Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua | Gece uykusunda korkan çocuğa ne yapmalı? - Şartları Neler

Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua | Gece uykusunda korkan çocuğa ne yapmalı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

Korkan çocuğa okunacak dua diyanet, gece aglayarak uyanan cocuga okunacak dua, uykusunda korkan çocuğa ne yapmalı, korkan bebekler için okunacak dua

Anasayfa > Genel > Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua | Gece uykusunda korkan çocuğa ne yapmalı?
09 Şubat 2019
2.153 okunma
Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua | Gece uykusunda korkan çocuğa ne yapmalı?

Korkan çocuğun korkusunu gidermek için dua okunması etkili bir yöntemdir. Çocuklar rüyalarında gördüklerinden dolayı ya da karanlık yüzünden korku duyabilirler. Peygamber Efendimiz tarafından da önerilen gece korkan çocuğa okunacak dualar sayesinde çocuklar korkmazlar. Bunun için duaların inanılarak ve samimi bir şekilde edilmesi gerekir.

Hz. Muhammed Efendimizin Uykuda Korkanlar için Dua Önerisi

Gece korkan çocuğa okunacak dualardan en önemlisi peygamber efendimizin önerdiği duadır. Abdullah bin’in rivayetine göre Resullullah şu duanın okunmasını önermiştir:

“Allahım! Bizi kovulmuş şeytanın şerrinden koru! Şeytanın vermiş olduğu vesveselerden, şeytanın gazabından ve bütün kulların şerrinden sana sığınırım. Sana en çok ihtiyacım olduğu bu zamanda beni ve diğer yardıma muhtaç kullarını yalnız bırakma, yardımcımız ol. Amin.”

Peygamber Efendimizin Torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’e Okuduğu Dualar

Peygamber Efendimiz gece korkan çocuklar için Beled Suresi’nin 90’ıncı ayetinin okunması gerektiğini söylemişti. Buna ek olarak kendi torunları için aşağıdaki duayı okuduğu söylenir:

“Allah sizi şeytanların ve diğer zehirli mahlukların şerrinden, her türlü kötülüğünden, nazar yapan gözlerden korusun.”

Bu duayı kendi çocuğunuz için her gün çocuğunuz uyumadan önce abdest aldıktan sonra birkaç defa tekrarla okuyabilirsiniz. Günden güne çocuğunuzun korkularında azalma olacaktır.

Nazar olduğu için çocuğunuzun ağladığını düşünüyorsanız duaların yanı sıra çocuğunuza bir nazar boncuğu alarak hem onun üstünde taşımasını isteyin hem de geceleri uyuduğu odanın duvarına asmasını isteyin. Bu sayede dualarla birlikte nazardan koruma sağlayacak, geceleri korkmayacaktır.

Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua Ne Zaman ve Nasıl Okunmalı?

Çocuğun korkusunun giderilmesi için okunacak dualar her gün yatmadan önce mutlaka okunmalıdır. Bu duaları okumadan önce kalpten besmele çekin ve duayı okumaya başlayın. Çocuğunuza da bu duayı öğreterek onunla birlikte okumanız ve buna ek olarak duayı okumadan önce abdest almanız da duanın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Duayı kalbinizden gelerek okumanız işe yaramayacağından duayı tam olarak hissederek ve kalbinizden gelerek okumanız gerekir.

Korkan çocuğa hangi sure okunur?
İnsanlar dua ederek bu korkularını hafifletebilirler. Bu dualara örnek Nas suresi, Felak suresi, Fatiha suresi verilebilir. İnsanlar özellikle gece korkuyorsa uyumadan Felak ve Nas suresini okuyup uyumaları, uykuda korkmamalarını sağlar.
Uyumayan çocuğa hangi dua okunur?
Hem bebeklerin hem de uyku sorunu yaşayan yetişkinlerin mışıl mışıl uyuyabilmesi için üç kez inşirah suresini okuması tavsiye edilir. Bismillahirrahmânirrahîm. Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
Korkan insan için hangi dua okunur?
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.
Çocuğum çok sinirli hangi duayı okumalıyım?
Öfke anında okunması tavsiye edilen dualardan birisi de Allahümmagfir li-zenbî ve ezhib gayza kalbî ve ecirnî mineşşeytân zikridir. Duanın anlamı ise: Ya Rabbi, günahımı affeyle. Beni kalbimdeki öfkeden ve şeytanın vesvesesinden kurtar demektir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/okuldan-korkan-cocuga-okunacak-dua/

https://sartlari.com/persembe-gecesi-okunacak-dua/

https://sartlari.com/atesli-cocuga-okunacak-dua/

https://sartlari.com/atesli-cocuga-okunacak-dua-ates-dusurmek-icin-ayet/

https://sartlari.com/soz-dinlemeyen-cocuga-okunacak-dua/