Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ne Demek?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Sallallahu aleyhi ve sellem ilahi, sallallahu aleyhi ve sellem arapça kısa, resulullah sallallahu aleyhi ve sellem türkçe anlamı

Anasayfa > Genel > Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ne Demek?
26 Şubat 2019
393 okunma
Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ne Demek?
Okuma süresi: < 1 dakika

Sallallahu Aleyhi ve Sellem anlamı nedir, bu cümle ne anlama gelmektedir?

Hamd yalnızca Allah (cc.)’adır.

Alimlerin çoğuna GÖRE Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme salatın anlamı şudur:

Allah Teala’nın Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme salatı O’na rahmet etmesidir. Meleklerin Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme salatı Onun için Allah Teala’danistiğrafda bulunmalarıdır. İnsanlarınb Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme salatı Onun için dua etmeleridir.

Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ne Anlama Gelmektedir?

Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ne Demek? Konusuna geldiğimizde  Ebul Aliye gibi eski alimler İbniKayyim gibi sonradan alim olanlar ve İbniUseymin gibi günümüz alimleri Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme salatın anlamının Allah Teala’dan kendisine yakın olan meleklerin yanında onu övmek demek anlamı taşıdığını, meleklerin Müslümanların dualarının ise Allah Teala’dan ona övgü etmek niyaz etmek anlamında olduğunu söylemişlerdir.

İbniKayyim Allah ona rahmet etsin ki, bu konuya ilişkin bir kitap telif etmiştir. CelaulEfhaö fi FadlisSalati ala Muhammedin Hayril Enam sallallahu aleyhi ve sellem adındaki buy kitabun içerisinde Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme salatın anlamında ahkamı ve faydaları gibi konuların detaylarını açıklayarak bahsetmiştir. Bu konuda geniş olarak bilgi edinmek isteyen kişiler kitaba erişebilir.

Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ne Demek konusunda değerli alimlerden olan Muhammed bin Salih el Useymin Allah ona rahmet etsin ki bu konuda şunları söylemiştir:

Salli ala Muhammed/  Muhammed’e salak eyle sözü; denildi ki: Allah Teala’dan salat rahmettir. Meleklerden salat istiğfardır. İnsanlardan salat duadır.

Melekler ona salat eyleedi denildiği zaman yani melekler ona istiğfarda bulundular anlamını taşımaktadır.

Hatip ona salat eyşedi denildiği vakit ona duada bulundu anlamını taşımaktadır.

Allah ona salat eyledi dendiği zaman yani Allah ona rahmet etti anlamıa gelmektedir

İlim ehli insanların mşhur görüşleri bu yöndedir. Fakat doğru olan görüş bunun tersidir. Salat rahmetten daha özeldir. Müslümanlar her mümine rahmetle dua etmenin caiz olduğuna icma etmiştir. Ama Peygamberlerin dışındaki kimselere salatta bulunup bulunulmayacağı konusunda herhangi bir görüş belirtilmemiştir.