Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika İnce bağırsak kanseri yaşam süresi, bağırsak kanseri öldürürmü, kolon kanseri tedavisi, kolon kanseri belirtileri ne kadar sürer

Anasayfa > Genel > Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi
15 Şubat 2019
304 okunma
Bağırsak Kanseri Yaşam Süresi
Okuma süresi: < 1 dakika

Bağırsak kanseri nedir? Bağırsak kanseri yaşam süresi nasıldır? Bağırsak kanseri dünya üzerinde en sık görülmekte olan kanser türlerinden olup her yaşta görülme riski vardır. Her yaşta bu kanser türünü görsek de daha çok 50 yaş üzerindeki kişilerde daha sık rastlanır. Sindirim sisteminin en sonundaki bölgede gelişmekte olan bağırsak kanseri hayatı boyunca her 20 kişiden 1’isinde görülüyor. Bağırsak kanserinin bir diğer adı da kolon kanseridir. Kolon kanseri, kolondaki hücrelerde başlamaktadır. Hücre sayısı çoğalmaya başladıkça, peçete halkası şeklinde kolonun etrafına yayılır. Söz konusu kansere erken tanı konulmaması durumunda, kanser lenf bezlerine, yakın organlara ve de kan dolaşımıyla akciğer, karaciğer ve diğer organlara yayılabilir. Erken teşhis kolon kanserinin tedavisinde başarı oranını arttırmaktadır. Erken evrede saptanmış olan kanser evresinde hastalıktan tam olarak kurtulmak mümkündür.

Kolon kanseri risk faktörleri nelerdir?

Gelişmiş ülkelerde görünmekte olan bağırsak kanseri oranı gelişmekte olan ülkelerden 4- 10 kat daha fazladır. Söz konusu kanser çevresel etkenler, yaşam tarzı ve kalıtsak genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Aile içerisinde daha önceden bağırsak kanseri görülmüş kişilerin kanser riski fazladır. Kalıtsal genetik faktörler bu tarz hastalıklarda en önemli risk faktörleridir. Diğer risk faktörleri şu şekildedir;

  • Yaş
  • Bağırsak iltihapları
  • Beslenme
  • Obezite
  • Sigara

Bağırsak kanseri yaşam süresi nasıl olur?

Bağırsak kanseri yaşam süresi, erken teşhis konulması halinde tamamen kurtulmak mümkün olup kişiden kişiye tedaviye bünyenin cevap vermesi ile alakalı olarak değişim göstermektedir.

Bağırsak kanseri belirtileri nelerdir?

  • Bağırsakların tam olarak boşalmama hissi
  • Ağrılı dışkılama
  • Dışkılama güçlüğü

Kolon kanserinin belirtilerinden olup sürekli kabızlık ya da ishal, büyük abdestin normal kalınlığından daha ince gelmesi, büyük abdestten ve anüsten kan gelmesi, büyük abdestte yumurta akı görünümündeki salgı da belirtilerden bazılarıdır. Bağırsak kanserinin ilerlemesi ve bağırsağı tıkaması durumunda karında ağrı ve şişlik meydana gelmektedir. Söz konusu şikayetlerde doktora başvurulması erken teşhis için son derece önem taşımaktadır.