Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Bebeğin cinsiyetini öğrenme, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur kaçıncı ay, cinsiyet ne zaman belli olur, bebek cinsiyeti, bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşur, bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur, 3 boyutlu ultrasonda cinsiyet ne zaman belli olur, erkek bebeğin cinsiyeti erken mi belli olur

Anasayfa > Genel > Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
28 Haziran 2019
297 okunma
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
Okuma süresi: 2 dakika

Anne ve baba olacakların belki de en çok merak ettiği konulardan biri de bebeğin cinsiyetinin hangi hafta belli olacağıdır. Bir an önce bebeklerinin cinsiyetini öğrenip onun için hazırlık yapmak isterler. Bebeğin cinsiyeti hamileliğin hangi döneminde belli olur?Anne karnında ki bebeğin cinsiyetinin belli olsa süresi ile ilgili tüm cevaplar burada.

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Hafta Belli Olur?

Bebek bekleyen çiftler durumu öğrendiği günden beri bebeklerinin cinsiyetini merak etmeye başlar aslında bebeğin cinsiyeti ilk andan itibaren bellidir ancak kesin olarak söylemek için 13.hafta ideal süre olarak belirlenmektedir.

  1. hafta ile 16. Hafta gebelikte bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için en doğru zamandır. Erkek bebekler cinsiyetini daha erken belli de etmektedir. Kız bebeklerde ise kordonun yapısından dolayı kesin tanıyı koymak daha zordur. Bu nedenle halk arasında ki kız çocukları kendini geç belli eder sözünün doğruluk payı bulunmaktadır.

Hamileliğin ilk 10 haftasında bebeğin cinsiyetini anlamak mümkün değildi. Bazı bebekler kendini gizli tutar ve duruşundan ötürü cinsiyetinin belirlenmesi 20. Haftaya kadar devam etmektedir.

Gebelikte Cinsiyet Nasıl Öğrenilir?


Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesine en yaygın yöntemler:

  • Karın üzerinden yapılan ultrason
  • Vajinal görüntü
  • Amniyo sıvısı

Dir. %100 sonuç amniyo sıvısının incelenmesiyle elde edilir. Diğer yöntemlerin işe yaramadığı ve bebeğin kendini sakladığı gebeliklerde sıvının incelenmesi sonucu cinsiyet öğrenilir.

Ultrason Takibi Önemlidir

Dünya sağlık örgütü hamilelik boyunca 4 ultrason takibini önermektedir. Bunlar:

  • 11-14. Haftalarda ki ikili kombine testi
  • Haftada ki detaylı ultrason
  • Haftada ki gelişi geriliğinin kontrolü
  • Haftada ki genel değerlendirme

Ultrasonlarıdır. Çok sık ultrasonun bebeğin gelişimi için bazı risklere sebep olabilmektedir. Ultrasonda verilen ses dalgaları aşırı olduğunda bebek bundan kötü etkilenebiliyor.

Ultrasonda Cinsiyetin Yanılma Payı Var mı?

Yapılan araştırmalara göre 148 hamile kadına ultrasona bakılmış ve 132’sinde bebeğin cinsiyeti tahmin edilmiş. Ancak daha sonra takibi yapılan hastaların 106’sında bebek cinsiyetinin doğru tahmin edildiği ortaya çıkmıştır. Ultrasonda bebek cinsiyeti %100 doğru değildir. Yanılma oranı %19,5’tir. 14. Haftadan sonra ki ultrason sonuçlarında ise yanılma oranı çok daha düşüktür.