis Olma Şartları

Erkek Polis Olma Şartları Boy Kilo

Kadınlar dışında erkek adaylar için de polislik başvurularında boy ve kilo endeksine dikkat edilir. Boy ortalaması 1.67, kilo ise en az 57 olarak belirtilmiştir. Her yıl kurallar değişiklik gösterebildiği için takipte kalmak önem taşır. Polis olmak için şartlar 2019 bay adaylar için netleştiği gibi alınan puanda rakiplerin önüne geçebilmek adına dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

  • EGM, POMEM, POEM gibi okullardan birine girmeniz halinde meslek hakkında detaylı bilgi ve donanım kazanabilirsiniz.
  • Sağlık kontrollerinin ise eksiksiz olarak tamamlanması, polislik söz konusu olduğunda üzerinde durulan faktörlerden biridir.
  • Polis olma şartları zaman içerisinde daha hafifletildiği için başvuru yapmak ve okula alınmak daha pratik hale gelmiştir.

Polis Olma Şartları

İki Yıllık Üniversite Mezunlarının Polis Olma Şartları

Polis olma şartları içerisinde iki yıllık üniversite mezunlarının da başvuru yapabileceği yer alır. Meslek yüksek okulu mezunuysanız, eğitiminizi tamamladıktan sonra polis okuluna girebilirsiniz. Boy ve kilo kriterlerine uyuyorsanız, mülakatı ve yazılı sınavı sorunsuz şekilde geçtiyseniz eğer göreviniz başlar. Lisans mezunlarında olduğu gibi ön lisans diplomasına sahip olanlarda da KPSS şartı aranır.

Polis amirleri eğitim merkezine katılmak istiyorsanız eğer sadece lisans diplomanızın olması gerekir. Okulunuz bittiğinde ise komiser yardımcısı unvanı alabilirsiniz. 1 Ocak itibari ile 30 yaşından gün almadıysanız eğer, başvuru yaparak komiser yardımcısı olma fırsatınız vardır. Katılanların ya da kabul edilenlerin eğitim süreleri 9 ay olarak belirlenmiştir.