Ölen Babadan Maaş Bağlanması Sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Ölen babadan dul kızına maaş, ölen kişinin emekli maaşı sorgulama, ölen babadan dul kızına maaş ne kadar 2019, ölen anne babanın emekli maaşı nasıl alınır, ölen babanın emekli maaşı kime kalır, babadan yetim aylığı ne kadar sürede bağlanır

Anasayfa > Genel > Ölen Babadan Maaş Bağlanması Sorgulama
15 Şubat 2019
267 okunma
Ölen Babadan Maaş Bağlanması Sorgulama
Okuma süresi: 2 dakika

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama nasıl yapılır? Babaları hayatını kaybetmiş olan kişiler bazı şartlara uygun olmaları halinde babalarının üzerinden maaş alabiliyorlar. Devlet tarafından ödenmekte olan söz konusu maaş yine belirli şartlara sahip olan kişilere ödenmekte olup, babanın maaş hakkından çocukları ve eşleri yararlanabilir. Bu yazımızda hangi şartlarda kişiler ölen babadan maaş alabilirler, babanın hangi şartlarda çalışmış olması gerekir ve daha pek çok konu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Babadan maaş alabilmek için hangi koşullar gerekmektedir?

Ölen babadan maaş alabilmek için gerekmekte olan koşullar şu şekildedir;

  • Ölen babanın sosyal güvencesinin olması ve de ona bu sosyal güvenceyi sağlamış bir kurumda düzenli olarak çalışmış olması gerekir.
  • Ölen babanın emekli maaşından da hak talep eden çocukların da devlet memuru olması gerekir.
  • Herhangi bir koşul gerekmeden 18 yaşından küçük çocuklar yetim maaşı alabilir. Fakat babanın kız çocukları evlenmedikleri takdirde yaşları kaç olursa olsun babalarının maaşını talep edebilir. Kız çocukların evlenmesi halinde maaş kesilir. Fakat boşanmış olan kız çocukları gerekli başvuruları gerçekleştirerek tekrar yetim aylığı alabilirler. Ölen babanın erkek çocukları için üst yaş sınırı, ortaöğretime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam ederken 25 olarak belirlenmiştir.

Babası vefat eden kişilerin yetim maaşı alabilmeleri için gerekmekte olan koşullar bu şekildedir. Bu koşullara sahip olan kişiler gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak babalarından maaş talep edebilirler.

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama nasıl yapılır?

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama nasıl yapılır? Gerekli koşullara sahip kişiler gerekli belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak işlemleri başlatabilir, başvuru bilgilerini yine aynı kurumdan ya da e devlet üzerinden e devlet şifresi ve tc kimlik numarası ile birlikte gerçekleştirebilirler.

Vefat eden babadan dul kızı hak iddia edebilir mi?

Ölen babanın yetim maaşı için gerekli koşullara uygun olması durumunda, eşinden ayrılmış(dul) olan kızı yetim maaşı talebinde bulunabilir ve de hakkı vardır. Ölen babanın kız çocuğu evlenene kadar bekar ya da dul olması fark etmeksizin yetim maaşı alabilirler.