Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir? - Şartları Neler

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bornova belediyesi emlak rayiç bedelleri, bornova belediyesi emlak vergisi sorgula, emlak vergisi

Anasayfa > Genel > Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?
12 Şubat 2019
1.492 okunma
Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisi sorgulayabilmek için Bornova Belediyesi internet sitesine gidilmelidir. Emlak vergileri mülkün bağlı bulunduğu belediyeye ödenir. Bundan dolayı şayet emlak vergisinin ödenmesi gereken mülk Bornova’da ise sorgulama işlemlerini de Bornova Belediyesi aracılığıyla yapılmalıdır. Bornova Belediyesi emlak vergisi sorgulama da internet sitesi üzerinden kolayca yapılabilir.

Emlak Vergisi Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri

Emlak vergilerinin ne kadar olduğu yer yıl değişiyor. Bundan dolayı her sene borç sorgulama yapılması gerekiyor. Belediyelerin topladıkları bu emlak vergileri yılda iki kez ödenir. Bu vergilerin ödenmesi zorunludur. Ödenmediği durumlarda ceza uygulamasına maruz kalınır.

Bornova ilçesinde mülkü bulunan bir kişinin emlak vergisini sorgulayabilmesi için belediyenin internet sayfasına girmesi gerekir. Bu sayfada işlemler yapılabilmesi için de ilk olarak üyelik yapılmalıdır. Üyeliğin ardından Bornova Belediye’sinin ana sayfasında bulunan borç sorgulamaları seçilerek ödenmesi gereken emlak vergisinin ne kadar olduğu öğrenilebilir ve ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

Emlak Vergisi Ödemenin Alternatif Yolları

Emlak vergileri sorgulama ve ödeme işlemleri belediyelerin internet sayfaları üzerinden yapılabiliyor. Bunun dışında belediyeye ait olan hesaba vergi tutarını eft ve havale etme suretiyle de işlemler gerçekleştirilebilir. Bankaların dışında da ödemenin yapılabilmesi mümkündür.

Vatandaşların birçok işini kolaylaştıran e devlet üzerinden de emlak vergisi ödemeleri yapılabilir. Bunun için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmak gerekir. Bu giriş de e devlet şifresi, banka hesabı, mobil imza gibi yollar ile gerçekleştirilebilir. Sisteme girildikten sonra da vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemi yapılabilir.

Emlak Vergileri Ne Zaman Ödenir

Emlak vergileri yılda iki kez ödenen zorunlu vergilerdir. Bu verginin ilk ödemesi Mart ve Mayıs ayları arasında gerçekleştirilir. İkinci ödemeler ise Kasım ayı içerisinde yapılır. Her iki ödeme de aynı şekilde yapılabilir. Bu ödemelerin gecikmeleri halinde de ceza yaptırımları uygulanır. Bu cezaları ödememek için de ödeme dönemlerinin takip edilmeli ve zaman geçirmeden ödeme yapılmalıdır.

Bornova Belediyesi emlak vergisi sorgulama belediye internet sitesinden yapılmalı ve borcun ne kadar olduğu öğrenilmesinin ardından ödeme yollarından birisi seçilerek ödeme işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?
Vatandaşlar anlaşmalı bankaların kredi kartlarını da kullanarak www.bornova.bel.tr adresinden vergilerini ödeyebiliyor.
Emlak vergisi borcu nasıl ödenir?
Emlak vergilerinin ilgili belediyeye bizzat gidilerek ödeniyor. Emlak Vergileri Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor. Bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu da yapılabiliyor.
Çevre ve temizlik vergisi ne kadar?
1 Ocak 2022-2023 tarihinden itibaren konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 50 kuruş, diğer belediyelerde 38 kuruş olarak hesaplanacaktır
Çevre ve temizlik vergisi nereye ödenir?
Çevre temizlik vergisi, meskenler için su faturalarına yansıtılırken, işyeri ve diğer bağımsız bölümler için belediyeye gidilerek ödenmesi gerekiyor. Belediyeye online bir şekilde de ödeme yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-borc-sorgulama-ve-odeme/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/uskudar-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/etimesgut-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/esenyurt-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/