Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi | Bağırsak kanseri öldürücü müdür? - Şartları Neler

Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi | Bağırsak kanseri öldürücü müdür?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

İnce bağırsak kanseri yaşam süresi, bağırsak kanseri öldürürmü, kolon kanseri tedavisi, kolon kanseri belirtileri ne kadar sürer

Anasayfa > Genel > Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi | Bağırsak kanseri öldürücü müdür?
15 Şubat 2019
1.304 okunma
Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi |  Bağırsak kanseri öldürücü müdür?

Bağırsak kanseri nedir? Bağırsak kanseri yaşam süresi nasıldır? Bağırsak kanseri dünya üzerinde en sık görülmekte olan kanser türlerinden olup her yaşta görülme riski vardır. Her yaşta bu kanser türünü görsek de daha çok 50 yaş üzerindeki kişilerde daha sık rastlanır. Sindirim sisteminin en sonundaki bölgede gelişmekte olan bağırsak kanseri hayatı boyunca her 20 kişiden 1’isinde görülüyor. Bağırsak kanserinin bir diğer adı da kolon kanseridir. Kolon kanseri, kolondaki hücrelerde başlamaktadır. Hücre sayısı çoğalmaya başladıkça, peçete halkası şeklinde kolonun etrafına yayılır. Söz konusu kansere erken tanı konulmaması durumunda, kanser lenf bezlerine, yakın organlara ve de kan dolaşımıyla akciğer, karaciğer ve diğer organlara yayılabilir. Erken teşhis kolon kanserinin tedavisinde başarı oranını arttırmaktadır. Erken evrede saptanmış olan kanser evresinde hastalıktan tam olarak kurtulmak mümkündür.

Kolon kanseri risk faktörleri nelerdir?

Gelişmiş ülkelerde görünmekte olan bağırsak kanseri oranı gelişmekte olan ülkelerden 4- 10 kat daha fazladır. Söz konusu kanser çevresel etkenler, yaşam tarzı ve kalıtsak genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Aile içerisinde daha önceden bağırsak kanseri görülmüş kişilerin kanser riski fazladır. Kalıtsal genetik faktörler bu tarz hastalıklarda en önemli risk faktörleridir. Diğer risk faktörleri şu şekildedir;

  • Yaş
  • Bağırsak iltihapları
  • Beslenme
  • Obezite
  • Sigara

Bağırsak kanseri yaşam süresi nasıl olur?

Bağırsak kanseri yaşam süresi, erken teşhis konulması halinde tamamen kurtulmak mümkün olup kişiden kişiye tedaviye bünyenin cevap vermesi ile alakalı olarak değişim göstermektedir.

Bağırsak kanseri belirtileri nelerdir?

  • Bağırsakların tam olarak boşalmama hissi
  • Ağrılı dışkılama
  • Dışkılama güçlüğü

Kolon kanserinin belirtilerinden olup sürekli kabızlık ya da ishal, büyük abdestin normal kalınlığından daha ince gelmesi, büyük abdestten ve anüsten kan gelmesi, büyük abdestte yumurta akı görünümündeki salgı da belirtilerden bazılarıdır. Bağırsak kanserinin ilerlemesi ve bağırsağı tıkaması durumunda karında ağrı ve şişlik meydana gelmektedir. Söz konusu şikayetlerde doktora başvurulması erken teşhis için son derece önem taşımaktadır.

Bağırsak kanseri vücutta nereye sıçrar?
Hastalık en sık karaciğere, akciğer ve karın zarına (periton’a) yayılma eğilimindedir. Kolon kanserinde daha sık karaciğere metastaz yaparken akciğer metastazı rektum kanserinde daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bağırsak kanseri öldürücü müdür?
Kolon yani kalın bağırsak kanseri en sık görülen üçüncü kanserdir ve hem erkek hem de kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada gelmektedir. Ancak erken evrelerinde tanı konulup tedaviye başlandığında tedavisi en olanaklı kanserler arasındadır.
Kolon kanserinin son evresinde neler olur?
Evre kanserin son evresidir. Bu evrede artık kanserli hücre kalın bağırsak ve lenf bezleri dışında yakınında ve uzağında bulunan diğer organlara da yayılmıştır. Bu evrede cerrahi operasyon yapılması hastayı tedavi etmekte işe yaramayacaktır. Kemoterapi ve radyoterapi ile kanserli hücrelerin küçültülmesi amaçlanır.
Bağırsak kanserinde ağrı olur mu?
Geçmeyen ishal ya da kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer bir salgı olması kolon kanserinin belirtileri arasında bulunur. Kanser daha da ilerlediğinde karın bölgesinde, şişlik ve ağrı gibi şikâyetler gözlenir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/kolon-kanseri-belirtileri-nelerdir/

https://sartlari.com/kolon-kanseri-olanlarin-yorumlari/

https://sartlari.com/kolon-kanseri-3-evre-ne-kadar-yasar/

https://sartlari.com/akciger-kanseri-belirtileri-nelerdir/

https://sartlari.com/mide-kanseri-4-evre-ne-kadar-yasar/