Özel Hastane Muayene Ücreti Sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 1 dakika Sgk muayene ücreti sorgulama, özel hastane ücretleri listesi 2019, özel hastane muayene ücreti 2019, özel hastanelerde muayene ücretleri ve tahliller forum, sgk özel hastane muayene ücretleri 2019

Anasayfa > Genel > Özel Hastane Muayene Ücreti Sorgulama
15 Şubat 2019
274 okunma
Özel Hastane Muayene Ücreti Sorgulama
Okuma süresi: 1 dakika

Muayene ücreti özel hastanelerde ne kadar sorusunun cevabı değişkenlik gösterebiliyor. Ülkemizde hem devlet hem de özel hastaneler vardır. Devlet hastanelerinin yoğun olması ve sıra beklemek istememe gibi nedenlerden dolayı imkanı olan birçok insan özel hastaneleri tercih edebiliyor. Bu özel hastanelerde muayene ücretleri hastaneye göre değişebiliyor. Bundan dolayı özel hastane muayene ücreti sorgulama yapabilmek önemli bir konuyu oluşturuyor.

Muayene Ücretleri Ne Kadardır?

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan kişilerin hasta ücretlerinin bir kısmını bağlı bulundukları sigorta karşılar. Bunlara ek olarak da kişiler kendilerine özel sigortalar yaptırabilir ve muayene ücretlerinin tamamının bu özel sigortalar tarafından karşılanmasını isteyebilir. Özel hastanelerin muayene ücretleri hastaneye göre değişir. Ancak devlet hastanelerindeki muayene ücreti 2019 yılında 6 TL olarak belirlenmiştir. Sigortalı olmayan kişilerden ise tek sefere mahsus 30 TL alınmaktadır.

Özel hastanelerde muayene ücretlerine ek olarak bir de katılım payı alınır. Her sigortalı kişi özel hastanede muayene olurken bu katılım payını ödemek durumundadır. Bu pay ise 15 TL’dir.

Özel Hastane Muayene Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Her bir özel hastanenin uyguladığı fiyat tarifesi farklıdır. Bundan dolayı da özel hastane tercih edilecekse muayeneye gitmeden önce ücretin öğrenilmesi önemlidir. Bu ücretin öğrenilebilmesinin yollarından bir tanesi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) internet sitesinde bulunan ilave ücret hesaplama sayfasıdır.

Bu sayfada yer alan hastane, hastane türü, muayene yapılan branş gibi bilgilerin doldurulmasının ardından muayene için istenen ek ücretin tutarını öğrenebilmek mümkündür. Bir diğer yol ise randevu alırken ilgilenen kişiden ücret hakkında bilgi istemektir.

Kimlerden Ek Ücret Alınmaz?

Hastanelerde alınan bu ek ücret bazı kişilerden istenmemekte. Ek ücret ödemesine gerek olmayan kişilerden bazıları şunlardır:

  • Harp malulü olan kişiler,
  • Yurtiçi ve yurtdışında bir terör olayından zarar gören,
  • Geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olan kişiler,
  • Şeref aylığı alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama ve ilave ücret alınmayacak kişilerin kimler olduğuna dair detaylı bilgi SGK’nın internet sitesinde yer almakta.