İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2019, isteğe bağlı sigorta ne kadar 2019, isteğe bağlı sigorta primi 2019, isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları

Anasayfa > Genel > İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?
01 Mart 2019
359 okunma
İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?
Okuma süresi: < 1 dakika

Kişinin isteğine göre ödenecek sigorta pirimi merak edilmektedir. Bunun oranı ve tutarı 2019 yılında yeniden belirlenen asgari ücrete göre değişmektedir. Buna göre hem aylık kazancın alt sınırına hem de üst sınırına göre meblağlar söz konusudur.

Prim Ücretleri Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunun yanıtı şöyledir;

  • 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasındaki zaman dilimi içerisinde, kazanılan aylığın alt sınırına göre ödenecek olan prim 818.69 TL olarak belirlenmiştir. Kendi talebiniz ile priminizi yatırmak istiyorsanız, mutlaka bu ücreti aylık olarak ödemek zorundasınız.
  • Aynı dönemler içerisinde üst sınırdan belirlenmiş bir prim ödemesi de yapılabilir. Bunun için aylık olarak belirlenmiş tutar, 61.140.16 TL şeklindedir. Kazanılan paranın miktarına göre bu iki opsiyondan birisini seçmek mümkündür.

İsteğe Bağlı Sigorta Priminden Kimler Faydalanabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes bundan faydalanabilir. Bunun dışındaki şartlar ise şu şekildedir;

  • Kişinin malullük ve yaşlılık aylığı almaması gerekmektedir.
  • Eğer buna başvuracak olan şahıs bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorsa, aylık 30 günden az çalışmaları ya da tam gün şeklinde çalışmamaları şarttır.
  • Bu şartları taşıyan kişiler başvuru işlemlerini yapabilirler.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigortadan Yararlanabilir mi?

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta priminden faydalanması mümkündür. Bu durum belli şartlara bağlanmıştır. Kişinin aktif bir vergi kaydı bulunmamalıdır. Emekli olmamaları gerekmektedir. Sigorta kollarından herhangi birine tabi bir şekilde çalışmaması şarttır. Buna 4A, 4B ve 4C dahilidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar kapsamında başvurularınızı SGK üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bunu ilk defa gerçekleştirecek olan kişilerin, mutlaka sigorta giriş bildirgesini almaları şarttır. Daha sonra şahsen, il müdürlüğüne giderek başvuru işlemleri tamamlanabilir. Eğer yeniden bir başvuru söz konusu ise öncelikle bir dilekçe doldurulmalıdır. Bunun sonrasında Ankara’da bulunan Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Tescil ve Hizmet Dairesi’ne başvuru yapılmalıdır. Böylelikle süreç tamamlanmış olacaktır.