Seferi Olmanın Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Seferi Olmanın Şartları
22 Aralık 2019
306 okunma
Seferi Olmanın Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Ramazan ayı geldiğinde seyahat etmek zorundaysanız eğer, seferi olmanın şartları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Oruç tutan Müslümanlar için seferi durumu son derece önemlidir. Ramazan oyunda orucu sonraya bırakabilme hakkı, seferi olarak nitelendirilir. Hastalık, kıtlık, savaş, yolculuk Müslümanların seferi kabul edilebileceği durumlardan bazılarıdır.

Dinimizde Seferi Olmanın Şartları

Seferi olmanın şartları dinimize göre hastalık ya da yolculuk olarak ifade edilir. Bazı durumlarda örneğin kıtlık, savaş, yokluk söz konusu olduğunda da ramazan ayında seferi olarak kabul edilebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonucunda, eğer bir hasta oruç tutarsa daha kötü olacağını hissediyorsa tutma zorunluluğu yoktur.

  • Yine aynı şekilde savaşa girmek üzere olan bir Müslüman ülkede, askerlerin güçten düşmemeleri ve kuvvetli olmaları adına da dinimiz açısından seferi kabul edildiklerini belirtmekte fayda vardır.
  • Ramazan ayında yolculuk yapacaksanız eğer, seferi olabilmek için minimum mesafe 90 km olarak belirlenmiştir.
  • Seferi olmak için kaç km diye merak ediyorsanız eğer, en az 90 km kuralına dikkat edilmelidir.

Seferi Olmanın Şartları

Günümüzde Seferi Olmanın Şartları Değişmiş Midir?

Hayır, dinimize göre belirlenen ve Kuran’ı Kerim’de geçen kuralların, daha sonrasında değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle günümüzde de seferi olmanın şartları din alimleri tarafından en doğru şekilde yorumlanmalıdır. Hanefi mezhebine göre seferi olmanın şartları hakkında fikir edinmeniz halinde, dinin gerekliliklerini de yerine getirebilirsiniz.

Seferi Olma Süresi Oruç

Seferi olarak yolculuğa çıktıysanız eğer, gittiğiniz yerde en az 15 gün kalacaksanız, oruç tutmaya devam edebilirsiniz. Kısa süreli seyahatlerde, 90 km’den fazla uzağa gittiyseniz seferi olarak kabul edilirsiniz. Dinin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmek istiyorsanız eğer belirlenen kurallara özen göstermekte fayda vardır.

  • Hamilelik ya da emzirme dönemlerinde de seferi kabul edilirsiniz. Yine aynı şekilde yaşlılık halinde de kişi oruç tutarsa eğer daha kötü olacağını hissediyorsa seferi olur.
  • Seferi olduğunuz zaman dilimini daha sonrasında telafi etmek ve oruç tutmak dikkat edilecek en önemli koşullardan biridir.
  • Seferi olmanın şartları oruç konusunda dikkatli olanlar için detaylı olarak açıklanmıştır.
  • Seferi olduğunuz günlerin toplamını, daha sonrasında uygun şartlar oluşması halinde oruç tutarak telafi etmelisiniz.

Seferi Olmanın Şartları

Seferi Olma Şartları Diyanet

Hastalık, hamilelik, emzirme, yolculuk, yaşlılık, savaş durumları diyanet tarafından ifade edilen seferi olma şartlarıdır. Kişiyi zorlayacak ve oruç tutarken sağlığını bozacak bir durum söz konusuysa eğer, seferi kabul edildiği Kuran’ı Kerim’de de açıklanmıştır. Ramazan ayında yukarıda belirtilen unsurlara dikkat edilmesi halinde sorun yaşanmaz.

Seferi olmak için kaç gün kalınmalı araştırması yapanlar adına bu aşamada gün sayısı değil de uzaklığın önemli olduğunu belirtmek gerekir. Eğer 90 km’den daha yakın bir mesafede yolculuk yaptıysanız, seferi kabul edilmeniz söz konusu değildir. 90 km’den uzak bir yola gidiyorsanız ve 15 günden fazla kalacaksanız vardığınız andan itibaren oruç tutmaya devam etmeniz önemlidir. Seferi olmanın şartları hem dini kaynaklarda hem de Diyanet Başkanlığı tarafından açıklandığı için bilgi edinmek kısa sürer.

Seferi Olmanın Şartları

Seferi Olma Şartları Kaç Km

Seferi olmanın şartları arasında mesafe sınırlaması 90 km olarak belirlenmiştir. Ramazan ayında oruç tutmanın şartları, seferi durumları ve gereklilikler hakkında bilgi sahibi olmanız halinde sorun yaşanmaz. Yukarıda belirtilenler ek olarak kişide eğer özür ya da sakatlık durumu varsa oruç tutma zorunluluğu da kalkar. Sağlık problemleri olsa bile Müslüman kişinin oruç görevini yerine getirmesi gibi bir durum söz konusu değildir.