Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir? - Şartları Neler

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bornova belediyesi emlak rayiç bedelleri, bornova belediyesi emlak vergisi rayiç bedelleri, emlak vergisi sorgulama

Anasayfa > Genel > Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?
12 Şubat 2019
1.343 okunma
Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme | Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisi Bornova Belediyesi ödeme işlemleri için belediyenin internet sayfası ziyaret edilmelidir. Her sene ödenmesi gereken emlak vergisi belediyelerin aldığı vergilerdir. Bundan dolayı da emlak vergisinin ne kadar olduğu sorgulaması ve ödeme işlemleri belediyeler aracılığıyla yapılmalıdır. Bornova’da mülkü bulunan kişilerin de Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Neden Emlak Vergisi Ödenir?

Devlet kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi adına yapacağı harcamalar için vatandaşlardan vergi toplar. Bu vergiler çeşitli şekillerde alınabilir. Ödenmesi gereken bir vergi türü de emlak vergisidir. Bu vergiler belediyelere ödenir. Belediyelerde aldıkları vergileri ilçenin kamu giderlerine kullanır.

Emlak vergisi Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki kere ödenir. Verginin miktarının ne kadar olacağı da her yıl değişkenlik gösterir. Bundan dolayı vergilerin sorgulamalarının yapılması ve borcun ne kadar olduğuna göre ödemelerin yapılması gerekir.

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama

Emlak vergilerini alan kurum ilçe belediyeleri olduğundan dolayı bu vergi ile ilgili işlemler de belediyeler üzerinden yapılmalıdır. Bornova’da emlak sahibi olan kişilerin ne kadar vergi ödemeleri gerektiğine dair sorgulama da Bornova Belediyesi’nin internet sitesinde geçekleştirilebilir.

Bornova Belediyesi’nin internet sitesine üye olunmasının ardından birçok faklı işlem yapılabiliyor. Bunlardan bir tanesi de emlak vergisi sorgulamalarıdır. Belediyenin internet sitesinin ana sayfasında sorgulamalar bulunuyor. Buradan emlak vergisi sorgulaması kolayca yapılabiliyor.

Emlak Vergisi Ödeme Yolları

Emlak vergilerinin ödeme işlemleri de belediyenin internet sayfasından yapılabilir. Bornova Belediyesinin internet sitesinde ödeme işlemleri menüsü bulunuyor. Bu menüye girdikten sonra gerekli bilgilerin doldurulması ile ödemeler gerçekleştirilebiliyor. Bir diğer ödeme şekli ise belediye adına açılmış olan banka hesaplarına para transferinin yapılmasıdır. Bu banka hesaplarının numaralarını öğrenebilmek için de yine Bornova Belediyesi’nin internet sayfasına gidilmeli ve ana sayfada bulunan havale ve eft hesap numaraları ikonu tıklanmalıdır.

Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemi için başvurulabilecek bir başka adres ise e devlettir. E devlete şifre, mobil imza, internet bankacılığı gibi bilgiler ile giriş yapılmasının ardından emlak vergisi ödemesi de gerçekleştirilebilir.

Bornova Belediyesi Emlak vergisi nasıl ödenir?
Vatandaşlar anlaşmalı bankaların kredi kartlarını da kullanarak www.bornova.bel.tr adresinden vergilerini ödeyebiliyor.
Emlak vergisi borcu nasıl ödenir?
Emlak vergilerinin ilgili belediyeye bizzat gidilerek ödeniyor. Emlak Vergileri Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor. Bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu da yapılabiliyor.
Çevre ve temizlik vergisi ne kadar?
Konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı baz alınarak metreküp başına büyükşehirlerde 15 kuruş, diğer yerlerde 12 kuruş olarak hesaplanır.
Çevre ve temizlik vergisi nereye ödenir?
Çevre temizlik vergisi, meskenler için su faturalarına yansıtılırken, işyeri ve diğer bağımsız bölümler için belediyeye gidilerek ödenmesi gerekiyor. Belediyeye online bir şekilde de ödeme yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-borc-sorgulama-ve-odeme/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-sorgulama/

https://sartlari.com/uskudar-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/kecioren-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/esenyurt-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/