Yasin Suresi, 36. Sure, 22.23. Cüz, 83 Ayet - Şartları Neler

Yasin Suresi, 36. Sure, 22.23. Cüz, 83 Ayet

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Yasin Suresi, 36. Sure, 22.23. Cüz, 83 Ayet
12 Kasım 2021
1.809 okunma
Yasin Suresi, 36. Sure, 22.23. Cüz, 83 Ayet

Yasin suresi, O hikmet dolu Kuran’a yemin ederim ki, Vel Kuran’il hakim cümlesi ile başlar. Ya ve Sin harflerinin birleşimidir. Kuranın başında yer alan Ya-Sin- Ha-Mim gibi harflerin henüz sırrı çözülememiştir. Arapça harflerdir ve önceki surelerin devamı oldukları için bir apostrof görevi gördükleri düşünülür ancak hikmetine henüz erişilememiştir.

Ancak anlamını başka bir yerde arayabiliriz. Rüya tabirlerinde denir ki, görülen rüyanın önce Arapçasına bakılmalıdır. Mesela rüyanızda su görürseniz Arapça karşılığı olan Ma nın ilk harfinin anlamına bakmalısınız. Yani mim…. Bu durumda haydi Ya ve Sin ne demekmiş öğrenelim.

Ya; çok ibadet yapılacağını müjdeler.

Sin; düşmandan korunacağını haber verir.

Yasin okurken ibadet güzel yapılır ve bizi tüm kötülüklerden koruyacağına inanılır. Demek ki lutfü aslında kelimelerin gizeminde yatıyormuş.

Yasin en güçlü suredir, YASİN OKUYAN KURANIN ÜÇTE BİRİNİ OKUMUŞ OLUR.

Yasin dinleyen de okuyan kadar sevap kazanır. Manası hem bu dünyada hem ahirette, hem de aramızdan göçerek ahirete giden bireyler için fazladır.

Peygamberimiz şöyle demiştir; Kuran’ın kalbi Yasin’dir. O muhakkak ki tüm dertlerin şifasıdır.

Buradan anlaşılıyor ki, derdiniz ne olursa olsun Yasin’i anlayarak içtenlikle okursanız sıkıntılarınızdan hızla muzaffer olursunuz. Yaradana sığınarak, sadece ondan Yasin’in hürmetine derdinizi çözmesini isteyerek tüm sorunlardan uzaklaşabilirsiniz.

Yasin Suresinden Sonra Ne Okunur?

Mülk / Tebareke ve Yasin; Başka bir gün yine konuşurken, Peygamberimiz şöyle demiştir.

KURAN’DA ÖYLE BİR SURE VAR Kİ, OTUZ AYETTİR, O TEBAREKE (MÜLK) SURESİDİR. BU SURENİN ŞEFAATİ İLE BİR KİŞİ CEHENNEMDEN ÇIKARILARAK CENNETE GÖNDERİLECEKTİR.

Burada dünyevi sıkıntılar için Yasin suresi okuduktan sonra ahiretteki geleceğiniz için de Mülk suresi okumaya gayret etmemiz gerektiği oldukça açıktır.

Nebe / Amme ve Yasin; Bu sure gibi başka bir sure daha vardır. Amme suresi; Peygamberimiz şöyle demiştir; Nebe ( Amme ) suresini okuyan kişiye Allah Teala Kıyamet Günü cennetin soğuk şarabından içirecektir.

Duhan ve Yasin; Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; Duhan Suresi’ni geceleri okuyan kişiyi 70 bin melek sabaha kadar bekler, kişinin affedilmesi için sabaha kadar tövbe istiğfar ederler.

Buradan oldukça güçlü bir sure olduğunu anlıyoruz. Ancak peygamberimiz bize bir mucize daha yansıtmıştır. Demiştir ki;

BİR KİMSE YASİN VE DUHAN SURELERİNİ HERHANGİ BİR CUMA GECESİNDE BAŞTAN SONA OKUR VE OKUDUĞUNUN KUDSİYETİNE İNANIRSA VE GÜVENİRSE CENABI HAKK O KİŞİNİN GEÇMİŞTEKİ TÜM GÜNAHLARINI BAĞIŞLAR.

Bunlar geçmişten bize kalan ve ahiretimizi ve dünyamızı korumamıza yarayan yardım sözleridir. Hepsi peygamberimizden bize miras kalmıştır. Biz de surelerin kudretiyle her iki dünyada da huzura erebiliriz.

Yasin Suresi Faziletleri

Muyyiddin Arabi ( k.s) şöyle demiştir; bir kişi Yasin suresini okumaya devam ederse, Allah o kişinin ruhunu cennet şarabını içirerek alır.

Okuduğu Yasin kişiyi Kıyamete kadar bekler ve yalnız bırakmaz.

O şaraptan bir yudum içilmesi kişiyi asla susatmaz denilmektedir. Bu durumda kabirde azap görse bile susuzluk çekmeyecektir. Ve ruhu nazikçe alınacaktır; manasını çıkarabiliriz.

Kuran’ın sureleri Rahman’ın askerleri gibidir ve Yasin Suresi onların sultanıdır.

Yasin’i Şerifin Anlamı Nedir?

Yasin Suresi’nde peygamberimize SEN HİÇ ŞÜPHESİZ HAKK TARAFINDAN GÖNDERİLEN PEYGAMBERLERDENSİN. DOSDOĞRU BİR YOL ÜZERİNDESİN. BU KUR’AN YEGANE GALİP, ÇOK ESİRGEYİCİ ALLAH’IN İNDİRDİĞİ BİR KİTAPTIR.  Diye bildirilmektedir.

Bunun devamında; Ataları uyarılmamış olan ve gaflet içine düşün insanları uyarman, korkutman için indirilmiştir denmektedir.

Yasin suresinin anlamı, Türkçe okunuşu, arapça okunuşu görsellerde sırasıyla yer almaktadır.

Görseller Arif Pamuk’un kitabından alınmıştır. Kendisi Giresun’da 1945 yılında doğmuştur ve Kuran’ın şifalarını bitkilerin şifalarını araştırmıştır. Babası Hoca ismiyle anılıdır ve köy köy diyar diyar gezelerdi. 10 yaşından beri faziletler hakkında duyduklarını kanıtlara dayanarak kitabında aktarmıştır.

Yasin Suresi Ne Zaman Okunur?

Yasin Suresi, her zaman okunabilir. Sabah ve akşamları okunmasının daha iyi olacağı söylenmiştir. Ancak dilediğiniz her zaman her derdiniz, sıkıntınız, tasanız, kederiniz için okuyabilirsiniz. Ayrıca teşekkür etmek, şükretmek, affolunmak için de okuyabilirsiniz.

Yasin okuyup gelmiş geçmiş tüm peygamberlere, gelmiş geçmiş tüm atalarınıza hediye edebilirsiniz.

Yüce Allah’ın gönlü boldur. Bir Yasin okuyarak dilediğiniz herkesin ruhuna gönderebilir ve hasıl olan mananın onlara verilmesini isteyebilirsiniz.

Türkçe Yasin Okumak Kabul Olur Mu?

Evet, kabul olur. Türkçe okunuşundan önce Sure’nin Türkçe mealini okursanız, Allah peygamberimize neler bildirmiş daha iyi anlarsınız. Anlayarak okumak daha tesirli olacaktır.

Arapça bilmiyorsanız Türkçe okunuşunu ve mealini okuyabilirsiniz. Kelimelerin hangi dil olduğu önemli değildir. Önemli olan Allah’a yönelmek, onu anlamak, onun için birşeyler yapmaktır. Türkçe, İngilizce, Arapça ya da dünyadaki başka bir dilden Yasin okunabilir. Burada kelimelerin kalbe ne kadar değdiği önemlidir.

Yasin Suresi ile Namaz Nasıl Kılınır?

Yasin Suresi’ni zammı olarak en az üç ayeti olacak şekilde birinci veya ikinci rekatta okuyabilirsiniz. Yasin suresinin tamamını birinci rekatta ya da ikinci rekatta da okuyabilirsiniz.

Ayrıca rekatlara bölerek tüm Yasin’i Şerif’i okuyabilirsiniz.

Rekatlarda ayakta dururken sureleri sırayla okumanız önemlidir. Sırasını namaz sırasında unutursanız namazınız zarar görmez.

Hızlı Yasin suresi

Yasin suresini ilk okuyuşunuzda biraz yavaş ilerlersiniz. Hocalar gibi okumaya çalışırsanız 20 dakika kadar sürecektir.

Normal okuduğunuzda ilk günler 10-15 dakikanızı ayırmanız gerekecektir. Ancak alıştıkça kelimeler birbiri ardına gelecektir ve süre 5 dakikaya inecektir. Yasin suresini ezberden okursanız da 3-5 dakika sürer.

Yasin Suresi Nasıl Ezberlenir?

Yasin suresini ezberlemek için acele etmeyin, her gün bir kez Yasin okumayı alışkanlık haline getirirseniz, siz fark etmeden tüm ayetler sırasıyla bilinç altında yer edinecektir. Bunu yaparken normal okuma hızınızda ilerleyin ancak sesli okuyun. Böylece göz ve kulak koordinasyonu ezberleme hızını arttırır.

15 gün sonunda yarısına kadar öğrenmiş olursunuz. Her gün ezberlediğiniz yere kadar aklınızdan ilerleyin ve göz ucuyla doğruluğunu kontrol edin. Ezberleyemediğiniz yerlerde kitaptan okumaya devam edin. Zamanla hepsini ezberlemiş olursunuz. Bu arada her gün Yasin de okumuş olursunuz ve unutmayın, okuduğunuz Yasin’ler sizi kıyamete kadar takip eder.

Kısa sürede ezberlemek için ise; Yasin’i elinize aldığınızda, buna niyet edin. Ve besmele çekerek başlayın. Her gün birkaç sureyi ezberlemek üzere sesli sesli okuyun. Birkaç kez bakarak sesli tekrar edin, sonra bakmadan tekrar etmeye çalışın. Ayrıca gün içerisinde ezberlediğiniz kısmı ara ara yüksek sesle ezberden okuyun.

Ezber yaparken bölüm bölüm ileryeceksiniz ama sonraki bölümü ezberlemeye başlamadan önce mutlaka ezberlediğiniz yere kadar aklınızdan okuyun. Sonra yeni sureleri kitaptan birkaç kez okuyarak tekrar edin.

Süreci bu şekilde tüm Yasin’i ezberleyene de tekrarlayın.

Bunun için şu duayı okuyabilirsiniz; Hasbiyallahü la ilahe illa hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim.

Anlamı şudur; Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ben o’na güvendim. O büyük arşın Rabbi’dir.

Yasin Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

Hayır, okumamak en iyisidir. Çünkü Yasin okurken Rabbe yakın olursunuz. Onu karşısına temiz çıkmak istersiniz değil mi? Çünkü öyle söylemiştir. Kullarının ona yönelirken temiz olmasını dilemiştir.

Abdest, ben temizlenmeye niyet ettim, temizim demektir. Ancak ezberden okuyacaksanız durum biraz değişir. Besmele çekerek ezberden Yasin’i abdestiniz olmasa da okuyabilirsiniz. Sadece abdestsiz Kuran’a ya da içinde ayeti kelimeler bulunan kitaplara dokunmasanız iyi olur.

Not: Gusül abdestiniz yoksa önce gusül abdesti almanız gerekir.

Yasin başı açık okunur mu?

Yasin başı açık dinlenebilir, okunabilir de. Ancak Kuran’da belirtildiği üzere Allah’a saygıdan dolayı başımızı örtmeye çalışsak daha iyi olacaktır.

Yasin Suresi Nasıl Okunur?

1 – Yasin okumadan önce Allah rızası için abdest almaya niyet ediniz ve abdest alınız.

2- Güzelce örtününüz. Kadınlarda yüz, eller ve ayaklar açıkta kalacak şekilde örtünmek Kuran’da geçer ve Allah’a olan saygıdandır. Evde sizi görebilecek erkek yoksa o zaman bol kıyafetler giymeniz gerekmez.

3- Yasin suresi okumadan önce tevbe istiğfar edilir.

Yasin suresi okumadan önce görsellerde yer alan şu sayfaları okuyunuz. TEVBE-İSTİĞFAR DUASI


4- Sonra Kuran okumaya başlarken okunacak duayı okuyunuz.

5- Yukarıdaki duayı inanarak okuduktan sonra, Yasin suresinden önce okunacak duayı okuyunuz.

6- Besmele çekerek, Yasin suresini okuyunuz.

Yasin Suresi Arapça 1. sayfa.

Arapça Yasin in ilk sayfası...

Arapça Yasin in ilk sayfası…

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 1. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe OkunuşuYasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 1. sayfa

Yasin Suresi Arapça 2. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 2. sayfa. 

Yasin Suresi Arapça 2. sayfa.

 

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 2. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 2. sayfa. 

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 2. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 3. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 3. sayfa. 

Yasin Suresi Arapça 3. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 3. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 3. sayfa. 

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 3. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 4. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 4. sayfa. 

Yasin Suresi Arapça 4. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 4. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 4. sayfa. 

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 4. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 5. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 5. sayfa. 

Yasin Suresi Arapça 5. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 5. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 5. sayfa. 

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 5. sayfa.

 

Yasin Suresi Arapça 6. sayfa.

Yasin Suresi Arapça 6. sayfa. 

Yasin Suresi Arapça 6. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 6. sayfa.

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 6. sayfa. 

Yasin Suresi Türkçesi ve Türkçe Okunuşu 6. sayfa.

7- sure bittikten sonra, sadakallahul azim diyin. Bu Allah ne de güzel söylemiş demektir.

Ve ibadetiniz tamamlanır. Allah’ın tüm dileklerinizi hayırlısı ile yerine getirmesi dileğiyle..

Yasin Suresinin Tamamı Metin Olarak Aşağıdadır. 

“Bismillâhirrahmanirrahim

 1. Yasin,
 2. Vel kur’anil hakim…
 3. İnneke le minel murselin
 4. Ala sıratim mustekim
 5. Tenzilel azizir rahim
 6. Li tunzira kavmem ma unzira abauhum fehum ğafilun
 7. Le kad hakkal kavlu ala ekserihim fehum la yu’minun
 8. İnna cealna fi a’nakihim ağlalen fe hiye ilel ezkani fehum mukmehun
 9. Ve cealna min beyni eydihim seddev ve min halfihim sedden fe ağşeynahum fehum la yubsirun
 10. Ve sevaun aleyhim e enzertehum em lem tunzirhum la yu’minun
 11. İnnema tunziru menittebeaz zikra ve haşiyer rahmane bil ğaybi fe beşşirhu bi mağfirativ ve ecrin kerim
 12. İnna nahnu nuhyil mevta ve nektubu ma kaddemu ve asarahum ve kulle şey’in ahsaynahu fi imamim mubin
 13. Vadrib lehum meselen ashabel karyeti iz caehel murselun
 14. İz erselna ileyhimusneyni fe kezzebuhuma fe azzezna bi salisin fe kalu inna ileykum murselun
 15. Kalu ma entum illa beşerum misluna ve ma enzeler rahmanu min şey’in in entum illa tekzibun
 16. Kalu rabbuna ya’lemu inna ileykum le murselun
 17. Ve ma aleyna illel belağul mubin
 18. Kalu inna tetayyarna bikum leil lem tentehu le nercumennekum ve le yemessennekum minna azabun elim
 19. Kalu tairukum meakum ein zukkirtum bel entum kavmum musrifun
 20. Ve cae min aksal medineti raculun yes’a kale ya kavmittebiul murselin
 21. İttebiu mel la yes’elukum ecrav vehum muhtedun
 22. Ve ma liye la a’budullezı fetaranı ve ileyhi turceun
 23. E ettehızu min dunihi aliheten iy yuridnir rahmanu bi durril la tuğni anni şefaatuhum şey’ev ve la yunkizun
 24. İnni izel le fi dalalim mubin
 25. İnni amentu bi rabbikum fesmeun
 26. Kıyledhulil cenneh kale ya leyte kavmi ya’lemun
 27. Bima ğafera li rabbi ve cealeni minel mukramin
 28. Ve ma enzelna ala kavmihi mim ba’dihi min cundim mines semai ve ma kunna munzilin
 29. İn kanet illa sayhatev vahıdeten fe iza hum hamidun
 30. Ya hasraten alel ibadi ma ye’tihim mir rasulin illa kanu bihi yestehziun
 31. Elem yerav kem ehlekna kablehum minel kuruni ennehum ileyhim la yarciun
 32. Ve in kullul lemma cemi’ul ledeyna muhdarun
 33. Ve ayetul lehumul erdul meytetu ahyeynaha ve ahracna minha habben feminhu ye’kulun
 34. Ve cealna fiha cennatim min nahiliv ve a’nabiv ve feccerna fiha minel uyun
 35. Li ye’kulu min semerihi ve ma amilethu eydihim efela yeşkurun
 36. Subhanellezi halekal ezvace kulleha mimma tumbitul erdu ve min enfusihim ve mimma la ya’lemun
 37. Ve ayetul lehumul leylu neslehu minhun nehara fe iza hum muzlimun
 38. Veş şemsu tecri li mustekarril leha zalike takdirul azizil alim
 39. Vel kamera kaddernahu menazile hatta ade kel urcunil kadim
 40. Leşşemsu yembeği leha en tudrikel kamera velel leylu sabikun nehari ve kullun fi feleki yesbehun
 41. Ve ayetul lehum enna hamelna zurriyyetehum fil fulkil meşhun
 42. Ve halakna lehum mim mislihi ma yarkebun
 43. Ve in neşe’ nuğrikhum fela sariha lehum velahum yunkazun
 44. İlla rahmetem minna ve metaan ila hin
 45. Ve iza kile lehumutteku ma beyne eydikum ve ma halfekum leallekum turhamun
 46. Ve ma te’tihim min ayetim min ayati rabbihim illa kanu anha mu’ridin
 47. Ve iza kile lehum enfiku mimma razekakumullahu kalellezine keferu lillezine amenu enut’imu mel lev yeşaullahu at’amehu in entum illa fi dalalim mubin
 48. Ve yekulune meta hazel va’du in kuntum sadikin
 49. Ma yenzurune illa sayhatev vahıdeten te’huzuhum vehum yehissimun
 50. Fela yesteti’une tevsiyetev ve la ila ehlihim yarciun
 51. Ve nufiha fis suri fe iza hum minel ecdasi ila rabbihim yensilun
 52. Kalu ya veylena mem beasena mim merkadina haza ma veader rahmanu ve sadekal murselun
 53. İn kanet illa sayhatev vahıdeten feiza hum cemi’ul ledeyna muhdarun
 54. Fel yevme la tuzlemu nefsun şey’ev vela tuczevne illa ma kuntum ta’melun
 55. İnne ashabel cennetil yevme fi şuğulin fakihun
 56. Hum ve ezvacuhum fi zilalin alel eraiki muttekiun
 57. Lehum fiha fakihetuv ve lehum ma yeddeun
 58. Selamun kavlem mir rabbir rahim
 59. Vemtazul yevme eyyuhel mucrimun
 60. Elem a’hed ileykum ya beni ademe el la ta’buduş şeytane innehu lekum aduvvum mubin
 61. Ve eni’buduni haza sıratum mustekim
 62. Ve lekad edalle minkum cibillen kesiran efelem tekunu ta’kilun
 63. Hazihi cehennemulleti kuntum tuadun
 64. İslevhel yevme bima kuntum tekfurun
 65. El yevme nahtimu ala efvahihim ve tukellimuna eydihim ve teşhedu erculuhum bimakanu yeksibun
 66. Velev neşau letamesna ala a’yunihim festebekus sırata fe enna yubsirun
 67. Velev neşau le mesahnahum ala mekanetihim femestetau mudiyyev ve la yârciun
 68. Ve men nuammirhu nunekkishu fil halki efela ya’kilun
 69. Ve ma allemnahuş şi’ra ve ma yembeği lehu in huve illa zikruv ve kur’anum mubin
 70. Li yunzira men kane hayyave ve yehikkal kavlu alel kafirin
 71. E ve lem yerav enna halakna lehum mimma amilet eydina en’amen fehum leha malikun
 72. Ve zellelnaha lehum fe minha rakubuhum ve minha ye’kulun
 73. Ve lehum fiha menafiu ve meşarib efela yeşkurun
 74. Vettehazu min dunillahi alihetel leallehum yunsarun
 75. La yesteti’une nasrahum vehum lehum cundum muhdarun
 76. Fela yahzunke kavluhum inna na’lemu ma yusirrune ve ma yu’linun
 77. Evelem yeral insanu enna halaknahu min nutfetin fe iza huve hasimun mubin
 78. Ve darabe lena meselev ve nesiye halkahu kale men yuhyil izame ve hiye ramim
 79. Kul yuhyihellezi enşeeha evvele merrati ve huve bi kulli halkin alim
 80. Ellezi ceale lekum mineş şeceril ahdari naran fe iza entum minhu tukidun
 81. Eveleysellezi halekas semavati vel erda bi kadirin ala en yahluka mislehum bela ve huvel hallakul alim
 82. İnnema emruhu iza erade şey’en en yekule lehu kun fe yekun
 83. Fe subhanellezi bi yedihi melekutu kulli şey’iv ve ileyhi turceu”

Sadakallahul Azim..

 İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/yasin-sonrasi-okunacak-dua/

https://sartlari.com/yasin-sonrasi-dua/