Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? | Bağırsak kanseri nasıl belli olur? - Şartları Neler

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? | Bağırsak kanseri nasıl belli olur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kolon kanseri belirtileri ne kadar sürer, sağ kolon kanseri belirtileri, bağırsak kanseri öldürürmü, ince bağırsak kanseri belirtileri

Anasayfa > Genel > Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? | Bağırsak kanseri nasıl belli olur?
13 Şubat 2019
1.098 okunma
Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? | Bağırsak kanseri nasıl belli olur?

Kolon kanseri belirtileri için dikkatli olmak ve hastalık için erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Hem dünyada hem ülkemizde en çok görülen kanser türlerinde ilk 3 sırada olan kolon kanseri bir diğer ismiyle bağırsak kanseri olarak da bilinmektedir. Kolon kanseri belirtileri nelerdir? Yazıda konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bağırsak Kanseri Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Kolon kanseri kalın bağırsakta meydana gelmektedir. Kadınlar arasında bu kanser türü ikinci sıradır. Erkeklerde ise en çok görülen 3. kanser çeşididir. Bu nedenle oldukça yaygın ve tehlikeli bir hastalık olduğunu belirtebiliriz.

Kolon kanseri bağırsağın en son bölümünde ortaya çıkar. Kolondaki hücrelerde bozulma meydana gelmeye başladığında kanser gelişir. Hücre sayısının anormal biçimde çoğalması hastalığın ilerlemesine neden olur.

Erken teşhis hayati bir önem taşır! Kanser hücreleri diğer organlara sıçramadan yalnızca kolon içinde kalırsa hastanın iyileşme olasılığı artacaktır.

Kolon Kanserinde Belirtiler Nelerdir?

Erken teşhis için hastalık konusunda bilinçlenmek de oldukça önemlidir. Kolon kanserinin belirtileri şunlardır:

  • Sürekli ishal ve kabız olmak
  • Normal büyüklükteki dışkının daha ince hale gelmesi
  • Dışkıda veya anüste kanama
  • Dışkıda yumurta akına benzeyen bir sıvı
  • Daha ileri evrelerde karında şişlik ve tıkanıklık
  • Bağırsaklarda yeteri kadar boşalma olmama hissi
  • Dışkılamanın ağrılı olması
  • Dışkılamanın kanamalı olması

Belirtilerden dolayı şüphelenildiğinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kanserin yerine göre yani sol ya da sağ bağırsakta olmasına göre belirtiler farklılık gösterebilmektedir.

Kolon Kanserinde Teşhis Nasıl Koyulur?

Kolon kanseri belirtileri nelerdir? hakkında ayrıca genetik faktörler de incelenmektedir. Eğer ailede 50 yaşından önce kolon kanseri vakası bulunuyorsa kanser riski daha yüksek hale gelmektedir. Bu durum dikkate alınması gereken bir gösterge olabilir.

Kolon kanseri teşhisi için dışkıda gizli kan incelemesi, radyolojik tetkikler, laboratuvar tetkikleri ve kesin tanı için endoskopik tetkikler yapılmaktadır. Detaylı incelemelerden kanserin bulunup bulunmadığı, varsa hangi evrede ve aşamada olduğu belirtilmektedir. Tedaviye de buna uygun olarak başlanacaktır. Başka organlara sıçramadan kanser yakalanırsa yaşama ihtimali çok daha yüksektir. Bu nedenle kolon kanseri belirtileri mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Kolon kanseri olduğunu nasıl anlarız?
En sık görülen kolon kanseri belirtileri sürekli ishal ve kabızlık, her zaman normal bir kalınlıkta gelen büyük abdestin incelmesi, anüsten ve büyük abdestten kan gelmesi, büyük abdestte yumurta akı görünümlü salgıdır.
Kolon kanseri nerede ağrı yapar?
Geçmeyen ishal ya da kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer bir salgı olması kolon kanserinin belirtileri arasında bulunur. Kanser daha da ilerlediğinde karın bölgesinde, şişlik ve ağrı gibi şikâyetler gözlenir.
Kolon kanseri kanda belli olur mu?
Kolon kanseri riski olan ancak kolonoskopiden çekindiği için doktora gidemeyenlerin imdadına kan testi yetişiyor. Koldan alınan 10 cc kanla kolon kanserinin genetik şifreleri çözülüyor. Koldan alınan kanla, kolon kanserinde erken teşhis imkanı yakalanıyor.
Bağırsaklarda sorun olduğunu nasıl anlarız?
Bağırsak sendromu belirtileri şunlardır: Haftada 3’ten az veya günde 3’ten fazla dışkılama, püre kıvamında veya sulu dışkılama, dışkı sırasında zorlanma, ani dışkılama hissi, dışkıda mukus bulunması karın ağrısı, bağırsak alışkanlığında değişme, karın şişkinliği

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/kolon-kanseri-3-evre-ne-kadar-yasar/

https://sartlari.com/kolon-kanseri-olanlarin-yorumlari/

https://sartlari.com/bagirsak-kanseri-yasam-suresi/

https://sartlari.com/mide-kanseri-4-evre-ne-kadar-yasar/

https://sartlari.com/akciger-kanseri-belirtileri-nelerdir/