Ssk Prim Geri Alma Dilekçesi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Sgk prim geri alma hesaplama,ssk prim bozdurma, sgk prim geri alma şartları, sgk prim iadesi 2019, ssk prim alma dilekçesi nasıl hazırlanır

Anasayfa > Genel > Ssk Prim Geri Alma Dilekçesi
13 Şubat 2019
308 okunma
Ssk Prim Geri Alma Dilekçesi
Okuma süresi: 2 dakika

SGK, primleri sigortalıya öder. Bu durum iade şeklindedir. Toptan para almak için iki şart gereklidir.

İşyerinde sigortalı olarak çalışmamakta veya kendi işini yapmamakta (Bağkur) olmanız gerekir.

Emeklilik için gereken koşullar arasında sayılan durumlardan biri de yaş gereksinimlerinin tamamlanmış olmasıdır. Çalışanlar emekli olabilmek için belirli bir gün prim ödemek zorundadır. Ayrıca, yaş ve yılın gerekliliklerini karşılamaları gerekir. Bazı sigortalılar gerekli primi alamazlar çünkü yeterli iş günü çalışacak bir alan bulamazlar. Sistem ayrıca askerlik ve doğumda borçlanma gibi emeklilere de SSK prim geri alma dilekçesi ile fırsat sunulmaktadır.

SGK İadesi İçin Nasıl Başvurulur?

Para talep etmek için, bir dilekçe ile sosyal güvenlik kurumuna (SGK) başvurmak gerekir. SGK bu işlemi otomatik olarak gerçekleştirmez. Bu nedenle dilekçe uygulanır. Kurum durumu gözden geçirecek ve şartları yerine getirdiğinizde size geri ödeme yapacaktır. Eski sigortalılar (4A) için, hem çalışanlara hem de işverenlere 2008 yılına kadar kendi adlarına ve 2008’den sonra çalışanlardan sağlanan primler ödenmektedir. Tarihten önce ödedikleri tüm sigorta primleri Bağkurlular’a (4B) iade edilmektedir. Bu primler sadece maluliyet, yaşlılık ve ölüm sigortası içindir.

Sistem Nedir?

Ödenen sigorta primleri ve doğum, askerlik vb. gibi toplu para alanlarında emeklilik için ödeme yapılmaz. Parayı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız, sistem devreye girer. Paranızı aldığınız prim günlerini geri ödeyebilir ve mevcut primlere ekleyebilirsiniz. SGK bu ödemelerde geçmişten günümüze kadar hiçbir oranda faiz kullanmamaktadır. Ancak, yatırdığınız primler güncelleme oranına göre yeniden tanımlanır ve miktardaki düşüş hariç tutulur.

Toptan Sosyal Güvenlik Primi Talepleri Nedir?

Bazı durumlarda, çalışmayı bırakmanız gerekebilir. Aynı zamanda ülkemizde çalışan yabancılar SGK’ya ödenen primleri iade etmeyi talep edebilir. Bu aşamada, SGK primleri mahsup edilmelidir. 5510 sayılı Kanun’da belirtilen şartlar durumunda, toplu ödemeler olarak adlandırılan bu primler geri çekilebilir. SGK, hissesi için toptan ödeme alma hakkına sahiptir. Bu haklar, yaşlı ödemeleri ve yaşlılık aylığının yaşlılık sigortası ile ödenmesini içeren haklardan oluşur. Prim iadesi hiçbir koşulda para iadesi değildir. Gereksinimler yerine getirilmelidir. Prim ödemesi alabilecek kişiler:

– İşyerini kapatan veya işyerinden ayrılan kişiler,

– Emekli maaşı almak için gerekli koşulları yerine getirmiş olmasına rağmen, emeklilik maaşı alamayan kişilere yaşlılık ve sakatlık maaşı verilir.

Elbette bu kişiler de SSK prim geri alma dilekçesi vermeli ve işlemi bu şekilde başlatmalıdır.