Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Bebeklerde hıçkırık ne kadar sürer, bebekler neden hıçkırır, bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

Anasayfa > Genel > Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?
27 Şubat 2019
245 okunma
Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?
Okuma süresi: < 1 dakika

Bebeklerde ortaya çıkan hıçkırık, birçok anneyi endişelendirmektedir. Bunun tam olarak neden kaynaklandığı ise en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Genellikle yenilen yemekten sonra bu tip durumun ortaya çıktığı görülmektedir.

Bebekler Neden Hıçkırır?

Bebeklerde hıçkırık neden olur noktasında karnının doymasını ilk sebep olarak gösterebiliriz. Çünkü yenilen yemek sonrasında doğal olarak mide büyümektedir. Bunun ardından diyaframa bir baskı söz konusu olur. Bu baskı ile beraber bebek hıçkırmaya başlar. Bu durum tam anlamı ile bir reflekstir.

Zaman zaman bebeklerin mide sıcaklıklarında çok ani düşüşler yaşanabilir. Bundan dolayı hıçkırma gibi bir durum ortaya çıkar. Bebeğin büyümeye başlaması ve bunun sonrasında organların büyümesi de hıçkırık nedenidir. Özellikle kalp ve akciğerin büyümesi, hıçkırık sonucunu doğurmaktadır. Aşırı derecede ve aniden heyecanlanın bir bebeğin hıçkırması çok normaldir. En çok karşımıza çıkan neden ise süt emme sırasında bebeğin hava yutmasıdır.

Bebeklerin Hıçkırması Tehlikeli Mi?

Merak edilen hususların başında bebeklerin hıçkırıklarının tehlikeli olup olmadığı gelmektedir. Böyle durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü hıçkırık belli bir süre sonra geçecektir. Bebeğin hıçkırması aslında olumlu bir gelişmedir. Ortaya çıkan bu durum, bebeğin geliştiğinin en büyük göstergesidir. Artık organları büyümeye başlamaktadır. Yani sağlıklı bir şekilde büyümektedir.

Bebeklerin Hıçkırığı Nasıl Geçirilir?

Hıçkırığın nasıl geçireceğine yönelik uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. En bilineni ise emzirme işleminden sonra bebeğin belli bir süre boyunca dik tutulmasıdır. Ayrıca sırtını çok hafif bir şekilde okşamak gerekmektedir. Böylelikle hıçkırma sorununun önüne geçmek mümkün olacaktır.

Su vermek ise en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Hattı yetişkinler içinde uygulanabilir. Çok sık bir şekilde yaşanan hıçkırık bu şekilde önlenebilir. Bir diğer yöntem ise emzirme aralığını yeniden belirlemektir. Bundan dolayı bebeklerin uzun aralıklar yerine sık sık emzirilmeleri gerekmektedir. Yani bebeğin acıkmadan emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Çok fazla acıkan bebek genellikle hava yutar ve bu durum hıçkırığa neden olur. Bebeklerde hıçkırık neden olur kapsamında, bu durumun geçmesi için bebeğe limon verilmesi tavsiye edilmez.