Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme - Şartları Neler

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bornova belediyesi emlak rayiç bedelleri, bornova belediyesi emlak vergisi rayiç bedelleri, bornova belediyesi emlak veri sorgulama

Anasayfa > Genel > Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme
12 Şubat 2019
1.933 okunma
Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

Emlak vergisi sorgulama Bornova Belediyesi internet sitesinden kolayca yapılabilmektedir. Emlak vergileri ikamet edilen yerin bağlı bulunduğu ilçe belediyelerine ödenir. Bundan dolayı İzmir’in Bornova ilçesinde yaşayan kişiler emlak vergilerini Bornova Belediyesi aracılığıyla sorgulamalı ve ödemelidir. Bornova Belediyesi emlak vergisi borç sorgulama ve ödeme işlemlerinin de hızlı bir şekilde halledilebilmesinin yolları vardır.

Emlak Vergisi Nedir?

Vergiler, devletlerin kamu hizmetine harcamak üzere topladıkları paralardır. Emlak vergisi de bunlardan bir tanesidir. Emlak vergisi, bir kişinin tapu kayıtlarında kendi üzerine kayıtlı olan mülkler için devletin aldığı bir vergidir. Emlak vergileri de belediyelerin topladığı bir vergi türüdür. Bu verginin ödenmesi zorunludur. Ödenmediği taktirde faiz işleyecektir.

Emlak vergileri yılda iki kez ödenir. Bu ödemeler genel olarak ilk olarak Mayıs, ikinci taksit olarak da Kasım’da yapılır. Emlak vergilerinin oranları her sene değişir. Bu vergi ücretleri belirlenirken de emlak türünün ne olduğu göz önüne alınır.

Bornova Belediyesi Borç Sorgulama

Emlak vergileri bağlı olunan ilçe belediyesine yapıldığı için vergi borcu sorgulama işlemleri de bu belediyeler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bornova Belediyesi’nde mülke sahip olan bir kişinin de emlak vergisi borcunu sorgulaması için yapması gereken belediyenin internet sayfasına girmesidir.

Bornova Belediyesi’nin internet sayfasına girildikten sonra, siteye üyelik işlemi yapılmalıdır. Daha sonrasında internet sitesinin ana sayfasında bulunan sorgulama işlemlerinden vergi borcu sorgulama seçilerek borcun ne kadar olduğu öğrenilebilir.

Emlak Vergisini Nasıl Ödeyebilirim?

Ödenmesi gereken emlak vergisinin ne kadar olduğunu Bornova Belediyesi’nin internet sitesinden öğrendikten sonra ödeme işlemeleri de yine bu web sayfasından gerçekleştirilebilir. Bu ödemeler belediyelere gidilerek yapılmasının yanı sıra internet üzerinden de gerçekleştirilebilir. Ancak tek yol belediyenin sayfası değildir. Emlak vergisinin ödenebileceği diğer alternatif yollar şunlardır:

  • Belediyeye ait banka hesabına eft ya da havale yapma,
  • E devlet üzerinden ödemeleri gerçekleştirme.

Havale ya da eft yapacak kişiler emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak ödemeleri yapmalıdır. Bornova Belediyesi emlak vergisi borç sorgulama ve ödeme işlemleri belediyenin internet sitesinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?
Vatandaşlar anlaşmalı bankaların kredi kartlarını da kullanarak www.bornova.bel.tr adresinden vergilerini ödeyebiliyor
Emlak vergisi borcu nasıl ödenir?
Emlak vergilerinin ilgili belediyeye bizzat gidilerek ödeniyor. Emlak Vergileri Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor. Bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu da yapılabiliyor.
Çevre ve temizlik vergisi nereye ödenir?
Çevre temizlik vergisi, meskenler için su faturalarına yansıtılırken, işyeri ve diğer bağımsız bölümler için belediyeye gidilerek ödenmesi gerekiyor. Belediyeye online bir şekilde de ödeme yapılabiliyor.
Çevre ve temizlik vergisi ne kadar?
Konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı baz alınarak metreküp başına büyükşehirlerde 15 kuruş, diğer yerlerde 12 kuruş olarak hesaplanır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-sorgulama/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/uskudar-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/etimesgut-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/esenyurt-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/