E Devlet Soy Ağacı Nasıl Bakılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika E devlet soy ağacı giriş, e devlet soyağacı, soy ağacı nasıl bulunur, soy ağacı nasıl yapılır, e devlet şifresi alma

Anasayfa > Genel > E Devlet Soy Ağacı Nasıl Bakılır?
16 Şubat 2019
319 okunma
E Devlet Soy Ağacı Nasıl Bakılır?
Okuma süresi: < 1 dakika

Soy ağacı sorgulama, e devlet uygulamasının geçtiğimiz yıl hizmete sunduğu bir konudur. Merak edilen ise e devlet soy ağacına nasıl bakılır sorusuydu. Kişiler, soy ağaçlarını öğrenmek isteseler de bunu araştırmasını yapmak oldukça zahmetli ve masraflı bir işlemdi. Anadolu topraklarında göçebe bir toplum geçmişi olması da geriye dönük takip edilebilirliği ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir. Soy ağaçlarını merak eden kişiler resmi kaynaklara ulaşmakta zorlanmaktaydı ve öğrenebildikleri bilgiler çoğu kez aile fertlerinin sözlü anlatımının dışına çıkamamaktaydı. E devlet soy ağacı sorgulama uygulaması ile bu merak zahmetsiz şekilde giderilmiş, öğrenmek isteyenler kökenleri hakkında kesin bilgilere ulaşmıştır.

E Devlet Nedir?

E devlet hizmeti son yıllarda, resmi işlemler yapma konusunda vatandaşın hizmetine sunulmuş bir portaldır. Devlet dairelerinde beklenen uzun kuyruklardan şikayetçi olanlar, istenen evrakları belirlenen sürelerde temin etmekte zorlananlar için hayatı kolaylaştırmıştır. İçeriğinde devlet dairelerinden, belediyelerden ve bakanlıklardan yapılabilen işlemler kolayca bilgisayar başından ya da cep telefonu uygulamasından yapılmasına izin veren yönlendirmeler bulunmaktadır. Giriş yapabilmek için TC kimlik numarası kullanıcı adı olarak kullanılır ve şifre PTT şubelerinden temin edilir. Daha sonra gerçekleşecek olan şifre değiştirme işlemleri ise internet üzerinden yapılabilir.

Soy Ağacı Nedir?

Soy ağacı tanım olarak; bir ailenin tüm üyelerinin gösterildiği, belirli bir düzene göre geçmişten günümüze sıralanması demektir. Soy ağacı düzenlemesi yapılırken hiyerarşik bir düzen takip edilir. Bilinen en eski aile mensupları en üstte yer alır ve sıralama günümüze doğru devam eder.

E Devlet Soy Ağacına Nasıl Bakılır?

E devlet soy ağacı nasıl bakılır öğrenmek için öncelikler TC kimlik numarasına ve PTT den edinilen e devlet şifresine sahip olmak gerekir. Bu işlemler tamamlandığında soy ağacı sorgulaması için izlenecek adımlar sırası ile aşağıdaki gibidir

  1. turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır
  2. Kullanıcı adı kısmına TC kimlik numarası ve şifre kısmına,e devlet şifresi yazılarak giriş yapılır
  3. Kurum hizmetleri sekmesine tıklanır
  4. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesi seçilir
  5. İlk sırada çıkan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi tıklanır