Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? | En erken hangi cinsiyet belli olur? - Şartları Neler

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? | En erken hangi cinsiyet belli olur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bebeğin cinsiyetini öğrenme, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur kaçıncı ay, cinsiyet ne zaman belli olur, bebek cinsiyeti, bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşur, bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur, 3 boyutlu ultrasonda cinsiyet ne zaman belli olur, erkek bebeğin cinsiyeti erken mi belli olur

Anasayfa > Genel > Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? | En erken hangi cinsiyet belli olur?
28 Haziran 2019
1.191 okunma
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? | En erken hangi cinsiyet belli olur?

Anne ve baba olacakların belki de en çok merak ettiği konulardan biri de bebeğin cinsiyetinin hangi hafta belli olacağıdır. Bir an önce bebeklerinin cinsiyetini öğrenip onun için hazırlık yapmak isterler. Bebeğin cinsiyeti hamileliğin hangi döneminde belli olur?Anne karnında ki bebeğin cinsiyetinin belli olsa süresi ile ilgili tüm cevaplar burada.

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Hafta Belli Olur?

Bebek bekleyen çiftler durumu öğrendiği günden beri bebeklerinin cinsiyetini merak etmeye başlar aslında bebeğin cinsiyeti ilk andan itibaren bellidir ancak kesin olarak söylemek için 13.hafta ideal süre olarak belirlenmektedir.

  1. hafta ile 16. Hafta gebelikte bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için en doğru zamandır. Erkek bebekler cinsiyetini daha erken belli de etmektedir. Kız bebeklerde ise kordonun yapısından dolayı kesin tanıyı koymak daha zordur. Bu nedenle halk arasında ki kız çocukları kendini geç belli eder sözünün doğruluk payı bulunmaktadır.

Hamileliğin ilk 10 haftasında bebeğin cinsiyetini anlamak mümkün değildi. Bazı bebekler kendini gizli tutar ve duruşundan ötürü cinsiyetinin belirlenmesi 20. Haftaya kadar devam etmektedir.

Gebelikte Cinsiyet Nasıl Öğrenilir?


Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesine en yaygın yöntemler:

  • Karın üzerinden yapılan ultrason
  • Vajinal görüntü
  • Amniyo sıvısı

Dir. %100 sonuç amniyo sıvısının incelenmesiyle elde edilir. Diğer yöntemlerin işe yaramadığı ve bebeğin kendini sakladığı gebeliklerde sıvının incelenmesi sonucu cinsiyet öğrenilir.

Ultrason Takibi Önemlidir

Dünya sağlık örgütü hamilelik boyunca 4 ultrason takibini önermektedir. Bunlar:

  • 11-14. Haftalarda ki ikili kombine testi
  • Haftada ki detaylı ultrason
  • Haftada ki gelişi geriliğinin kontrolü
  • Haftada ki genel değerlendirme

Ultrasonlarıdır. Çok sık ultrasonun bebeğin gelişimi için bazı risklere sebep olabilmektedir. Ultrasonda verilen ses dalgaları aşırı olduğunda bebek bundan kötü etkilenebiliyor.

Ultrasonda Cinsiyetin Yanılma Payı Var mı?

Yapılan araştırmalara göre 148 hamile kadına ultrasona bakılmış ve 132’sinde bebeğin cinsiyeti tahmin edilmiş. Ancak daha sonra takibi yapılan hastaların 106’sında bebek cinsiyetinin doğru tahmin edildiği ortaya çıkmıştır. Ultrasonda bebek cinsiyeti %100 doğru değildir. Yanılma oranı %19,5’tir. 14. Haftadan sonra ki ultrason sonuçlarında ise yanılma oranı çok daha düşüktür.

Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?
Bebeğin nabzının dakikada 140’tan düşük olması, Anne adayının yüzüne güzellik gelmesi, Karnın aşağıda ve sivri olması, Hamileliğin ilk aylarını rahat geçirme, Ayaklarda üşüme, İdrar renginin sarı ve parlak olması, Anne adayının agresif ve sinirli olması
12 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?
Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin cinsiyeti pek anlaşılmaz. Gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet belirleme yapılabilir. Bebeğinizin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından sonra belli olur. Özellikle de 20. gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyeti kesinleşir.
Evde Bebek Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?
Hamilelik döneminde anne adayının idrarının renginin bebeğin cinsiyetini belirttiği ifade edilir. Bunun için bir kaba konan idrarın içerisine bir çorba kaşığı kadar lavabo açacağını dökülmesi sonrasında idrarın rengi yeşil ise kız, mavi ise, erkek bebeğiniz olacağı söylenir.
Bebeğin Cinsel Organı Kaçıncı Haftada Tamamlanır?
Bebeğin cinsel organları çoğunlukla 7. ve 12. haftalar arasında gelişir. Hamileliğin 7. haftası ile 12. haftası arasında bebeğinizin cinsel organlarının temelleri gelişir. Yaklaşık 9. haftada bir erkek bebeğin cinsel organları erkek olma sürecine başlar.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/bebek-erkek-mi-kiz-mi-nasil-anlasilir/

https://sartlari.com/ayrintili-ultrason-ne-zaman-yapilir/

https://sartlari.com/hamilelikte-sol-kasik-agrisi-cinsiyet/

https://sartlari.com/5-aylik-gebelik-ultrason-goruntuleri/

https://sartlari.com/12-haftalik-gebelik-goruntusu/