Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Etimesgut belediye borç sorgulama - Şartları Neler

Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Etimesgut belediye borç sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Etimesgut Belediyesi emlak vergisi telefon numarası, Etimesgut Belediyesi emlak vergisi beyannamesi, Etimesgut Belediyesi emlak vergisi sorgulama.

Anasayfa > Genel > Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Etimesgut belediye borç sorgulama
09 Şubat 2019
2.942 okunma
Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Etimesgut belediye borç sorgulama

Emlak vergisi ödeme Etimesgut Belediyesi internet sitesi üzerinden yapılabilir. Emlak vergileri belediyelere ödenen bir vergidir. Belediyeler de topladıkları bu vergileri ilçenin ihtiyaçlarına harcamalıdır. Bu vergileri ödemenin de çeşitli yolları vardır. Emlak vergileri internet aracılığıyla kolay bir şekilde ödenebilir. İnternetin sağladığı bu olanak Etimesgut Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemlerinin zaman harcanmadan yapılmasını sağlıyor.

Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama

Emlak vergisinin ödenebilmesi için ne kadar borcun olduğunun bilinmesi gerekir. Bunu öğrenmenin de pratik bir yolu vardır. Borç sorgulaması yapabilmek için Etimesgut Belediyesinin internet sitesine girilmelidir. İnternet sitesinin üzerinde borç öde sorgula ikonu yer alır. Bu ikona tıklandığı zaman çıkan ekranda bulunan borç bilgileri tıklanmalıdır. Buradan ödenmesi gereken borcun ne kadar olduğu öğrenilebilir.

Etimesgut Belediyesi üzerinden borç sorgulamasının yapılabilmesi için internet sitesine üye olmak gerekir. Bu üyelik de yine internet sitesinde bulunan yeni üyelik yazısı seçilerek yapılabilir.

Vergi Borçları Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergileri yılda iki kez ödenir. Vatandaşların daha rahat bir şekilde emlak verilerini ödeyebilmeleri için bu ödemeler ikiye bölünmüştür. İlk ödeme genellikle Mart başı ve Mayıs sonuna kadar yapılır. İkinci ödemeler ise Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilir. Emlak vergilerinin ödenmesi zorunludur. Bundan dolayı da bu ödeme tarihleri düzenli olarak takip edilmeli ve geciktirilmeden ödemeler yapılmalıdır.

Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme Yolları

Etimesgut’ta bulunan mülkün emlak vergisinin ödenebilmesi için Etimesgut Belediyesi’nin e-belediye uygulaması kullanılabilir. Bu uygulama üzerinden ödeme yapılabilmesi için de sisteme üye olmak gerekir. Üyeliği bulunmayan kişiler belediyenin internet sitesinde yer alan yeni üyelik seçeneğini seçmelidir. Buradaki adımlar takip edilerek üyelik işlemi gerçekleştirebilir.

E-Belediye uygulamasında ödeme işlemleri ile ilgili iki seçenek vardır. Bunlardan bir tanesi Sicil Kodu İle Online Tahsilat diğer ise T.C. Kimlik No İle Tahsilattır. Ödeme yapacak kişiler dilediklerini seçerek ödemelerini gerçekleştirebilir. Etimesgut Belediyesi emlak vergisi ödemenin bir başka yolu ise bankalar aracılığıyla eft ve havale yapmaktır. Bunun içinde belediyeye ait olan hesap numarası ya da iban bilinmelidir.

ETİMESGUT BELEDİYESİNE OLAN BORÇLARINIZI SORGULAMAK VE ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Etimesgut Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme İşlemleri

Emlak vergisinin her sene düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Taşınmazların bağlı olduğu ilçe belediyesine ödenir. Belediyenin internet sayfasına erişim sağlayanlar anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeme işlemlerinde bulunabilir.

Etimesgut ilçe sınırlarında olan vatandaşlar, merak ettikleri her şeye kolaylıkla ulaşabilir.  Emlak vergi sayfası üzerinden siteye erişim sağladıktan sonra ödeme işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirme hakkınız olacak. Tahsilat vezneleri, Halkbank şubeleri üzerinden oldukça kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

0312 246 11 95 telefon numarası üzerinden de ödeme işlemlerini gerçekleştirme hakkınız olacak. Detaylı bilgi edinme fırsatına sahipsiniz.

Emlak Vergisi Taksit Yapan Bankalar

Garanti bankası Bonus, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi için 3 taksit yapıyor. Bunun yanı sıra Yapı Kredi World üzeirnden de 3 taksit yapılmakta. Emlak ve Çevre Temizlik vergisi ödemeleri adına taksit olanaklarından yararlanmanız mümkündür.

Akbnak Axess’e özel olarak 30 Kasım tarihine kadar 100 TL ve üzeri olmak koşuluyla 3 taksit yapıyor. Müşteriler TEB üzerinden de 3 taksit imkanını değerlendirme hakkına sahip. Bunun yanı sıra Vakıfbank ve Halkbank’ta Emlak, Çevre ve Temizlik vergisi ödemelerine taksitlendirme yapmakta.

Emlak Vergisi Gecikme Cezası Hakkında

Her yıl düzenli olmak koşulu ile Emlak Vergisi gecikme cezası 2 taksit olarak yapılmakta. Taşınmazların kayıtlı bulunduğu belediyeler üzerinden ödeme işlemleri 31 martta sona erdi. Ancak Kasım ayının sonuna kadar tekrar yapılabilecek.

Taşınmazların bağlı olduğu belediyelere giderek yapabileceğiniz gibi e-belediye sistemi üzerinden de oldukça kolay bir şekilde ödeme işlemlerinde bulunmanız mümkün olacak. Fakat şunu unutmamanız şart; eğer ödemeler 1 gün bile gecikirse Mülk sahipleri emlak vergisi için ceza ödemek zorunda kalır. Belirtilen tarihler arasında ödeme yapmayan kişilere aylık olarak gecikme zammı uygulanır.

Emlak Vergisi Hesaplama İşlemleri

Mesken, iş yerleri için farklı oranlarda vergiler yıl içinde asgari rayiç bedelleri üzerinden hesaplanıyor. Bunun için en önemli kriterlerden biri de gayrimenkullerin bağlı oldukları belediyeler. Belediyeler eğer büyük şehirde ise ödemeniz gereken tutar 2 katına çıkabilir. Misal; normal belediyelerde evlerin vergisi binde 2, ancak büyükşehir belediyelerinde binde 4 olarak hesaplanır.

Emlak vergisi için başvurular taşınmazların bağlı oldukları belediyelere giderek yapılıyor. Belediyeler tarafından verilen başvuru formunun da eksiksiz olarak doldurulması şart. Bunun için gerekli olan belgeler;

  • Tapu Fotokopisi
  • Taşınmazlar için yapı kullanma fotokopileri
  • Binaların bağlı bulundukları mahalle, sokak ya da sokak numarası
  • Beyanda bulunan kişilerin ikametgah ya da iş yeri adresleri
  • Başvuru yapan kişilerin kimlik fotokopileri

Emlak Vergisi Muafiyet Kanunu

1319 sayılı kanuna göre emlak vergisi ödemekle yükümlü olmayan kişiler; tek bir gayrimenkule sahip olanlar ya da herhangi bir gelire sahip olmayanlar, 200 metrekareyi geçmeyen gayrimenkule sahip olanlar emlak vergisi ödemek zorunda değil. Ancak kişilerin sayılan tüm şartlara uyum sağlaması gerekiyor.  Bunun yanı sıra ev hanımları başta olmak üzere şehitlerin yetimleri, şehitlerin eşleri, engelli olanlar, emekliler ve gaziler emlak vergisi ödemek zorunda değildir.

Emlak vergisinden muaf olanların belediyelere giderek müracaat etmesi şart. Dilekçe vererek müracaat işlemlerinizi başlatmanız mümkün olacak. Emlak vergisi muafiyetinden habersiz bir şekilde ödenen vergileri de geri almanız mümkündür.

Emlak Vergisi Muafiyetinden Habersiz Olanlar Geçmişe Dönük İade Alabilir Mi?

Emlak vergisinden muaf olan kişilerin ödedikleri vergi bedellerini alması için belediyeye başvuru yapması gerekiyor. Muafiyet şartlarını taşıyan kişiler, ödedikleri vergilerin iadesi adına belediyeye başvuru yaptıktan sonra şimdiye kadar ödedikleri bedeli geri alabilir. Belediyelerin emlak vergisi için görevlendirdikleri birimler 60 gün içinde yanıt vermezse Belediyeye Başkanına durumun düzeltilmesi adına dilekçe göndermeniz şart. Eğer Belediye Başkanlığından gelen yanıt olumsuz ise 30 gün içerisinde vergi mahkemesine dava açabilirsiniz.

Emlak vergisi borcu nasıl ödenir?
Emlak vergilerinin ilgili belediyeye bizzat gidilerek ödeniyor. Emlak Vergileri Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor. Bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu da yapılabiliyor.
Keçiören Belediyesi emlak vergisi nereye ödenir?
Belediye Merkez binamız ve Bağlum ek hizmet binamız veznelerinden nakit Yada kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.
Etimesgut Belediyesi kaça kadar açık?
Etimesgut Belediyesi hafta içi mesai saatleri nasıldır? Etimesgut Belediyesi hafta içi mesai saatleri pazartesi günü için 08:30-12:00 / 13:00-17:00 – Cuma günü için 08:30-12:00 / 13:00-17:00 olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-sorgulama/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-borc-sorgulama-ve-odeme/

https://sartlari.com/uskudar-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/