Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 1 dakika Bornova belediyesi emlak rayiç bedelleri, bornova belediyesi emlak vergisi sorgula, emlak vergisi

Anasayfa > Genel > Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama
12 Şubat 2019
366 okunma
Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama
Okuma süresi: 1 dakika

Emlak vergisi sorgulayabilmek için Bornova Belediyesi internet sitesine gidilmelidir. Emlak vergileri mülkün bağlı bulunduğu belediyeye ödenir. Bundan dolayı şayet emlak vergisinin ödenmesi gereken mülk Bornova’da ise sorgulama işlemlerini de Bornova Belediyesi aracılığıyla yapılmalıdır. Bornova Belediyesi emlak vergisi sorgulama da internet sitesi üzerinden kolayca yapılabilir.

Emlak Vergisi Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri

Emlak vergilerinin ne kadar olduğu yer yıl değişiyor. Bundan dolayı her sene borç sorgulama yapılması gerekiyor. Belediyelerin topladıkları bu emlak vergileri yılda iki kez ödenir. Bu vergilerin ödenmesi zorunludur. Ödenmediği durumlarda ceza uygulamasına maruz kalınır.

Bornova ilçesinde mülkü bulunan bir kişinin emlak vergisini sorgulayabilmesi için belediyenin internet sayfasına girmesi gerekir. Bu sayfada işlemler yapılabilmesi için de ilk olarak üyelik yapılmalıdır. Üyeliğin ardından Bornova Belediye’sinin ana sayfasında bulunan borç sorgulamaları seçilerek ödenmesi gereken emlak vergisinin ne kadar olduğu öğrenilebilir ve ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

Emlak Vergisi Ödemenin Alternatif Yolları

Emlak vergileri sorgulama ve ödeme işlemleri belediyelerin internet sayfaları üzerinden yapılabiliyor. Bunun dışında belediyeye ait olan hesaba vergi tutarını eft ve havale etme suretiyle de işlemler gerçekleştirilebilir. Bankaların dışında da ödemenin yapılabilmesi mümkündür.

Vatandaşların birçok işini kolaylaştıran e devlet üzerinden de emlak vergisi ödemeleri yapılabilir. Bunun için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmak gerekir. Bu giriş de e devlet şifresi, banka hesabı, mobil imza gibi yollar ile gerçekleştirilebilir. Sisteme girildikten sonra da vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemi yapılabilir.

Emlak Vergileri Ne Zaman Ödenir

Emlak vergileri yılda iki kez ödenen zorunlu vergilerdir. Bu verginin ilk ödemesi Mart ve Mayıs ayları arasında gerçekleştirilir. İkinci ödemeler ise Kasım ayı içerisinde yapılır. Her iki ödeme de aynı şekilde yapılabilir. Bu ödemelerin gecikmeleri halinde de ceza yaptırımları uygulanır. Bu cezaları ödememek için de ödeme dönemlerinin takip edilmeli ve zaman geçirmeden ödeme yapılmalıdır.

Bornova Belediyesi emlak vergisi sorgulama belediye internet sitesinden yapılmalı ve borcun ne kadar olduğu öğrenilmesinin ardından ödeme yollarından birisi seçilerek ödeme işlemleri gerçekleştirilmelidir.