Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir | Akciğer kanseri olduğumu nasıl anlarım? - Şartları Neler

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir | Akciğer kanseri olduğumu nasıl anlarım?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Akciğer kanseri belirtileri ve tedavisi, akciğer kanserinin ilk belirtileri, akciğer kanseri belirtileri ve evreleri, akciğer kanseri ilk evre belirtileri

Anasayfa > Genel > Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir | Akciğer kanseri olduğumu nasıl anlarım?
20 Şubat 2019
979 okunma
Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir | Akciğer kanseri olduğumu nasıl anlarım?

Akciğer kanseri tanısı nasıl konulur? Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanseri; yapı olarak normal bir akciğer dokusuna ait olan hücrelerce kontrol dışı ve ihtiyaç olmadan çoğalması ile akciğer içerisine bir tümör oluşturması ile başlamaktadır. Söz konusu tümör (kitle) ilk olarak bulunduğu ortam içerisinde büyüme gösterir, ilerleyen aşamalarda ise yakın dokulara ya da dolaşım yolu ile uzak iç organlara sıçrayarak hasara yol açmaktadır. Akciğer kanseri bütün kanseri çeşitleri arasında erkeklerde ölüme neden olan birinci, kadınlarda ölüme neden olan ikinci kanser çeşididir. Dünya üzerinde her sene ortalama 1.3 milyon insan akciğer kanserinden dolayı hayatlarını kaybetmektedir. Fakat ölüm oranının çoğalması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte; yeni geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinden yaşam kalitesi ve ortalama yaşam süresi artış göstermiştir.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanseri ilerleyene kadar önemli şikayetler görülmeyebilir. Belirti olmaksızın ilerlemesi, akciğer kanserini tehlikeli yapan en önemli etkendir. Akciğer kanseri olan bazı kişilerde;

 • Öksürük
 • Hırıltılı solunum
 • Nefes almada zorluk çekme
 • Göğüste rahatsızlık

Gibi belirtiler görülebilir. Fakat genel olarak erken aşamada dikkate alınacak belirtiler görülmez. Akciğer kanseri hastaya farklı sebeplerle CT taraması yapılması ya da göğüs filmi çektirilmesi halinde tesadüf bir şekilde teşhis edilebilir. Bazı kimseler sigara kullanımına bağlı mevsimsel öksürük, balgam, nefes darlığı, batıcı göğüs ağrıları, kilo kaybı ve benzeri durumlarda akciğer kanseri olduklarından şüphelenebilirler. Bu gibi durumlarda bir kontrole gitmekte fayda olacaktır.

Akciğer kanseri türleri nelerdir?

Akciğer kanseri iki ana gruba ayrılır. Bunlar;

 • Küçük hücre dışı akciğer kanseri
 • Küçük hücreli akciğer kanseri

Olmakla birlikte iki tür için de farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Akciğer kanseri risk faktörleri nelerdir?

Akciğer kanserini tetiklemekte olan çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sigara, puro ve pipo kullanımı
 • Pasif içicilik
 • Toksik gazlara maruz kalma
 • Asbest
 • Akciğer hastalıkları
 • Hava kirliliği

Şeklinde bazı faktörlerdir.

Akciğer kanseri olduğumu nasıl anlarım?
Akciğer kanserinin en genel belirtisi inatçı öksürüklerdir. Bunun dışında göğüs ağrısı, nefes darlığı, ateş, ses kısıklığı, yüz ve boyunda şişme, omuz ve kol ağrısı, sırt ağrısı, yutma güçlüğü ve kanlı balgam gibi bulgular da akciğer kanseri belirtileridir.
Akciğer kanseri olan bir insan ne kadar yaşar?
Akciğer kanserinde, kişiye özgü tedaviyle hastanın yaşam süresinin uzadığı, özellikle ileri evre akciğer kanserinde yüzde 15-20 olan bir yıllık yaşam süresinin yüzde 60’lara çıktığı belirtildi
Akciğer kanseri nasıl ortaya çıkar?
Akciğer kanserine neden olan sebepler arasında, sigara, asbest, hava kirliliği ve genetik yatkınlık yer almaktadır. Sigara içmek, hem sigara içenlerde hem de sigara dumanına maruz kalan insanlarda akciğer kanserlerinin çoğuna neden olur.
Sırt ağrısı akciğer kanseri belirtisi midir?
Oysa akciğer kanserinin yayılması durumunda sırt ağrısı, omuz ağrısı, kürek kemiği ağrısı, kol, bacak ağrısı ya da beyne sıçramışsa şiddetli baş ağrısı önemli belirtiler olarak kendini gösteriyor. Boyunda ve köprücük kemiğinin üzerindeki bezelerde büyüme ise, özellikle akciğer kanserine işaret ediyor.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/akciger-kanseri-3-evre-ne-kadar-yasar/

https://sartlari.com/akciger-kanseri-olum-belirtileri/

https://sartlari.com/bagirsak-kanseri-yasam-suresi/

https://sartlari.com/kolon-kanseri-olanlarin-yorumlari/

https://sartlari.com/kolon-kanseri-belirtileri-nelerdir/