Sünnetten sonra iltihaplanma

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Sünnetten sonra iltihaplanma, sünnet sonrası krem, sünnet sonrası bez kullanımı, sünnet sonrası krem nasıl sürülür,sünnet sonrası bakım nasıl yapılır, sünnet olan çocuğun pipisi kaç günde iyileşir, sünnet iyileşme aşamaları

Anasayfa > Genel > Sünnetten sonra iltihaplanma
17 Ağustos 2019
461 okunma
Sünnetten sonra iltihaplanma
Okuma süresi: 2 dakika

Müslüman aileler için sünnetin önemli bir yeri vardır. Erkek çocuklarının sünnet olması babalarını gururlandırırken annelerini erkek evlada kavuşma duygusu mutlu eder. Sünnet hem bireyin sağlığı için hem de İslam dinine inananlar için özel bir operasyondur. Büyük düğünler yapılır çocuklarının erkekliğe geçiş günü olarak yorumlanır. Son dönemlerde erkek çocukları daha çok küçük yaşta sünnet edilirken düğünleri mutlaka ileri bir yaşta yapılmaktadır. Türk örf ve adetlerinde bu kadar önemli olan sünnet yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Doktorlar ideal sünnet yaşını 2 yaş olarak belirtmektedir. Çünkü daha bebek sayılan çocukların penisinde damarlar henüz belirginleşmediği için kanama da minimum seviyede olmaktadır ve çocuk daha hızlı iyileşir. Ayrıca bazı çocuklar etraf baskısı ve kulaktan dolma bilgilerle sünnetten psikolojik anlamda korkmaktadır. Bilinci tam oturmadığı için küçük yaşta sünnet edilen çocuklar bu tür olumsuzlukları da yaşamamaktadır.

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ağrı kesiciler

Sünnet yapılırken bölge anestezi altında olduğu için çocuk ağrı hissetmez. Ancak birkaç saat sonra ağrısı başlayacaktır. Bu yüzden doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları zamanında ve aksatmadan kullanmaya özen gösterin.

  • Pansuman

Hastanede yapışan pansuman idrar ile atılmalıdır aksi halde yapışacak ve çocuğunuz müthiş bir acı çekecektir. Evde pansuman nasıl yapılır?Bilmiyorsanız hastaneye başvurmalısınız. Yahut baticon ile penisi kaplayın ve el değmeden furacin ile üstünden geçerek en temel pansumanını yapabilirsiniz. Dilerseniz sünnet kilotu da kullanabilirsiniz.

  • Şişme

Sünnetten sonra penisin şişmesi normaldir. Sarı su görüntüsü her zaman enfeksiyon değildir. Ayrıca sızıntı şeklinde kanama da olabilir. Kanamanın fazla olması halinde doktoruna başvurmalısınız.

Sünnetten Sonra Evde Yapılması Gerekenler

Sünnetin yapıldığı gün ağrı kesiciler ile pansumanını sık sık değiştirmelisiniz. İkinci gün ağrısı devam ediyor ise ağrı kesici verilmeli ve en az 4 kez pansuman yapılmalı. Üçüncü dün doktoru aksini söylememişse çocuğa ılık bir duş aldırılmalı. Dikişler duşta yumuşayacak ve kendiliğinden düşecektir. 4. Gün ise duş aldırmaya devam edilmeli ve yaranın iyileşme sürecinin hızlanması için çok fazla hareket edilmemelidir. Ayrıca penisin temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanın.