Türk Patent Enstitüsü Marka Sorgulama | Türk Patent marka Tescil Nasıl Yapılır? - Şartları Neler

Türk Patent Enstitüsü Marka Sorgulama | Türk Patent marka Tescil Nasıl Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Marka sorgulama turk ticaret, ücretsiz patent sorgulama, marka sınıfları, marka tescil ücreti, türk patent enstitüsü para yatırma

Anasayfa > Genel > Türk Patent Enstitüsü Marka Sorgulama | Türk Patent marka Tescil Nasıl Yapılır?
16 Şubat 2019
801 okunma
Türk Patent Enstitüsü Marka Sorgulama |  Türk Patent marka Tescil Nasıl Yapılır?
Okuma süresi: 2 dakika

Türk Patent Enstitüsü marka araştırma işlemi internet sayfası aracılığıyla yapılabilir. Marka başvuruları online ortamlarda gerçekleştirilebilir. Bunun için e-imza ya da mobil imzaya sahip olunması gerekir. Bunlardan bir tanesine sahip olmayan kişiler ise TÜRKPATENT’in gelen evraklar birimine giderek gerekli olan evraklarını teslim edebilir. Bizzat evrak tesliminde bulunacak kişilerin rezervasyonlu sistemden başvuru formuna ulaşması gerekir. Bu başvurunun ardından patent sürecinin hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek için Türk Patent Enstitüsü marka sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Türk Patentleri ve Marka Kurumu Nedir?

Sınai mülkiyet haklarının korunabilmesi adına hizmet vermesi için kurulmuş olan Türk Patentleri Enstitüsü, Türk Patentleri ve Marka Kurumu ismiyle faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kurumun görevleri arasında yer alan bazı şeyler şu şekildedir:

  • Zorunlu lisans işlemlerinde arabuluculuk etmek,
  • Buluşları takip etmek ve yeni buluşların değerlendirilmesini sağlamak,
  • Lisans ve devir anlaşmalarını kayıt etmek,
  • Gerekli durumlarda mahkemelerde bilirkişilik yapmak.

Marka Nedir?

Bir markanın kullanılabilmesi için tescil edilmesi gerekir. Türk Patent markayı, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt edilebilmesini sağlayan ve baskı yoluyla çoğaltılıp yayımlanabilen her türlü işaret olarak tanımlar. Bir markanın tescil edilebilmesi için de Türk Patente marka başvurusunda bulunulması gerekir. Bu başvurular da Türk Patente gidilerek ya da internet üzerinden yapılabilir.

Marka tescil başvurusunda bulunulmadan önde Türk Patent’in internet sayfasında yer alan Marka Başvuru Kılavuzu dikkatli bir şekilde incelenmeli ve başvurular ona göre gerçekleştirilmelidir.

Türk Patent Marka Sorgulama İşlemi

Daha önce yapılmış marka tescil başvurularının ne durumda olduğuna dair sorgulamaların yapılabilmesi için iki yol vardır. Bunlardan bir tanesi Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde yer alan Marka Araştırma sayfasıdır. Bu sayfada bulunan markaya ve başvuru sahibine dair bilgilerin doldurulması ile sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Türk Patent Enstitüsü marka sorgulama için bir başka yol ise e devlettir. E devlet sistemine giriş yapılmasının ardından Türk Patent sayfasına gidilmelidir. Oradan başvuru ve sorgulama işlemleri kolay bir şekilde yapılması mümkündür.

İsim patent sorgulama nasıl yapılır?
Başvuru dilekçeniz ile birlikte bir patent uzmanına başvurarak patent sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Patent almak için başvurduğunuz buluşun benzerlerinin olmaması gerekir. Bunun için Türk Patent Enstitüsü resmi kayıtlarından ve uluslararası patent platformlarından alınan veriler incelenmelidir.
Marka Tescili Nasıl Yapılır?
Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi başvuru ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, başvuru sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.
Marka Tescil nereden öğrenilir?
Yeni bir isim hakkı sorgulaması yapmak için TURKTICARET.Net´in Marka sayfasını ziyaret etmelisiniz. Burada sektörel veya sınıf bazlı olarak isim telif hakkı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız sektörde daha önceden aynı isim ile tescillenmiş bir marka bulunabilir.
Türk Patent Enstitüsü Nasıl Alınır?
Patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu yollanır. Başvuru dilekçesinde Patent tarifnamesi bulunmalıdır. Daha sonra Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasını ve şekli eksiklik olup olmadığını belirten bir yazı yollar.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/en-son-yeni-icatlar-son-yeni-icatlar-neler/

https://sartlari.com/ssk-sorgulama-tc-kimlik-no-ile-ne-zaman-emekli-olabilirim/

https://sartlari.com/ssk-tahlil-sonuclari-ogrenme/

https://sartlari.com/en-guzel-elbise-modelleri-tesettur/

https://sartlari.com/izmirim-kart-ogrenci-basvuru/