Çocukları gripten korumanın yolları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Gripten korunma yolları bitkisel, bebeklerde gripten kurtulmanın yolları, çocukları gripten korumak için neler yapılmalı, çocukları gripten korumak

Anasayfa > Genel > Çocukları gripten korumanın yolları
13 Temmuz 2019
262 okunma
Çocukları gripten korumanın yolları
Okuma süresi: 2 dakika

Grip basit bir virüs olmasına rağmen tıpta henüz kesin bir çözüme ulaşamamıştır. Salgın olarak ülkemize giren ve hane içerisinde en az 1 kişiye bulaştıktan sonra bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere özellikle çocuklara hemen bulaşmaktadır. Gripten korunmanın en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer. Çocukları gripten korumak için dikkat edilmesi gerekenler yazımızda.

 

El Yıkama Alışkanlığı Kazandırın

Gripten korunmak için en basit yöntemlerden biri çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırmanızdır. Sık sık elini yıkayan çocuklar hem gripten korunuyor hem de diğer bulaşıcı hastalıkların önüne geçiliyor.  Okula giden çocuklar için öğretmeninden de hatırlatması için rica edebilirsiniz. Çocuğunuzun okulunda salgın varsa bağışıklık sistemini güçlendirici besinler vermenizde önemlidir.

Gribin Düşmanı: C vitamini

Çocuğunuzu soğuk algınlığına karşı korumak istiyorsanız bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Çocuğunuza mutlaka her akşam uyumadan c vitaminli meyveler yedirmelisiniz. Meyvelerin yanında dilerseniz vitamin hapları da kullanabilirsiniz. Bu vitamin grubu suda çözündüğünden fazlası idrar yoluyla atılır ve çocuğunuza zararı dokunmaz.

Bebekler Gripten Nasıl Korunur?

  • Gripli kişilerden uzak durun
  • Grip salgını olan dönemlerde bebeğinizi kapalı ortamlara sokmayın
  • Ellerinizi sabunlu su ile sık sık yıkayın
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirici takviye gıdalar alın
  • Düzenli olarak emzirmeye özen gösterin
  • Grip temas ile daha çabuk bulaşacağından bebeğinizin çok öpülmesini engelleyin

Diğer Önlemler Nelerdir?

Sadece kış aylarında değil düzenli olarak bu alışkanlıkları kazandığınızda bulaşıcı hastalıkların önünü de kesmiş olacaksınız.

Çocuğunuzun yanına her zaman bir mendil koyun ve hapşırırken bu mendil ile ağzını ve burnunu kapatmasını öğretin. Ceviz ve fındık gibi besinleri mutlaka beslenme çantasına ekleyin. Çocuğunuzun vücudunda ki vitamin eksiklikleri için bir doktora başvurun ve eksik olanlar için tedavi yöntemlerini uygulayın. Düzenli uyku en büyük sağlık sağlayıcısıdır. En az 8 saat uyumasına ve uykusunu almasına özen gösterin.  Mutlaka çamaşırlarını ütüleyin. Yüksek ısı çamaşırlarda ki mikropları yok edecektir. Tuvalet eğitimini gözden geçirin ve hijyen kurallarını tekrar tekrar hatırlatın. Kreş ve okula gidiyorsa okulda kullandığı malzemeleri eve getirdiğinde nemli bir bez ile mutlaka temizleyin.