Sigorta Sorgulama Ne Zaman Emekli Olurum

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Tc ile ne zaman emekli olurum, ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim, ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü, ne zaman emekli olurum hesaplama

Anasayfa > Genel > Sigorta Sorgulama Ne Zaman Emekli Olurum
16 Şubat 2019
344 okunma
Sigorta Sorgulama Ne Zaman Emekli Olurum
Okuma süresi: 2 dakika

Ne zaman emekli olacağımı sorgulamak istiyorum konusunda emeklilik hesaplama sisteminizi artık daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle bunun için çalışıyor ve belli bir süredir maaş sigorta priminizin düzenli şekilde yatıyor olması gerekmektedir. Sigorta sorgulama ne zaman emekli olurum konusunda makalemizden yardım alarak nasıl emeklilik hesaplayacağınıza dair bilgi edinebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olacağım?

Emeklilik sigorta primlerine bağlı olarak hesaplanan bir sistemdir. Emekli olmak için belli kurallar vardır. Bu kurallardan ve nasıl emekliliğinizi sorgulayacağınızdan bahsedeceğiz.

Emeklilik unsurunda statüler SGK 4A, Bağ Kur 4B ve Devlet memuru 4C olmak üzere farklı şekillerde hesaplanıyor. Her bir statü içerisinde bulunanların devlet tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi gerekiyor.

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda primleri düzenli ödenen vatandaşların emekli olması için ödenen primlerin belli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir. Çalışan bireylerin emekli olmaya hak kazanması için prim ödeneğinin yanı sıra yaş sınırı unsurunu da dikkate alması gerekmektedir. SGK güvencesinde olan bireylerin emekli olabilmeleri durumunu sigorta başlangıçlarının tarihi belirlemektedir. İlk sigorta girişinden itibaren emeklilik yaşınız ve ödeyeceğiniz prim belli olmaktadır.

Sigorta sorgulama ne zaman emekli olacağımı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Sigorta sorgulama ne zaman emekli olurum konusunda emeklilik şartları zaman zaman devlet tarafından güncellenerek düzenlenmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak 1999 yılında emeklilik şartlarının düzenlendiğini ve ilk kez 8 Eylül 1999 yılından sonra sigorta girişi olan kişiler için emeklilik yaşı kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 olarak kabul edildi.

Bu kararlardan sonra 30 Nisan 2008 yılında ilk kez sigorta girişi olan kişiler için emeklilik yaşı 2016 yılından sonra her yıl bir yaş artırılacak şekilde erkeklerde 2014 ve sonrasında ise kadınlarda 2018 sonrasında da 65 yaşına çıkarıldı. Bununla beraber prim ödeme gün sayısı da artırıldı.

Ne zaman emekli olacağınızı kolay bir şekilde hesaplayabilmeniz içinse E – Devlet sistemi devreye girdi. TC kimlik numaranız ile her işlemi öğrenebildiğiniz gibi emeklilik yaşınızın ve ödenmesi gereken priminizin ne kadar ve ne zaman olacağını da kolayca hesaplayabilirsiniz.