Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Korkan çocuğa okunacak dua diyanet, gece aglayarak uyanan cocuga okunacak dua, uykusunda korkan çocuğa ne yapmalı, korkan bebekler için okunacak dua

Anasayfa > Genel > Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua
09 Şubat 2019
642 okunma
Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua
Okuma süresi: < 1 dakika

Korkan çocuğun korkusunu gidermek için dua okunması etkili bir yöntemdir. Çocuklar rüyalarında gördüklerinden dolayı ya da karanlık yüzünden korku duyabilirler. Peygamber Efendimiz tarafından da önerilen gece korkan çocuğa okunacak dualar sayesinde çocuklar korkmazlar. Bunun için duaların inanılarak ve samimi bir şekilde edilmesi gerekir.

Hz. Muhammed Efendimizin Uykuda Korkanlar için Dua Önerisi

Gece korkan çocuğa okunacak dualardan en önemlisi peygamber efendimizin önerdiği duadır. Abdullah bin’in rivayetine göre Resullullah şu duanın okunmasını önermiştir:

“Allahım! Bizi kovulmuş şeytanın şerrinden koru! Şeytanın vermiş olduğu vesveselerden, şeytanın gazabından ve bütün kulların şerrinden sana sığınırım. Sana en çok ihtiyacım olduğu bu zamanda beni ve diğer yardıma muhtaç kullarını yalnız bırakma, yardımcımız ol. Amin.”

Peygamber Efendimizin Torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’e Okuduğu Dualar

Peygamber Efendimiz gece korkan çocuklar için Beled Suresi’nin 90’ıncı ayetinin okunması gerektiğini söylemişti. Buna ek olarak kendi torunları için aşağıdaki duayı okuduğu söylenir:

“Allah sizi şeytanların ve diğer zehirli mahlukların şerrinden, her türlü kötülüğünden, nazar yapan gözlerden korusun.”

Bu duayı kendi çocuğunuz için her gün çocuğunuz uyumadan önce abdest aldıktan sonra birkaç defa tekrarla okuyabilirsiniz. Günden güne çocuğunuzun korkularında azalma olacaktır.

Nazar olduğu için çocuğunuzun ağladığını düşünüyorsanız duaların yanı sıra çocuğunuza bir nazar boncuğu alarak hem onun üstünde taşımasını isteyin hem de geceleri uyuduğu odanın duvarına asmasını isteyin. Bu sayede dualarla birlikte nazardan koruma sağlayacak, geceleri korkmayacaktır.

Gece Korkan Çocuğa Okunacak Dua Ne Zaman ve Nasıl Okunmalı?

Çocuğun korkusunun giderilmesi için okunacak dualar her gün yatmadan önce mutlaka okunmalıdır. Bu duaları okumadan önce kalpten besmele çekin ve duayı okumaya başlayın. Çocuğunuza da bu duayı öğreterek onunla birlikte okumanız ve buna ek olarak duayı okumadan önce abdest almanız da duanın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Duayı kalbinizden gelerek okumanız işe yaramayacağından duayı tam olarak hissederek ve kalbinizden gelerek okumanız gerekir.