MSÜ Başvuru Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > MSÜ Başvuru Şartları
20 Aralık 2019
277 okunma
MSÜ Başvuru Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Milli Savunma Üniversitesi’ne başvurarak askeri anlamda iyi bir eğitim almak istiyorsanız eğer öncelikle puanları ve giriş koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. MSÜ başvuru şartları 2019 yılı ile birlikte detaylı olarak belirlenmiştir. Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen başvurunun 2020 yılında ise hangi tarihlerde olacağı merak konusu.

MSÜ Başvuru Fiziki Şartları

MSÜ başvuru şartları söz konusu olduğunda, belirlenen fiziki kurallara özen göstermek faydalı olacaktır. Özellikle boy ve kilo endekslerine dikkat etmek, başvurunun kabul edilmesi adına önemlidir. MSÜ başvuru şartları 2019 boy kilo standartları 17 yaş üzeri kadınlar için 1.50, erkeklerde ise 1.62 olarak belirlenmiştir.

  • Aynı zamanda yapılan mülakatlarda adayların başarı durumları da her zaman göz önünde bulundurulur.
  • Kurallar basit olduğu için yerine getirmek ve başvuru yapmak kısa sürer.
  • Astsubay meslek yüksekokuluna sadece erkek, harp okullarına ise hem erkek hem de kadın alınacağını ifade etmekte fayda vardır.

 

MSÜ Başvuru Yaş Şartları

Kadınların ve erkeklerin başvuru sırasında en fazla 21 yaşından gün almış olmaları önemlidir. 1997 ve 1998 doğumluların başvuru yapmaları, yaş sınırına takılmamaları için faydalı olacaktır. MSÜ başvuru 2020 kuralları henüz belirlenmiş olsa da yukarıdaki kurallar doğrultusunda fikir edinmek mümkündür. Başvuru işlemleri onaylanan adayların ise 120 soruluk çoktan seçmeli yazılı sınavda başarılı olmaları önemlidir.

MSÜ Başvuru Sağlık Şartları

Sağlık açısından herhangi bir kronik rahatsızlığınız ya da özür durumunuz varsa eğer, başvuru yapabilmenize izin verilmez. MSÜ başvuru şartları 2019 başında açıklandıktan sonra ilk kez katılacak olan adaylarda fikir sahibi olma fırsatı oluşturmuşlardır.

  • Başvuru tarihlerini kaçırmamak ve istenen evraklara özen göstermek, temel kurallardan bazılarıdır.
  • Başvuruların resmi internet sitesi üzerinden yapılmasına izin verilmiştir. Bu noktada yatırılması gereken tutar ise minimum 96 TL şeklinde belirlenmiş durumdadır.
  • Toplamda 135 dakika sürecek olan sınavın sonuçlarının ise yalnızca içinde bulunulan yıl içerisinde geçerli olacağını belirtmek gerekir.

MSÜ Başvuru Şartları 2020 Kaç Puan?

MSÜ başvuru şartları 2020 yılında nasıl olacak diye merak edenlerin, puanlar konusunda da araştırma yapmaları önemlidir. 2019 yılında taban puanlar 240’tan başlar ve değişiklik gösterir. Mülakat aşamalarında sorun yaşamadan eğitime başlayabilmek adına ise yüksek puan almak her zaman yararlı olacaktır. Milli Savunma Üniversitesi yeni kurulmuş olmasına rağmen kısa zaman içerisinde öğrenciler tarafından da talep görmeye başlamıştır.

Başvuru koşulları, puanlar ve istenen evraklar konusunda bilgi sahibi olmanız halinde süreci daha pratik bir şekilde yönetebilirsiniz. Adayların puan durumlarına göre bir sıralama yapılır ve bu doğrultuda başarı tabloları hazırlanır.

MSÜ Başvuru Şartları Değişti

Her yıl MSÜ başvuru şartları değişiklik gösterir. Öğrencilerin aldıkları puanları da yalnızca o yıl içerisinde geçerli olduğundan dolayı güncel haberleri takip etmek faydalı olacaktır. Ailenizde ya da akrabalarınızda asker yakınlarınız varsa eğer başvuru sırasında belirtmeniz gerekir. Her yıl başvuru tarihleri değişiklik gösterdiği için araştırma yapmak önem taşır.

Genellikle ocak ya da şubat aylarında sınav tarihleri, adaylarda aranan tüm özellikler detaylı şekilde açıklanır. Herhangi bir sabıka kaydının olmaması bu aşamada önem taşır. Daha öncesinde hapis cezası almamış olmak, üzerinde durulan önemli konulardan biridir. Arşiv ve güvenlik soruşturmaları sonucunda temiz çıkan adayların başvuruları kabul edilir. Sonrasında ise yazılı ve sözlü mülakat evrelerine geçilir. Başvuran adayların sayısı fazla olduğu için eleme yapılarak ilerlenir ve son kalan öğrenciler ile birlikte eğitimler en kısa sürede başlar.