Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika Saç dökülmesinin çözümü, saç dökülmesinin nedenleri ve çözümler, saç dökülmesi için hangi gıdalar, saç dökülmesinin tedavisi, saç neden dökülür

Anasayfa > Genel > Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
17 Mart 2019
266 okunma
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Okuma süresi: 4 dakika

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların en çok muzdarip olduğu hususlardan biri. Mevsim değişiklikleri, demir eksikliği, deri sorunları olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü saçlarınız dökülebilir. Saçlarınızda ciddi derecede azalmalar, güçsüzlük ve açılma görüyorsanız işte o zaman bu sağlık sorunu haline gelmiş demektir. Ama hemen telaş yapmayın. Saç dökülmesi çaresiz bir sorun değil. Peki saç dökülmesine ne iyi gelir; evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel karışımlar, dengeli ve yeterli beslenme,  vitaminler ile saç dökülmesine savaş açabilirsiniz! Öncelikle gelin, saç dökülmesinin nedenlerini inceleyelim.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Neler?

Saç dökülmesine neden olan birçok faktör var. En bilinen nedenlerinden biri ise stres. Diğerleri ise hormonal etkenler ve vitamin eksiklikleri olarak değerlendirilir. Saç dökülmesi sebepleri;

 • Demir eksikliği saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri. Özellikle anemi hastaları saç dökülmesi problemi ile de savaşmak zorunda kalıyor. Demir içerin besinler tüketmenizde yarar var.
 • Kadınlarda adet, emzirme, hamilelik ve menopoz dönemlerinde de saç dökülmesi ortaya çıkar.
 • Bir diğer neden ise genetik faktörler. Eğer ailenizde saç dökülmesine kadar bir yatkınlık var ise sizde de ortaya çıkması büyük bir olasılık.
 • Vücudunuz yeteri kadar protein almadığında da vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durduruyor. Protein eksikliği saç dökülmesinin nedenlerinden biri.
 • Troid bezinin yeterince çalışmaması ve hormon pompalama vazifesini gerçekleştirmemesi de saç dökülmesine neden olan faktörlerden biridir.
 • Her şeyin aşırısı zarar. Eğer aşırı derecede A vitamini alıyorsanız bu durum saçlarınızın dökülmesini tetikler.

B vitamini eksikliği de saç dökülmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra saçlarınızı sık sık boyatıyorsanız, saç boyalarının içerisinde yer alan kimyasallar, saç açma vazifesini gören oksidanlarda saç dökülmesine yol açar.

Saç Dökülmesini Ne Zaman Problem Olarak Görmeliyiz?

Her bir saç telinin aynı anda ve aynı evrede bulunması mümkün değildir. Bu nedenle her gün bir miktar saç dökülmesi doğaldır. Saç dökme dönemine fizyolojik dönem adı verilmekte olup yenilenme dönemi olarak da adlandırılır. Günde 100 tele kadar saç dökülmesi doğal karşılanmalı. Ancak kellik oluşması, saçınıza her dokunduğunuzda bir avuç tel saç dökülmesi problem olarak görülmesi ve mutlaka önlem alınmalı.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyaysanız ilk işiniz kimyasallara başvurmak olmasın! Öncelikle saç dökülmesine karşı doğal çözümler denenmeli. Demir oranı yüksek olan sebzeler, c vitamini içeren gıdalar ile öncelikle vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineral eksiklikleri giderilmeli. Bu sayede saç dökülmesine karşı daha kalıcı çözüm elde etmiş olacaksınız. Peki bu gıdalar neler;

Saç Dökülmesine İyi Gelen Gıdalar: Ispanak, roka, pazı gibi yeşil yaprağı olan tüm sebzeler demir eksikliğini gidermede size yardımcı olacak.  Çünkü demir eksikliği kanda bulunan oksijen seviyesinin düşmesine ve saç köklerine yeterince oksijen gitmediği için dökülmelere neden olur.

 • Çinko saç köklerinin güçlenmesinde ve hormonların düzene girmesinde son derece etkili. Bu nedenle çinko içeren deniz ürünleri saç dökülmesinin önüne geçiyor.
 • Balık, karides, midye çinko bakımından zengin olduğu için mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır.
 • Protein içeren besinlerde saç dökülmesini engeller. Yoğurt saç köklerinin beslenmesini destekliyor.
 • Sarımsak ve soğan saç derisini toksinlerden temizleyen ve saç derisine yakın olan alanlarda kan dolaşımını arttıran besinler arasında. Saç dökülmesine karşı kullanabileceğiniz bu en iyi silah aynı zamanda da yeni saçların çıkmasını sağlar.

C Vitamini; Portakal, karpuz, çilek, greyfurt gibi C vitamini içeren meyvelerde saç dökülmesine oldukça iyi geliyor. Çünkü bu meyveler bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Hava kirliliği gibi nedenlerde saç dökülmesine neden olur. Bu tarz meyveler dışarıdan gelen etkilerden en az hasar görmenizi destekler.

E Vitamini; kuru yemişler E vitamini deposu. Özellikle ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler saçların sağlığına kavuşması açısından son derece önemli. Yer fıstığı da aynı şekilde iyot bakımından zengin olduğu ve trioid bezi sorunlarını engellediği için mutlaka tüketilmeli.

Beslenmenizi bir düzene koyduğunuza göre sıra geldi saçınıza uygulayabileceğiniz saç dökülmesine karşı en iyi çözüm önerilerine.

Saç Dökülmesine En İyi Çözüm Önerileri Neler?

Saç dökülmesine bitkisel çözüm evde rahatlıkla hazırlanabilir. Nasıl mı?

Öncelikle malzemeleri sıralayalım;

 • 1 yemek kaşığı kadar hint yağı ( aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşı kadar bal
 • 2 yemek kaşığı sarımsak suyu

Hazırlama ve Uygulama: Öncelikle sarımsak suyu elde etmek için 3-d diş kadar sarımsağı rendeleyerek suyunu çıkarın. Daha sonra ise 2 yemek kaşığı kadar çıkacak olan sarımsak suyunu bir yemek kaşığı kadar yoğurtla karıştırın. Ardından hint yağı ve bal ekleyin. Tekrar karıştırdıktan sonra saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza doğru homojen olarak yayın. Eğer saçlarınız çok uzun ise malzemeleri iki katına çıkarmanızda yarar var. 30 dakik kadar beklettikten sonra saçınızı durulayın.  Durulama işlemlerinde ise ılık su kullanın. İşte bu kadar basit. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Biberiye: Saç dökülmesine en iyi çözüm önerilerinden biri ise biberiye yağı. Aktarlardan da kolaylıkla bulabileceğiniz bu ürün saç köklerinin canlanmasını sağlar. Saçın gürleşmesini destekler . Saç dökülmesine evde çözüm önerileri arasında bu nedenle biberiye yağı da yer alır. Peki nasıl uygulanabilir; Kullanmakta olduğunuz şampuanın içerisinde 5-6 damla kadar biberiye ekleyerek uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra biberiye yağına bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyip direkt olarak saç diplerinize ve saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Çörek Oto Yağı: Çörek otu yağında A, B2, B1, B6, E ve C vitaminleri bulunur. Saçı besleme özelliği son derece yüksektir.  Saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ardından 10-15 dakika sonra saçlarınızı durulayın.

Saç Dökülmesine En İyi Gelen Şampuan?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki özellikle saçlarınız dökülüyor ise çok fazla köpüren şampuanlardan uzak durun. Şampuanların çok fazla köpürmesi içerisinde kimyasalların fazla olduğunu gösterir. Saç dökülmesine en iyi gelen şampuan bitkisel şampuanlar. Eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yapısında sarımsak özü bulunan şampuanlar saç dökülmesini engeller.

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek içinde aynı yöntemler uygulanmalı. Öncelikle tek düze beslenmekten vazgeçin. Alkolü ve sigarayı azaltın. Ardından bitkisel çözüm önerilerini deneyin. Eğer hala saçınız dökülmeye devam ediyor ise bu durumda doktorunuzla görüşmenizde yarar var.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Elma, arpa, üzüm çekirdeği, kuşburnu, yeşil çay saç dökülmesi ne iyi gelir diye düşünen kişilerin mutlaka beslenmelerinde yer vermeleri gereken gıdalar arasında.

Saçınızı daha sağlıklı hale getirmek için dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler var. Saç dökülmesi şampuan ile doğru orantılı olabilir. Öncelikle saçınızın dökülmesinden rahatsızsanız şampuanınızı değiştirin.

Saçları bağlamak, maşa yapmak, düzleştirici kullanmak, sık örgülerde saç derisinin ön kısmındaki hassas tüylerin dökülmesine neden oluyor. Saçınız dökülüyor ise saçlarınızı mümkün olduğu kadar yüksek ısıdan uzak tutun. Saçların doğal bir şekilde kuruması daha sağlıklıdır.