Yurtdışına gideceklere öneriler

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

yurtdışında pasaport kontrolünde sorulan sorular, ilk yurtdışı seyahati nereye yapılmalı, yurt dışına çıkmak için gerekenler 2019, ilk yurtdışı deneyimi, yurt dışına gitmek, yurt dışına çıkmak kaç para, yurtdışı harç pulu, yurt dışına gidenler

Anasayfa > Genel > Yurtdışına gideceklere öneriler
09 Ağustos 2019
243 okunma
Yurtdışına gideceklere öneriler
Okuma süresi: 2 dakika

İlk yapılan her şey insanda heyecan, kuşku ve korku yaratır. Gitmeden kafanızda bir sürü tasarı yaparsınız anlık gelişecek sürprizler veya yolunda gitmeyen durumlar için b belki c planı hazırlarsınız. Nerede yemek yiyeceğim, nasıl davranacağım, yanlış bir şey yaparsam başım belaya girer mi? Gibi onlarca sorunuzun olduğunu biliyoruz. İlk kez yurt dışına gidecekler için kılavuz yazımıza göz atarak tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Adım Adım izlemeniz Gereken Yol

 1. Dünyanın neresine giderseniz gidin pasaport çıkarmanız gerekecektir. Pasaport çıkarmadan gideceğiniz sadece 3 ülke bulunur. Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna
 2. Pasaportunuz var ise geçerlilik süresini kontrol edin. Örneğin 3 ay kaldı ise mutlaka onu uzatın. Çünkü çoğu ülke vize verirken en az 6 ay geçerlilik süresini kabul etmektedir.
 3. Kendinize güvenin. Gideceğiniz ülkenin diline hakim olmaya çalışın.

 

 1. Gideceğiniz ülkenin resmi ve özel günlerini kontrol edin.
 2. Uçağa binerken valiz kontrolünden geçmek için uçağa alınmayan materyalleri araştırın. Örneğin: törpü, çakmak ve parfüm kabul edilmez.
 3. Gideceğiniz ülke de kaç gün kalacaksanız ona göre plan yapın. Hiç anlamadan dönüş gününüz gelir ve daha sizin yapmak veya görmek istediğiniz onlarca yer kalabilir.
 4. Döviz büroları ilk öğreneceğiniz yerler olmalı. Paranızı çevirmek için döviz bürolarının yerlerini ve kapanış saatlerini mutlaka not edin.
 5. Kalacağınız yerin adresini mutlaka not edin. Telefonunuzun haritasına kaydedin.
 6. Yurtdışında her şeyden önemli eşya pasaporttur. Pasaportunuzu korumak için ek önlemler alın.
 7. Çantanıza mutlaka kalem ve kağıt ekleyin. Önemli adres ve telefon numaralarını kaydedin.
 8. Gideceğiniz ülkenin kurallarını öğrenin. Örneğin Singapur gibi ağır kuralları olan ülkeler misafirlerinin de bu kurallara uymasını beklemektedir.

 1. Pazarlık yapmadan alışveriş yapmayın. Bizim ülkemize gelen turistlere fiyat farkı nasıl uygulanıyor ise orada da size uygulanacaktır.
 2. Telefonunuza harita uygulaması Eğer telefonunuz yurt dışı hattına kapalı ise offline çalışan uygulamalardan edinin.
 3. Yanınızda sadece o ülkenin parasını değil mutlaka Türk Parası da bulundurun
 4. Yurtdışında priz girişleri çoğu zaman farklıdır. Gideceğiniz ülkede kullanılanı öğrenin ve gitmeden bir tane edinin.