Hıçkırık Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Hıçkırık nasıl geçer yöntemleri, hıçkırık neden olur, hıçkırık nedenleri, uzun süren hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık nefes tutmak, hıçkırık neye işaret

Anasayfa > Genel > Hıçkırık Nasıl Geçer
04 Nisan 2019
322 okunma
Hıçkırık Nasıl Geçer
Okuma süresi: 4 dakika

Hıçkırık, zaman zaman herkesin başına gelebilir. Son derece can sıkıcı bir sorun olup kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.  Kısa süreli ve inatçı hıçkırık olmak üzere çeşitli türleri vardır. Hıçkırığın uzun sürmesi kalp ve beyin gibi organlarda hayati bir hastalığın habercisi de olabilir. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkar. En bilinen nedeni diyafram kasının kasılmasıdır. Peki hıçkırık nasıl geçer, neden olur, ne zaman tehlikedir? Tüm soruların cevabı içerikte.

Hıçkırık Nedir?

Hava akciğere geçerken diyaframın kasılması ile beraber boğazlardan çıkan ve tekrarlanan sestir. Genellikle aşırı yemek ya da sinirsel nedenlerden dolayı diyafram kasılır. Kısa sürede kendiliğinden geçebilir. Ancak inatçı bir hıçkırık ise doktorla görüşmenizde yarar var.

Hıçkırık Türleri Neler?

Geçici hıçkırık ve inatçı hıçkırık hıçkırık türleri arasında yer alır. Geçici hıçkırık için doktora gitmenize gerek yok. Pratik tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Geçici Hıçkırık: Her yaşta kişide gözlemlenen hıçkırıktır. Hayati bir tehlikesi yoktur. Genellikle hızlı yemek yenmesi, çok gülmek gibi durumlar sonrasında ortaya çıkar.

İnatçı Hıçkırık: 1 ay kadar sürebilen hıçkırıklar inatçı hıçkırık olarak tanımlanır. 2 günden daha uzun süren hıçkırık için doktora gitmeniz gerekiyor.

Dirençli Hıçkırık: 30 günden çok daha uzun süren hıçkırıklardır. Hayati bir tehlikesi bulunabileceği için kişilerin kesinlikle uzman bir hekim ile görüşme sağlaması şart. Ancak çok fazla rastlanılan durumlardan biri değil. Guinnes Rekorlar kitabında Lowa’lı bir kişinin 60 yıl hıçkırdığı bildirilmiş.  

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık neden olur; Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında diyafram bulunuyor. Buradaki diyaframın istemsiz bir şekilde kasılması sonucu ses tellerinin olduğu gırtlak bölgesi aniden kapanır ve hıçkırık oluşur. Ancak hıçkırığın oluşmasında biden çok faktör var.

 • Aşırı yemek hıçkırığa neden oluyor. Çünkü mide fazlasıyla dolu olduğunda da diyafram kası kasılıyor.
 • Hızlı yemek, fazla alkol almak, hava yutmak gibi nedenlerden dolayı da hıçkırık meydana gelir.
 • Heyecanlanmak, sevinmek ya da aşırı strese girmek midenin şişip gerilmesine, diyaframın kasılmasına ve dolayısıyla hıçkırık oluşmasına neden olur.
 • Gülerken içimize ani olarak hava çekiyoruz. Hızlı bir şekilde gırtlak kapağa doğru ilerliyor ve diyaframla ilgili sinirleri uyarıyor.
 • Çok gülmek, kahkaha atmak sonucunda oluşan hıçkırık geçicidir.
 • Anne karnında olan bebek diyaframa baskı uygular. Bu nedenle gebelik döneminde kadınlar hıçkırık olabilir.

Sinir sistemi hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, beyin absesi, parkinson, menenjit ülser, bronşit geçmeyen hıçkırık nedenleri arasında yer alıyor. Bu nedenle dirençli hıçkırıklar için uzman bir doktor ile görüşme sağlamanız şart.

Hıçkırık Tehlikeli Mi?

Genellikle çok ciddi bir sağlık sorunu olarak algılanmıyor. Fakat beyin ya da kalp gibi hayati organlarla ilgili sorunların habercisi olabilir. Dirençli hıçkırıklar tehlikedir. Uzun sürmeyen, 48 saat içerisinde geçen hıçkırıklar ise tehlikeli değildir. Yemek, gülmek, ani nefes almak, hava yutmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığın sona ermesi için karbondioksit miktarının artması gerekiyor. Hıçkırık nasıl geçer diyenler kese kağıda soluyarak karbondioksit miktarını arttırabilir. Bunun dışında deneyebileceğiniz yöntemler;

 • Özellikle aç karnınıza birkaç adet karanfil çiğneyerek hıçkırığı yok edebilirsiniz.
 • Geğirmek hıçkırığı önlemek için denenebilecek yöntemlerden biri.
 • Birtakım gazlı içecekler tüketilmesi durumunda geğirme işlemini uygulayabilirsiniz.
 • Diyaframın kasılmasını engelleyebilmek adına kendinizi rahatlatmanız oldukça önemli.
 • Yüz üstü olarak yatağa uzanın ve kollarınızı serbest bırakarak yana uzatın.
 • Derin nefes almayı deneyin. Ayrıca papatya çayı, sirke ve şekerde hıçkırığa iyi geliyor.

İnatçı hıçkırık nasıl geçer; Su ve papatya çayını karıştırdıktan sonra 10 dakika bekletin. Ardından ılık bir şekilde tüketin. Bunun yanı sıra şekerde hıçkırığa son derece iyi gelen gıdalar arasında. Şekeri ise bir çay kaşığı kadar tüketin. Ancak yutmadan önce 5-6 saniye kadar ağzınızın içerisinde tutun. Eğer bu yöntemde işe yaramadı ise yarım çay kaşığı kadar sirkeyi bir bardak su ile için. Uzun süren hıçkırıklar başka hastalıkların belirtisi olabileceği için doktora gitmenizde yarar var.

Dikkat! Toplumda yanlış bilinen “nefes tutmak” farklı hastalıklara yol açabileceği için hıçkırık için denenmemesi gereken uygulamalar arasında yer alıyor.

Hıçkırığa İyi Gelen Denenmiş Çözüm Önerileri Neler?

Eğer sizde sinir bozucu olan hıçkırık krizine yakalandıysanız hıçkırık nasıl geçer madde madde vereceğimiz bu yöntemleri mutlaka deneyin! İşte uzmanlar tarafından da kanıtlanmış birtakım çözüm önerileri;

 • 1971 senesinde Dr. Engelman hıçkırığa çok iyi gelen bir yöntem keşfetti. Bu yöntem son derece basit bir şekilde uygulanabilir.
 • 6 saattir geçmeyen inatçı hıçkırığa tutulan 20 hastaya bir kaşık kadar toz şeker yemelerini söyledi.
 • Hastalar toz şekeri yedikten sonra hıçkırıkları aniden yok oldu!
 • Bu durum ise uzmanlar tarafından şöyle açıklanır; şeker özellikle diyafram kasılmalarına yol açan sinir dürtülerine doğrudan müdahale eder. Bu sayede de hıçkırık sona erer.
 • Deneyebileceğiniz bir başka yöntem; kulaklarınızı parmaklarınız ile oldukça nazik bir şekilde tıkayın. İşitme sistemine ulaşan sinirler hıçkırığın geçmesini kolaylaştırıyor.
 • Bunun dışında hıçkırık olan kişiler içeriğinde yüksek magnezyum bulunan besinleri tüketmeli. Magnezyum sinirlerin sakinleşmesini, yatışmasını sağlar ve hıçkırığın geçmesini destekler.

Vücut yeterince oksijen alamadığında genellikle hıçkırığı unutup daha önemli sorunlara odaklanır. Bu nedenle kişiler bir poşet ya da kese kağıdının içine nefes alıp verdiğinde vücut yeteri kadar oksijen alamaz ve hıçkırık yok olur. Hıçkırığın kese kağıdına solunması ile yok olmasının bir başka nedeni ise karbondioksitle ilgilidir.

Uzun Süren Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık genellikle 1-2 saat içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak 24 saat sürdüğünde dayanılamayacak bir hal alabilir.  Uzun süren hıçkırık nasıl geçer diyorsanız;

 • Boğaz ağrısını ortadan kaldırmak için uygulanan gargara yöntemi hıçkırık tedavisinde de işe yarar.
 • Ancak gargara yaparken sıvının boğazınıza kaçmamasına özen gösterin.
 • Nane son derece rahatlatıcı maddeler içeriyor. Hıçkırık gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de uygulanabilir. Bunun için nane çayı tüketebilir ya da direkt olarak naneyi çiğneyebilirsiniz.
 • Oturma pozisyonu alıp dizleri göğse kadar çekin. 5-6 dakika kadar bu pozisyonda kalın. Göğse uygulanan baskı ile uzun süren hıçkırıklardan da kurtulmanız mümkün olacak.
 • Hıçkırık psikolojik bir nedenden kaynaklanıyor ise uzman eşliğinde hipnoz terapisi denenebilir.
 • Boyna masaj uygulamak, karotis damarının rahatlamasını sağlar. Hıçkırıktan kurtulmak adına profesyonel birine masaj yaptırabilirsiniz.
 • Ilık duş rahatlamanızı ve gevşemenizi destekler. Hıçkırıkla mücadele ederken sinirleriniz de bozulabilir. Hem sinirlerinize hem hıçkırığınıza iyi gelebilecek bir yöntem.

Hıçkırığınız 2-3 günden ya da 1 aydan daha fazla sürüyorsa ciddi bir sağlık sorununun semptomu olabilir. Hıçkırık tutması neye işarettir; kanser, kalp, beyin hastalıklarının habercisi olabilir. Ancak bütün uzun süren hıçkırıklar için kesin bir hastalık belirtisi diyemeyiz. Bu sebeple en uygun yol doktora giderek nedenini saptamak olacak. Erken tanı tüm hastalıkların tedavisinde her zaman için büyük önem taşır.