Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi, tırnak mantarı, tırnak mantarı bitkisel tedavi, tırnak mantarını ne öldürür?

Anasayfa > Genel > Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir
28 Mart 2019
340 okunma
Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir
Okuma süresi: 4 dakika

Görüntü açısından kişileri oldukça olumsuz etkileyen tırnak mantarı tıptaki adı ile oniokomikoz evde uygulayacağınız yöntemler ile kontrol altına alınabilir.  Bunun için ayaklarınızı temiz ve kuru tutmaya özen gösterin, alternatif tıp yöntemleri arasında yer alan çay ağacı yağı ve snakeroot özü de tırnak mantarlarının tedavisinde son derece etkili. Her derde şifa olan sarımsak da tırnak mantarlarının korkulu rüyasıdır.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak uçlarının altında sarı beyaz noktalar halinde başlayan yaygın bir enfeksiyondur. Mantar enfeksiyonu derinleştikçe tırnağın renginde değişiklikler, kalınlaşma ve kırılmalar meydana gelir. Eğer tırnak mantarı ağrı yapıyor ise mutlaka bir doktora görünmenizde yarar var.

Tırnak Mantarı Neden Oluşur?

Vücuttaki dermatofitler tırnak mantarı oluşumuna neden olur. Enfeksiyon ilerlediği zaman tırnağın rengi değişir, morarır. Diğer tırnaklara da etki eder. Tedavi edilmez ise ayağınıza ya da vücudun farklı bölgelerine yayılma gösterebilir. Tedavi gecikir ise tırnak kayıpları meydana gelir. Özellikle toplu kullanılan ortamlardan bulaşan bir rahatsızlıktır. Nem ve sıcak yerlerde görülür. Tırnak mantarı tedavisi olan bir hastalık olduğu için korkmanıza gerek yok. Doktorların verdiği ilaçları ve merhemleri kullanabilir ya da alternatif tıp yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Tırnak Mantarının Belirtileri Neler?

Eğer tırnaklarınız nemli koşullara ve ıslak ortamlara sürekli maruz kalıyor ise dikkat! Tırnak mantarı olabilirsiniz.Tırnak mantarları genellikle ayaklarda görülüyor. Erkekler ise tırnak mantarına kadınlardan daha fazla yakalanmakta. Yaşlandıkça mantar riski de artar. Tırnak mantarının belirtileri ise şöyledir;

 • Özellikle ayak tırnaklarınız daha sarı ya da daha mor bir renge dönmüş ise
 • Tırnaklarınızda kalınlaşmalar ve kabarmalar varsa
 • Beyaz ya da sarı çizgiler daha belirgin hale gelmişse
 • Tırnağınızdan koku geliyor ise enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

Tırnak mantarı tedavi edilmediğinde daha çok yayılma gösterecektir. Bu nedenle mutlaka tedavi etmeniz gerekiyor.

Tırnak Mantarı Nedenleri Neler?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalık. Özellikle de toplu ortamlarda çalışan kişilerin dikkatli olmasında yarar var. Nem ve sıcak tırnak mantarı nedenleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra;

 • Sigara içen kişilerde tırnak mantarı görülme riski daha yüksektir.
 • Suyun içinde ya da nemli olan yerlerde çok fazla zaman geçiriyorsanız tırnak mantarı olabilirsiniz.
 • Ayaklarını düzenli olarak yıkanmaması, yıkandıktan sonra kurulanmaması da tırnak mantarı oluşumunu destekler.
 • Ayaklarınızı terleten ayakkabılar giymenizde tırnak mantarı olmanıza sebebiyet verir.
 • Ortak kullanılan spor salonları, duşlar ya da soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşılması da tırnak mantarı oluşumunu destekler.
 • Tırnaklarınız herhangi bir nedenden dolayı zarar görmüş ya da bağışıklık sisteminiz zayıflamış ise tırnak mantarı oluşma ihtimali de artar.

Sedef, diyabet ya da periferik arter hastalığı olan kişilerde de tırnak mantarına yakalanma riski yüksektir.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarının tedavisi için öncelikle uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekiyor. Tırnak mantarına krem ya da tırnak cilası gibi çeşitli ilaçlar ile mantar kontrol altına alınır. Düzenli kullanılması sonucunda tırnak mantarı ortadan kalkar. Ayrıca ağız yolu ile alınan ilaçlarla da tırnak mantarını tedavi altına almanız mümkün olacak. Yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde kişisel bakımlarınıza dikkat ederseniz bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Tırnak Mantarı Nasıl Önlenir?

Tırnak mantarını geçirmek için ellerin ve ayakların düzenli olarak yıkanması, yıkandıktan sonra ise kurutulması gerekiyor.

 • Mantar ayak tırnaklarınızda ise açık ayakkabı kullanmayı tercih edin. Kapalı ayakkabı giymek zorunda olanlar ise pamuklu çorap giymeli.
 • Özellikle çıplak ayakla spor salonlarında ya da açık havuzlarda gezmemeniz gerekiyor.
 • Nemli ortamlar mantar oluşumunu destekler. Bu nedenle ayak mantarlarını önlemek adına ayağınızı terletmeyecek ayakkabıları tercih etmenizde yarar var.
 • Kuaför salonlarında kullanılmakta olan pedikür setlerinin de sterilize olup olmadığını öğrenin.
 • Yapay tırnak cilalarından uzak durun.

Alacağınız küçük önlemler ile tırnak mantarlarının oluşumunu engellemeniz mümkün olacak.

Tırnak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Podyakrist ya da cilt uzmanı ile görüşme sağlayarak tırnak mantarını tedavi ettirmenizde yarar var. Tırnak mantarı sedef hastalığı gibi başka hastalıklara da benzediği için uzman doktorlar tarafından ayak tırnaklarının kontrol edilmesi gerekiyor. Çoğu zaman fiziki muayene tek başına yeterli değildir. Tırnak altında kalan kalıntılar sıyrılarak enfeksiyona neden olan mantar tipi belirlenmek üzere laboratuara gidilir. Enfeksiyonun neden olduğunu bilmek, tedavi ettirmenin en iyi yolu. Tırnak mantarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde ilaç alınması çok daha iyi olacak.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Evde uygulayacağınız çeşitli bakımlar ile eğer mantar ileri düzeyde değil ise tırnak mantarları tedavi edilebilir.

 • Öncelikle ayaklarınızı her zaman temiz tutun ve kuru olmasına özen gösterin.
 • Enfeksiyon kapmış olan tırnakları başka tırnak makası ile kesin.
 • Doktor tarafından verilen tırnak yumuşatma kremi ile eğer mantar her yere dağılmamışsa 2 hafta mantar ortadan kalkar.
 • İleri düzeydeki mantar enfeksiyonlarında ise bu süreç 12 aya kadar uzayabilir.

El tırnak mantarına ne iyi gelir; çay ağacı yağı günde iki kez kullanıldığında el ya da ayak tırnak mantarına oldukça iyi geliyor.

Tırnak Mantarına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri Neler?

Doğrudan tırnağın üzerine sürülen tırnak mantar kremi ve uzmanlar tarafından önerilen tırnak cilası tırnak mantarına ne iyi gelir diye düşünenler tarafından denenebilir. Bunun yanı sıra;

Snakeroot özü, ayçiçeği ailesindendir. 100 kişilik bir çalışma sonrasında mantara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Tedavi için 3 günde 1, ikinci ayda haftada iki ve üçüncü ayda ise haftada 1 kez tırnak üzerine uygulanmalıdır.

Sarımsak: Sarımsak yağı ve sirke eşit miktarlarda karıştırılmalı. Ardından ayak tırnaklarınıza ya da el tırnaklarınıza bu karışımı uygulayın. Bir bandaj yardımı ile ayak tırnaklarınızı kapatın. 1-2 saat kadar bu şekilde bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra güzelce yıkayıp kurulayın. Bu karışımı mantar şikayetleriniz geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz. Sarımsak yağı yok ise 2 diş sarımsak ezerek de karışıma ekleyebilirsiniz.

Beyaz Sirke: Öncelikle yeteri miktar sıcak su içerisine beyaz sirke dökün ve karıştırın. Daha sonra 10-15 dakika boyunca bu çözelti içerisinde ayak tırnaklarınızı bekletin. Bol su ile durulayın. Günde iki kez bu karışımı uygulayarak sirke ile tırnak mantarına son verin!

Lavanta Yağı: Beş damla kadar lavanta yağı ve çay ağacı yağını karıştırın. İçerisinde bir miktar karbonatta ekleyebilirsiniz. Tırnak mantarı karbonat lavanta yağı ve çay ağacı karışımı ile ortadan kalkacaktır. Ancak bu karışımı 10 dakika boyunca bekletmeniz ve ardından bol su ile yıkayıp düzgünce kurulamanız gerekiyor. Günde 2 ya da 3 kez uygulamanızda yarar var.

Limon Suyu: Mantarlı ayak tırnaklarınızı yıkarken taze sıkılmış limon suyu kullanın. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar limon suyu içinde ayaklarınızı bekletin. Daha sonra ise sıcak su ile durulayın. Bu uygulamayı da her gün yapabilirsiniz.